Epidemia "mocno spowolniona" w Finlandii. "Liczba wyleczonych rośnie szybciej, niż przybywa zakażonych"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads,ft /kab
Źródło:
PAP, Reuters

W Finlandii z COVID-19 wyleczono już około 5 tysięcy pacjentów. - Liczba wyleczonych rośnie obecnie szybciej, niż przybywa nowych przypadków zachorowań - oświadczył naczelny lekarz Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych Taneli Puumalainen. Według niego epidemia została "mocno spowolniona". Dotychczas w Finlandii odnotowano nieco ponad 6,2 tysiąca przypadków koronawirusa. Na całym globie potwierdzono dotąd ponad 4,5 miliona infekcji SARS-CoV-2, z czego ponad 304 tysiące zakażonych zmarło. Jak świat walczy z koronawirusem?

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:26

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 19:31

  Francja: Ostatniej doby zmarły 104 osoby zakażone koronawirusem. Dobowa liczba ofiar śmiertelnych znacznie spadła w porównaniu z czwartkowym bilansem, w którym informowano o zgonie 351 osób.

  Od 1 marca w kraju zmarło łącznie 27 529 osób, w tym w szpitalach 17 342, a pozostali w domach opieki.

  Liczba osób hospitalizowanych dalej spada - w ciągu doby z 20 463 do 19 861. 2203 osoby są w stanie ciężkim i przebywają na oddziałach intensywnej terapii.

  Łącznie we Francji od 1 marca koronawirusem zakaziło się 141 919 osób, z czego 563 w ciągu ostatnich 24 godzin, co stanowi wzrost o 0,4 proc.

 • 19:28

  WHO: Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus podał, że WHO bada związek COVID-19 z diagnozowanym u dzieci zespołem zapalnym podobnym do choroby Kawasakiego. Choroba pojawiła się już w Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoszech i Hiszpanii.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Choroba dzieci w różnych krajach. We Francji zmarł dziewięciolatek

 • 19:26

  USA: Pogrążone w bezprecedensowym kryzysie amerykańskie porty lotnicze chcą zapewnić bezpieczeństwo podróżującym w czasie pandemii. Na lotniskach trwają m.in. testy kamer termowizyjnych oraz bezdotykowych stanowisk do odpraw.

 • 19:26

  Finlandia: Dotychczas potwierdzono nieco ponad 6,2 tysięcy przypadków COVID-19. Około 5 tysięcy osób zostało już wyleczonych - poinformowano w piątek w Helsinkach na rządowej konferencji, na której dokonuje się przeglądu bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju.

  - Liczba wyleczonych rośnie obecnie szybciej niż przybywa nowych przypadków zachorowań - oświadczył naczelny lekarz Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) Taneli Puumalainen. Według niego epidemia została "mocno spowolniona".

 • 17:56

  Portugalia: Od czwartku liczba nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o sześć i jest to najniższa od marca dobowa liczba zgonów u pacjentów chorych na COVID-19 w tym kraju.

 • 17:54

  Kanada: Agencje wywiadu ostrzegają przed próbami kradzieży wyników badań naukowych prowadzonych podczas pandemii w Kanadzie i przed zagrożeniami dla instytucji medycznych.

 • 17:51

  Brazylia: Minister zdrowia Nelson Teich złożył rezygnację po niecałym miesiącu pracy, w czasie, gdy kraj staje się epicentrum zakażeń koronawirusem na świecie.

  Jak pisze AP, Teich zrezygnował na znak protestu przeciwko naciskom prezydenta Jaira Bolsonaro, który chce, aby priorytetem była obecnie gospodarka, a nie walka z pandemią COVID-19.

 • 17:47

  Włochy: Ostatniej dobry zmarły 242 osoby zakażone koronawirusem. Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł tym samym do 31 610. Liczba zmarłych w ostatniej dobie jest niższa o 20 w porównaniu z bilansem czwartkowym.

  Oficjalnie podana liczba obecnie zakażonych to 72 tysiące i sukcesywnie zmniejsza się, w ciągu ostatniej doby o 4300.


  Dotychczas potwierdzono w całym kraju łącznie 223 tysiące przypadków zakażeń. Wyleczonych jest już 120 tysięcy osób. W ciągu jednego dnia przybyło ich około 5 tysięcy.

 • 17:43

  Białoruś: Kolejne 958 zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono w ciągu minionych 24 godzin. Dobowy przyrost zakażonych już dziesiąty dzień z rzędu jest wyższy niż 900. Ogółem na Białorusi odnotowano blisko 28 tysięcy infekcji.

  W kraju zmarło ogółem 156 osób, pięć w ciągu minionej doby. Wyzdrowiało dotychczas 8807 pacjentów. Przeprowadzono 321,7 tysięcy testów.

 • 17:38

  Szwecja: Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł w piątek o 117, do 3646 - poinformował Urząd Zdrowia Publicznego. Za pozytywny uznano znaczny spadek liczby ciężko chorych pacjentów z COVID-19. Po raz pierwszy od początku kwietnia liczba osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii spadła poniżej 400.

 • 15:32

  Watykan: W poniedziałek bazylika Świętego Piotra zostanie otwarta dla turystów i wiernych - poinformował Watykan. Dziś przeprowadzono tam dezynfekcję. Podobne prace zaplanowano też w pozostałych papieskich bazylikach przed ich otwarciem.

 • 15:31

  Wielka Brytania: Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o 384, do 33 998. W sumie w Wielkiej Brytanii 236 711 osób zostało zainfekowanych koronawirusem.

  Rzecznik premiera Borisa Johnsona powiedział, że rząd brytyjski rozważa znoszenie restrykcji związanych z epidemią w różnym tempie w poszczególnych regionach kraju.

 • 14:42

  Holandia: Na COVID-19 zmarły kolejne 53 osoby, stwierdzono też 200 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5643 ofiary śmiertelne.

  Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 35 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiło 11 492 zakażonych osób. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 43 681 ludzi.

 • 14:40

  Austria: Rząd zapowiedział stopniowe znoszenie restrykcji w sektorze kultury. Od 29 maja otwierane będą sale teatralne i koncertowe, w których początkowo będzie mogło przebywać tylko 100 osób, a następnie 250 od 1 lipca i tysiąc od 1 sierpnia.

  Kina będą otwarte od 1 lipca, a wszystkie instytucje kulturalne będą musiały przestrzegać zasad dystansu społecznego - poinformowały władze Austrii, które mają też przedstawić "wytyczne prewencyjne" dotyczące zachowania środków bezpieczeństwa podczas prób teatralnych i na planach filmowych.

  Od piątku otwierane są stopniowo muzea i biblioteki.

 • 14:39

  Austria zawarła taką samą umowę o ponownym otwarciu granic ze Szwajcarią i Liechtensteinem, jaką wcześniej z Niemcami - poinformował austriacki kanclerz Sebastian Kurz.

  - Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami, Liechtensteinem i Szwajcarią, a mianowicie znaczące złagodzenie (kontroli na granicach - red.) od dziś i pełne otwarcie granic od 15 czerwca - oświadczył Kurz na konferencji prasowej. Dodał, że trwają rozmowy na ten temat z sąsiadami z Europy Wschodniej.

 • 14:37

  Norwegia: Premier Erna Solberg poinformowała o przedłużeniu do 20 sierpnia zalecenia o powstrzymaniu się od zagranicznych podróży. Norweski rząd w czerwcu rozważy, czy możliwe będą wyjazdy do krajów nordyckich.

  Nasze decyzje mają oczywiście związek z sytuacją epidemiologiczną. Potrzebujemy czasu, aby zobaczyć, jak stopniowe łagodzenie restrykcji w Norwegii i innych krajach wpłynie na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 • 14:36

  Hiszpania: Organizacje ekologiczne wzywają władze Hiszpanii i wspólnot autonomicznych tego kraju do podjęcia działań służących prawidłowej utylizacji tysięcy ton materiałów skażonych koronawirusem - podaje dziennik "El Mundo".

  Jak przypomina stołeczna gazeta, w samej tylko Katalonii w kwietniu zebrano w lokalnych szpitalach prawie 1800 ton materiałów sanitarnych używanych podczas leczenia osób zainfekowanych koronawirusem.

  Ekolodzy wskazują na konieczność prawidłowej utylizacji tych produktów. Twierdzą, że przed spaleniem powinny one zostać pozbawione pozostałości koronawirusa w procesie sterylizacji.

 • 14:35

  Dania: Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby nie zmarła w kraju żadna osoba chora na COVID-19. To pierwszy taki dzień od 13 marca. Wykryto 78 nowych infekcji koronawirusem.

  Łączny bilans epidemii w Danii to 10 791 zakażeń i 537 zgonów. Mimo 78 nowych przypadków, liczba obecnie hospitalizowanych pacjentów spadła do 137.

 • 13:16

  Francja: Zmarło 9-letnie dziecko, mające objawy choroby zbliżonej do choroby Kawasakiego, opisanej u młodych pacjentów, którzy mieli kontakt z koronawirusem. To pierwszy taki zgon we Francji - podaje AFP, powołując się na lekarza dziecka.

 • 13:13

  Gruzja: Władze nie przedłużą obowiązywania stanu wyjątkowego wprowadzonego w związku z epidemią COVID-19 i przestanie on obowiązywać 22 maja - poinformował w piątek premier Giorgi Gacharia.

  Po głębokiej analizie sytuacji epidemiologicznej podjęliśmy decyzję, by nie składać wniosku (...) o przedłużenie stanu wyjątkowego.

 • 13:12

  Niemcy: Władze federalne złagodziły rekomendacje dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Niemiec cudzoziemców z państw UE. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu najbliższych dni.

  Rekomendacje nie oznaczają automatycznego złagodzenia przepisów, bo decyzje pozostają w gestii poszczególnych krajów związkowych. Od piątku obowiązek odbycia kwarantanny został zniesiony dla obywateli UE w najludniejszym landzie, Nadrenii Północnej-Westfalii.

 • 12:06

  Portugalia: w archipelagu Madery otwarto pierwsze plaże dla wczasowiczów. W drugiej połowie maja podobne decyzje spodziewane są także w kontynentalnej części Portugalii, gdzie z uwagi na epidemię plaże są zamknięte od połowy marca.

  Decyzja o otwarciu plaż zapadła z inicjatywy autonomicznego rządu Madery, który uzasadnia ją m.in. brakiem zgonów na COVID-19 na wyspach archipelagu, a także faktem, że od ośmiu dni nie występują nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie zanotowano tam dotychczas 90 infekcji.

 • 11:51

  Japonia: po zniesieniu stanu wyjątkowego w 39 z 47 prefektur premier kraju Shinzo Abe ponownie wezwał do zachowania ostrożności oraz przestrzegł, że trzeba się szykować na drugą i trzecią falę epidemii - przekazała publiczna stacja NHK.

 • 11:14

  Hiszpania: w czasie minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 138 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi 27 459 – podał resort zdrowia tego kraju, przypominając, że podczas wcześniejszej doby liczba zgonów wynosiła 217.

  Od czwartku liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 wzrosła o 643. W sumie do piątku zanotowano w Hiszpanii 230 183 zakażeń koronawirusem.

  Resort sprecyzował, że istnieją pewne rozbieżności w łącznej liczbie przypadków zakażenia między statystykami krajowych służb medycznych a danymi rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu. Region Madrytu jest najbardziej doświadczoną przez epidemię częścią Hiszpanii. Do piątku z powodu zakażenia koronawirusem zmarło tam 8809 osób, a 66 005 zostało zainfekowanych. Druga pod względem liczby ofiar jest Katalonia, gdzie dotychczas zanotowano 5882 zgony oraz 55 464 zakażenia.

 • 10:21

  Słowenia: Premier Janez Jansza ogłosił w czwartek wieczorem, że jego krajowi udało się "ujarzmić" koronawirusa i obwieścił koniec stanu epidemii. Od piątku podróżni z UE mogą odwiedzać Słowenię bez konieczności odbywania kwarantanny.

  Jansza powiedział, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii i jest w najlepszej sytuacji sanitarnej. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto jedynie 15 nowych przypadków zakażeń, a w szpitalach pozostało już tylko 36 spośród 1465 zakażonych osób.

  Mimo ogłoszenia końca epidemii w kraju nadal będzie obowiązywać część obostrzeń, w tym nakaz noszenia masek w miejscach publicznych i zakaz zgromadzeń. Od piątku otwarte zostały granice kraju dla podróżnych z innych państw Unii Europejskiej. Pozostali muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Już wcześniej otwarte zostały m.in. centra handlowe i hotele.

 • 9:29

  Korea Południowa: Wykryto 27 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 22 lokalne. Łączny bilans przekroczył 11 tysięcy. Władze wciąż starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ze skupiska infekcji w imprezowej dzielnicy Seulu – podała w piątek agencja Yonhap.

 • 9:09

 • 9:08

  Rosja: W ciągu ostatniej doby zmarło 113 osób z COVID-19, o 10 więcej niż dzień wcześniej. Łączna liczba zgonów sięgnęła 2418 - poinformował w piątek sztab do walki z pandemią. Od czwartku wykryto 10 598 nowych infekcji i ich bilans wynosi teraz 262 843.

 • 9:08

  Malezja: 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w piątek, łącznie 6855. W ostatniej dobie nie zmarł nikt zakażony, łącznie w kraju od początku pandemii zmarło 112 osób.

 • 9:05

  Filipiny: Zmarło 16 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, łącznie 806. Wykryto 215 nowych infekcji, łącznie 12 091 od początku epidemii w kraju. Wyzdrowiało 2460 pacjentów.

 • 9:03

  Singapur: 793 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, łącznie 26 891.

 • 8:29

  USA: Do piątku w liczącym nieco ponad 700 tys. mieszkańców Waszyngtonie wykryto 6736 przypadków zakażenia koronawirusem. Władze miejskie przedłużyły nakaz pozostania w domach do 8 czerwca.

  O decyzji tej poinformowała na konferencji prasowej burmistrz miasta Muriel Bowser. Zgodnie z wcześniejszymi planami nakaz ten miał być uchylony w piątek. Nowy termin także nie jest ostateczny i w zależności od rozwoju sytuacji może ulec zmianie.

  Tłumacząc swoją decyzję, burmistrz mówiła, że nie zostały spełnione wszystkie kryteria, które pozwoliłyby przystąpić do stopniowego procesu odmrażania stołecznej gospodarki. - Jeszcze nie jesteśmy w tym miejscu, nie jesteśmy gotowi na stopniowe otwieranie - przyznała.

 • 8:26

  Chiny: Kolejne cztery przypadki zachorowań na COVID-19 potwierdzono poprzedniej doby w prowincji Jilin na północnym wschodzie Chin – podała w piątek państwowa agencja zdrowia. Trwają badania przesiewowe wszystkich mieszkańców miasta Wuhan, gdzie pandemia wybuchła. Jak podały lokalne media, do tej pory udało się wykonać 3 miliony testów.

  W Chinach kontynentalnych nie odnotowano w czwartek żadnych innych zachorowań, poza tymi w Jilinie, ani żadnego nowego zgonu na COVID-19. Wykryto natomiast kolejnych 11 infekcji bezobjawowych – wynika z dobowego sprawozdania komisji.

  Łącznie w kraju na COVID-19 choruje obecnie 91 osób, z czego 11 jest w stanie ciężkim. Oficjalny bilans zgonów wciąż wynosi 4633.

 • 8:26

  Polska: Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 235 osób, w tym u 204 osób z woj. śląskiego – podało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 17 850 przypadków. Resort podał też, że zmarło kolejnych 10 osób, w sumie są 893 zgony.

  Nowe potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (204), opolskiego (10), małopolskiego (5), zachodniopomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), dolnośląskiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), wielkopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) oraz lubelskiego (1).

 • 6:45

  Węgry: sześć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej dobry, wykryto też 37 nowych zakażeń - poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

  Do tej pory zmarło 442 chorych, a łącznie stwierdzono 3 417 zakażeń koronawirusem. Prawie 1 300 osób uznano już za wyleczone. Obecnie w szpitalach jest leczonych 614 osób, przy czym 46 oddycha przy pomocy respiratora. Prawie 11 tys. osób przebywa na kwarantannie domowej.

 • 5:30

  WHO: naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia przekazali, że w ciągu roku na COVID-19 może zachorować 250 milionów mieszkańców Afryki. Według szacunków publikowanych na portalu BMJ Global Health, w tym czasie umrzeć może nawet 190 tysięcy zakażonych, a ponad 5 milionów może potrzebować hospitalizacji – podał portal brytyjskiego nadawcy BBC.

 • 4:37

  Niemcy: W ciągu doby zmarło 101 osób zakażonych koronawirusem, zwiększając łączny bilans ofiar epidemii w tym kraju do 7824. Odnotowano też 913 nowych przypadków infekcji, łączna liczba wzrosła do 173 152.

 • 4:13

  Brazylia: Prezydent Jair Bolsonaro wezwał w czwartek czołowe koła biznesu i finansjery w tym kraju do niezwłocznego uruchomienia gospodarki, mimo że dobowe liczby zachorowań i zgonów na koronawirusa rosną coraz szybciej.

  Bolsonaro po raz kolejny wystąpił przeciwko obostrzeniom wprowadzonym z powodu pandemii przez władze stanowe i lokalne i zwrócił się z apelem o uruchomienie gospodarki do przywódców kół brazylijskiego biznesu i finansjery w Sao Paulo.

  Podczas wideokonferencji z czołowymi biznesmenami prezydent zaapelował aby "postawili się" gubernatorowi stanu Sao Paulo Joao Dorii, który zapowiedział, że nie podporządkuje się ostatniemu zarządzeniu szefa państwa w sprawie otwarcia siłowni i salonów kosmetycznych.

 • 4:01

  Meksyk: Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o największym dobowym wzroście zachorowań na koronawirusa - o 2409 łącznie do 42 595. Liczba zgonów zwiększyła się o 257 do 4477.

  - Jesteśmy w fazie największego przyrostu nowych przypadków - ocenił wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell. - To moment szczytowy i zarazem najtrudniejszy - dodał.

 • 3:40

  USA: W ciągu doby zmarły w Stanach Zjednoczonych 1754 osoby. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wynosi obecnie 85 813 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

  W ciągu minionej doby liczba nowych zakażeń zwiększyła się o około 27 tysięcy. Na ponad 10 milionów wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa około 1 mln 417 tysięcy dało wynik pozytywny.

 • 3:37

  Państwa bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia w nocy z czwartku na piątek otworzyły dla siebie nawzajem swoje granice, tworząc pierwszą od początku pandemii w Unii Europejskiej strefę wolną od ograniczeń w podróżowaniu. Celem tego posunięcia jest ponowne uruchomienie ich gospodarek zamrożonych przez koronawirusa.

Autor:ads,ft /kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: