Koronawirus przyczyną co drugiej śmierci w Londynie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp,mjz,tmw/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Szczepionki na koronawirusa nie należy oczekiwać wcześniej niż za 12 miesięcy - poinformowała we wtorek przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia. Patogen SARS-CoV-2 jest obecny w niemal wszystkich państwach i zakątkach świata. W sumie odnotowano niemal dwa miliony przypadków zakażenia. Jak Polska, Europa i świat walczą z koronawirusem i będącą jego konsekwencją chorobą COVID-19?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:47

  Dziękujemy za wspólną relację.

 • 20:27

  Rosja: W Moskwie, gdzie od środy na miasto będzie można wyjechać tylko z przepustką - kodem elektronicznym - władze wydały w ciągu ostatniej doby 3,2 mln takich zezwoleń. Około 900 tys. z nich zostanie jednak anulowanych z powodu błędnych lub fałszywych danych.

 • 19:55

  Francja: W ciągu ostatniej doby zmarły 762 osoby zakażone koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 15729, spośród których 5470 zmarło w domach opieki - podało we wtorek francuskie ministerstwo zdrowia.

  Francja stała się czwartym krajem - po Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych - w którym liczba zmarłych na Covid-19 przekroczyła 15 tysięcy

 • 19:21

  Pakistan: Na wezwanie premiera Imrana Khana do Tygrysich Oddziałów walczących z epidemią Covid-19 zgłosiło się ponad 920 tys. wolontariuszy. Spotkało się to ze sprzeciwem lokalnych władz w Rawacie, które zaskarżyły inicjatywę do Wysokiego Sądu w Islamabadzie, ale pozew został odrzucony.

 • 18:47

  Portugalia: w ciągu ostatniej doby zmarło 32 osoby zakażone koronawirusem, a łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła w kraju do 567 – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

 • 18:16

  Stany Zjednoczone: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował we wtorek, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 778 osób zakażonych koronawirusem.

 • 18:15

  Włochy: W ciągu ostatniej doby zmarło 602 osoby zakażone koronawirusem, o 36 więcej niż dzień wcześniej - podała Obrona Cywilna. Z komunikatu służb wynika, że spadła liczba nowych przypadków zakażenia. We wtorek podano, że wykryto w ciągu ostatniej doby 2,972 przypadki - i jest to najniższa liczba od 13 marca.

 • 18:12

  Francja: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie odbędzie się w tym roku w swojej pierwotnej formie.

 • 17:42

  Finlandia: Szef Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) Markku Tervahauta uważa, że na poziomie społeczeństwa korzyści ze stosowania maseczek z tkanin są "większe niż szkody", ale formalnego nakazu ich używania nie można wydać, gdyż władze nie zagwarantują ich skuteczności.

 • 17:35

  Polska: "Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 98-K i 66-M Racibórz, K-86 Tychy, 70-M Grudziądz, 73-K i 82-K Poznań, 42-M, 81-M, 82-K Radom, 94-K, 86-M Warszawa, 83-M Rusiec. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 7202/263 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - czytamy w komunikacie.

 • 17:33

  Polska: "Mamy 153 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (41), mazowieckiego (27), opolskiego (19), łódzkiego (16), świętokrzyskiego (12), dolnośląskiego (10), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (7), wielkopolskiego (6), małopolskiego (3) i zachodniopomorskiego (2)" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 • 17:08

  Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów G7 uzgodnili we wtorek podczas wideokonferencji, że ze względu na pandemię Covid-19 należy finansowo i technicznie wesprzeć państwa najbiedniejsze - głosi komunikat wydany po konsultacjach.

  Państwa G7 popierają plan tymczasowego zawieszenia obsługi długów przez biedne kraje, "aby mogły one stawić czoło problemom sanitarnym i ekonomicznym" związanym z pandemią - napisano we wspólnym oświadczeniu.

 • 17:05

  Gruzja: Premier Giorgi Gacharia ogłosił we wtorek, że od środy przez 10 dni zamknięty będzie wjazd i wyjazd z czterech największych miast tego kraju - Tbilisi, Kutaisi, Batumi i Rustawi. W Gruzji wykryto łącznie 296 przypadków zakażenia koronawirusem; trzy osoby zmarły. Zakaz wjazdu i wyjazdu będzie obowiązywać od godz. 21 w środę.

 • 17:05

  Komisja Europejska: To do władz państw członkowskich Unii Europejskiej należy decyzja w sprawie znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa - podkreślił we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

  - Określenie, kiedy mają być znoszone środki ograniczające, jest prerogatywą państw członkowskich. My pracujemy w ostatnich tygodniach nad mapą drogową z rekomendacjami, by upewnić się, że jeśli zacznie się znoszenie restrykcji, będzie to robione w efektywny sposób, z uwzględnianiem sytuacji w innych krajach Unii - powiedział Mamer na konferencji prasowej w Brukseli.

  W środę przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ma zaprezentować strategię wyjścia z obostrzeń opartą o rekomendacje Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz międzynarodowego panelu naukowców.

 • 16:42

  Bułgaria: Do dużej akcji policyjnej doszło we wtorek w oddalonym o ok. 60 km na południe od Sofii mieście Samokow, gdzie w romskiej dzielnicy ludzie zebrali się na zbiorową modlitwę. 116 osób ukarano grzywną, prokuratura wszczęła też dochodzenie.

  Jak poinformował na konferencji prasowej szef MSW Mładen Marinow mieszkańcy masowo naruszyli przepisy przeciwepidemiczne i zebrali się przed miejscową świątynią, w której nabożeństwa koncelebrują pastorzy ewangeliccy.

 • 16:35

  Wielka Brytania: Urząd statystyczny zwrócił uwagę w swoim komunikacie, że w ciągu 7 dni od 28 marca do 3 kwietnia włącznie, czyli w 14. tygodniu tego roku, w Anglii i Walii zanotowano 16 387 zgonów. To wzrost o 5246 w porównaniu z poprzednim tygodniem, a także o 6082 więcej niż pięcioletnia średnia dla 14. tygodnia roku. To również większa liczba zgonów niż w jakimkolwiek tygodniu od 2005 roku, gdy ONS zaczął prowadzić szczegółowe tygodniowe statystyki, i odwrócenie normalnego trendu, zgodnie z którym wraz z końcem zimy liczba zgonów spada.

  Spośród tych 16 387 zgonów koronawirus był przyczyną w 3475 przypadkach, co stanowi 21,2 proc., podczas gdy w poprzednim tygodniu było to 4,8 proc. Ale w Londynie, który jest najmocniej dotknięty epidemią, koronawirus był przyczyną aż 46,6 proc. zgonów.

 • 16:26

  Wielka Brytania: Ponad jedna piąta wszystkich zgonów w Anglii i Walii jest obecnie spowodowana przez koronawirus, a w Londynie jest to prawie połowa - wynika z danych przedstawionych we wtorek przez brytyjski urząd statystyczny ONS. Dane wskazują też, że przedstawiane codziennie przez ministerstwo zdrowia bilanse zgonów są niedoszacowane o ok. 10 proc.


 • 16:25

  Szwecja: ogólny bilans przypadków śmiertelnych wśród zakażonych koronawirusem wzrósł do 1033 - podaje Spiegel Online, powołując się na szwedzki rząd.

 • 16:17

  Białoruś: Mieszkance Homla, która odmówiła przeprowadzenia testu na obecność Covid-19, wykonano go przymusowo, na podstawie decyzji prokuratora - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia Białorusi. Taką procedurę przewidują przepisy w tym kraju.

  Kobieta była kontaktem pierwszego stopnia osoby zakażonej. Istniało więc uzasadnione podejrzenie, że może być nosicielem koronawirusa.

 • 15:59

  Stany Zjednoczone: Jak informuje CNN, przedstawiciele amerykańskiej marynarki wojennej poinformowali, że u 589 marynarzy z lotniskowca USS Theodore Roosevelt test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Cztery osoby są hospitalizowane. Wcześniej informowano o śmierci jednego z marynarzy.

 • 15:45

  Unia Europejska: Główny negocjator ze strony Unii Europejskiej do spraw relacji z Wielką Brytanią Michel Barnier nie ma już koronawirusa. We wtorek poinformował, że wrócił do pracy w biurze w Komisji Europejskiej.

 • 15:39

  Wielka Brytania: Zmarło kolejne 778 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba przypadków śmiertelnych wśród zakażonych wzrosła do 12 107 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia.

  Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek.

 • 15:37

  Stany Zjednoczone: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo oświadczył we wtorek, że nawet jeśli prezydent USA Donald Trump każe mu znieść restrykcje związane z pandemią koronawirusa w jego stanie, to on nie zastosuje się do polecenia szefa państwa, jeśli uzna to za niebezpieczne posunięcie.

 • 15:21

  Finlandia: Ostatnie testy na obecność koronawirusa u byłego prezydenta kraju Marttiego Ahtisaariego oraz jego małżonki dały wynik negatywny - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta Finlandii. Zakażenie koronawirusem u obojga potwierdzono pod koniec marca. Obecnie - jak podkreślono w komunikacie - Martti oraz Eeva Ahtisaari "dochodzą do siebie".

  Fińska prasa podaje, że żona byłego prezydenta najprawdopodobniej zaraziła się koronawirusem, kiedy była gościem na koncercie w Helsinkach zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

 • 15:11

  Dwie belgijskie firmy zdecydowały, że w związku z pandemią koronawirusa przestawią produkcję na wytwarzanie maseczek ochronnych. - To dobry przykład belgijskiej przedsiębiorczości - powiedział minister ds. administracji i technologii cyfrowych Philippe De Backer.

 • 15:05

  Do 204 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pensjonariuszy i pracowników największego domu opieki dla osób starszych w Budapeszcie, dziesięć osób zmarło - poinformowała we wtorek naczelna lekarz Węgier Cecilia Mueller.

 • 14:59

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.

  Według MFW, w 2020 roku światowy PKB skurczy się o 3 procent i prawdopodobnie wzrośnie w 2021 roku o 5,8 procenta.

 • 14:40

  W Holandii w ciągu ostatniej doby 122 osoby zmarły na COVID-19, łącznie epidemia pochłonęła już 2945 ofiar - poinformował we wtorek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 868 nowych infekcji koronawirusem.

  Od początku epidemii koronawirusa w Holandii odnotowano 27 419 przypadków zakażeń, 2945 osób zmarło, a 8939 hospitalizowano - przekazał RIVM na swojej stronie internetowej. 28 procent pacjentów, u których potwierdzono COVID-19, to pracownicy służby zdrowia. W ciągu ostatniej doby 210 kolejnych chorych przyjęto do szpitali.

 • 14:35

  Na skutek wprowadzonych z powodu koronawirusa restrykcji gospodarka Wielkiej Brytanii może skurczyć się w drugim kwartale tego roku o 35 procent, a stopa bezrobocia może wzrosnąć do 10 procent - oceniło we wtorek Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR). Dodało jednak, że kiedy restrykcje zostaną zniesione, spodziewa się szybkiego odbicia i w efekcie nie będzie w długim terminie poważnych szkód gospodarczych.

 • 14:17

  Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire powiedział, że najważniejsi światowi wierzyciele ze względu na pandemię koronawirusa przyjęli moratorium na spłaty długów najbiedniejszych krajów. Dodał, że kryterium to obejmuje większość krajów Afryki.

 • 14:10

  W prowincji Heilongjiang wykryto poprzedniej doby 79 nowych zakażeń koronawirusem wśród Chińczyków, którzy wrócili niedawno z graniczącej z tym regionem Rosji - podały we wtorek chińskie media. Miejscowe władze starają się powstrzymać drugą falę epidemii.

 • 14:09

  W siłach zbrojnych Rosji potwierdzono pod koniec marca koronawirusa u trzech żołnierzy. Ponad 130 osób, które kontaktowały się z zakażonymi, pozostaje pod obserwacją - podał we wtorek "Kommiersant", powołując się na dane, które przekazał resort obrony.

 • 13:21

  Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Szwajcarii od poniedziałku o 15, do 900, a osób zakażonych o 254, do 25 834 - poinformował we wtorek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

 • 13:12

  Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem. WHO i Światowy Program Żywnościowy (WFP) dostarczyły sprzęt medyczny i środki ochronne do Afryki.

  - W Europie sytuacja jest mieszana, widać pewne spowolnienie zakażeń w niektórych krajach, ale w Wielkiej Brytanii i Turcji liczba osób zainfekowanych rośnie - powiedziała Harris.

 • 12:54

  Portugalia: Rząd do 15 maja przedłużył obowiązywanie kontroli na granicach kraju z powodu epidemii COVID-19 - podał we wtorek szef MSW Eduardo Cabrita.

  Decyzja jest równoznaczna z zakazem przemieszczania się między Hiszpanią a Portugalią w celach turystycznych.

 • 12:45

  Iran: W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 98 osób - poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia. To najmniejszy dobowy bilans ofiar od miesiąca.

  Od wybuchu epidemii w Iranie odnotowano 4683 ofiary śmiertelne i ponad 70 tysięcy zakażeń koronawirusem.

 • 12:25

  Włochy: Do 112 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała krajowa federacja Izb Lekarskich. W czasie Świąt Wielkanocnych zmarły trzy następne osoby.

  Jak podała federacja, w ostatnich dniach zanotowano zgon lekarza medycyny paliatywnej, dentysty i kardiologa. Według wcześniej ogłoszonych danych nie żyje też 28 pielęgniarzy i pielęgniarek.

  W całych Włoszech zakażonych wirusem jest ponad 14 tysięcy pracowników służby zdrowia.

 • 12:17

  Hiszpania: Sąd Najwyższy wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu nakazał władzom regionu zmienić zasady liczenia zgonów z powodu COVID-19.

  Za ofiary śmiertelne należy teraz uznawać pacjentów, którym nie zrobiono testu na koronawirusa, ale którzy mieli objawy choroby.

 • 12:00

  Francja: Dziennik sportowy "L'Equipe" donosi, że wznowienie rozgrywek ekstraklasy piłkarskiej planowane jest na 3 lub 17 czerwca, przy czym bardziej prawdopodobna jest ta druga data.

 • 11:48

  Białoruś: Resort zdrowia w Mińsku poinformował o 3281 przypadkach zakażenia koronawirusem.

  Dotąd zmarły 33 zakażone osoby, które miały schorzenia towarzyszące.

 • 11:35

  Tajwan: Służby medyczne nie zgłosiły we wtorek ani jednego nowo wykrytego przypadku zakażenia koronawirusem, po raz pierwszy od ponad miesiąca.

  Jak dotąd tajwańskie służby zgłosiły 393 infekcje, z czego sześć osób zmarło, a 124 wyszły ze szpitali. 338 przypadków określono jako przywleczone z zagranicy, a w pozostałych do zakażenia doszło na Tajwanie.

 • 11:25

  Hiszpania: 567 ofiar śmiertelnych koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Na COVID-19 w tym kraju zmarło już 18 056 osób.

 • 11:19

  Polska: Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj więcej >>>

  Rzecznik rządu Piotr Mueller wskazał, że w pierwszej kolejności mają być zmieniane ograniczenia dotyczące limitów osób w sklepach oraz zakaz wejścia do lasów.


 • 11:12

  USA: Koszykarz Houston Rockets Russell Westbrook ufundował 650 komputerów dla dzieci z ubogich rodzin.

  Z powodu pandemii COVID-19 szkoły w Stanach Zjednoczonych są zamknięte, a dzięki temu uczniowie będą mogli kontynuować naukę online.

 • 11:06

  Francja: Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire spodziewa się, że gospodarka kraju skurczy się w tym roku o 8 procent.

  Polityk powiedział w stacji BFM TV, że takie założenie znajdzie się w zrewidowanym budżecie. To najgorszy wynik od czasów II wojny światowej.

  Największy dotychczas roczny spadek PKB - o 2,9 procent - Francja zanotowała w 2009 roku.

 • 10:46

  Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła we wtorek do 21 102, po wykryciu w ciągu ostatniej doby nowych 2774 infekcji. Jest to najwyższy dotąd w Rosji dobowy wzrost zakażeń.

  W ciągu ostatniej doby zmarło 22 pacjentów, a od początku pandemii - 170.

 • 10:38

  Warszawa: Na Lotnisku Chopina wylądował Antonow An-225 Mrija. Zobacz lądowanie:

  Jeden z największych samolotów świata dostarczył do Polski siedem milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

 • 10:33

  Austria: Sklepy o powierzchni do 400 metrów kwadratowych i centra budowlane mogą od wtorku wznowić działalność.

  Prowadzący placówki handlowe muszą spełnić wymogi zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 • 10:26

  Kirgistan: Władze kraju przedłużyły we wtorek do 30 kwietnia stan wyjątkowy wprowadzony w dużych miastach i kilku okręgach z powodu epidemii COVID-19 – poinformowała kancelaria prezydenta Suronbaja Dżinbekowa.

  W tym graniczącym z Chinami kraju potwierdzono dotąd 430 przypadków zakażenia koronawirusem, a pięć osób zmarło.

 • 10:22

  Francja: Minister zdrowia Olivier Veran przekazał w radiu RTL, że obecnie w kraju przeprowadzanych jest 150 tysięcy testów na obecność koronawirusa tygodniowo, ale Francja nie jest w stanie testować wszystkich.

  Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner potwierdził w radiu France Inter obietnicę złożoną przez prezydenta Macrona, że rząd przedstawi w ciągu dwóch tygodni plan działań po 11 maja, tj. do obecnego terminu utrzymania ogólnokrajowej kwarantanny.

 • 10:07

  Polska: Ministerstwo Zdrowia informuje o 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 6 osób zmarło.

 • 9:45

  Czechy: Resort zdrowia poinformował, że w kraju zmarło dotąd 147 chorych na COVID-19, w tym cztery osoby w ciągu ostatniej doby.

  Zakażonych koronawirusem jest w kraju ponad 6 tysięcy osób. W poniedziałek przeprowadzono najmniej testów od początku kwietnia - 3183.

 • 9:33

  Polska: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie:

 • 9:19

  Ukraina: W ciągu minionej doby potwierdzono 270 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a pięć kolejnych osób chorych na COVID-19 zmarło - poinformowało we wtorek ministerstwo ochrony zdrowia.

  Bilans zainfekowanych wzrósł do 3372, a zmarłych do 98.

 • 8:56
 • 8:38

  Węgry: Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem wzrosła do ponad 1500 – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii. W ciągu ostatniej doby zmarło 13 chorych.

  Dotychczasowy bilans pandemii w tym kraju to 1512/122 (potwierdzone przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych).

 • 8:21

  Polska: Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski poinformował, że w poniedziałek w 56 punktach kontrolnych na granicach Polski strażacy zmierzyli temperaturę ponad 3,7 tys. osób.

  Dodał, że przed szpitalami utworzono 370 polowych izb przyjęć, które zabezpiecza 280 ratowników Państwowej Straży Pożarnej.

 • 8:08

  Kanada: Rząd poinformował w poniedziałek, że w ramach pomocy dla farmerów i sektora przetwórstwa żywności przeznaczył 50 milionów dolarów kanadyjskich (około 150 milionów złotych) na sfinansowanie dwutygodniowej kwarantanny zagranicznych pracowników, którzy jak co roku na wiosnę zaczynają przybywać do pracy.

  Jak powiedziała w poniedziałek czasu miejscowego minister rolnictwa i ds. żywności Marie-Claude Bibeau, rząd przeznaczy 1,5 tysiąca dolarów kanadyjskich na każdego pracownika podczas obowiązkowej kwarantanny. Środki te mają pokryć dodatkowe koszty zakwaterowania, wyżywienia i zapewnienia niezbędnej opieki czy pomocy.

 • 8:01

  Wielu polskich medyków spędziło Wielkanoc z dala od swoich rodzin i domów. Zaapelowali do Polaków, by po świętach zostać w domu.

  Władze Francji poinformowały, że widać "początki wypłaszczania krzywej", ale jednocześnie przedłużyły ograniczenia do 11 maja.

  Krajowy konsultant do spraw transfuzjologii klinicznej profesor Piotr Marek Radziwon przekazał, że przetaczanie osocze od ozdrowieńców, którzy uporali się koronawirusem, "pozostaje jedną z alternatyw leczenia i to bardzo obiecującą".

  Podsumowanie poniedziałkowych wydarzeń >>>

 • 7:41

  Indie: Premier Narendra Modi przedłużył we wtorek ogólnokrajową kwarantannę do 3 maja.

  Dotychczasowy bilans pandemii w tym kraju to 10453/358 (potwierdzone przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych).

 • 7:18

  USA: Sąd Najwyższy ogłosił w poniedziałek czasu miejscowego, że z powodu epidemii COVID-19 przez sześć dni w maju jego rozprawy odbywać się będą w formie telekonferencji.

  To pierwszy taki przypadek w historii tej instytucji.

 • 7:14

  Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 31 osób, wskutek czego bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 365, a liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o 527 przypadków - podało w poniedziałek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

  To trzeci w ciągu ostatnich siedmiu dni przypadek, by liczba zmarłych w ciągu doby była wyższa niż 30. Największą - 36 - odnotowano 7 kwietnia.

 • 7:02

  Warszawa: We wtorek rano na Lotnisku Chopina ma wylądować jeden z największych samolotów świata Antonow An-225 Mrija, który przywiezie do Polski siedem milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

  Samolot ma wylądować około godziny 9.30. Dla fanów lotnictwa to wydarzenie jest nie lada gratką, ale władze lotniska apelują: zostańcie w domu. Obiecują transmisję w sieci.

 • 6:55

  Niemcy: Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o 170 ofiarach śmiertelnych COVID-19 w ciągu ostatniej doby.

 • 6:51

  Tajlandia: Władze kraju poinformowały o 34 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarła jedna osoba.

  Dotychczasowy bilans pandemii w tym kraju to 2613/41 (potwierdzone przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych).

 • 6:45

  Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, stopniowe otwarcie, zniesienie restrykcji dzięki systemowi ochrony immunologicznej, przygotowanie się na kolejne zagrożenia - to cztery fazy walki w pandemią COVID-19 zaproponowane przez amerykańskich naukowców z American Enterprise Institute.

  Na przykładzie Stanów Zjednoczonych opisali oni krok po kroku, jak państwa dotknięte koronawirusem mogą starać się przywrócić normalność.

 • 6:40

  Włochy: W kraju trwają przygotowania do otwarcia części sklepów, które były zamknięte przez miesiąc z powodu epidemii.

  Rząd zgodził się, by od wtorku otwarto sklepy z artykułami dla dzieci, papiernicze oraz księgarnie. Niektóre regiony wstrzymują się jednak z tą decyzją.

 • 6:13

  USA: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział w poniedziałek współpracę z gubernatorami stanów New Jersey, Connecticut, Pensylwanii, Rhode Island i Delaware nad planem reaktywowania gospodarki i znoszenia ograniczeń sanitarnych.

  - Nikt wcześniej tego nie zrobił. Będzie to krok naprzód w następstwie badań i konsultacji z ekspertami – zaznaczył Cuomo.

 • 6:10

  Francja: Organizatorzy Festiwalu Teatralnego w Awinionie poinformowali, że z powodu epidemii COVID-19 muszą odwołać zaplanowaną od 3 do 23 lipca 74. edycję imprezy.

  Od powstania Festiwalu w 1947 roku, tylko raz został odwołany. Stało się to w 2003 roku z powodu strajku pracowników.

  Organizatorzy powołali się na poniedziałkowe orędzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym przedłużył wprowadzoną z powodu epidemii kwarantannę do 11 maja.

 • 6:05

  Rosja: Władze Moskwy poinformowały, że w poniedziałek w mieście zmarło 13 osób zainfekowanych koronawirusem. Liczba ofiar epidemii w stolicy Rosji wzrosła do 95.

  Zmarłe ofiary to pacjenci w wieku od 29 do 80 lat. Każdy z nich miał też inne choroby, powodujące zaostrzenie stanu ogólnego i w rezultacie śmierć. Wszyscy mieli pozytywne wyniki testów na koronawirusa.

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał w poniedziałek, że sytuacja z koronawirusem rozwija się w Rosji "w nie najlepszym kierunku", i że szczyt epidemii nie został jeszcze osiągnięty - zarówno w całym kraju, jak i w stolicy, gdzie zachorowań jest najwięcej.

 • 5:56

  Turcja: Parlament przyjął w poniedziałek ustawę, która pozwoli tymczasowo zwolnić z odbywania kary 45 000 więźniów i tym samym zmniejszyć zagrożenie epidemii COVID-19 w przepełnionych więzieniach. Ustawa nie obejmuje przeciwników politycznych prezydenta Erdogana.

  Minister sprawiedliwości Turcji Abdulhamit Gul przekazał, że wśród więźniów potwierdzono 17 przypadków COVID-19, w tym trzy zgony. 79 pracowników więziennictwa również uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa.

 • 5:53

  Chiny: Podczas ostatniej doby u 89 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem, o 19 osób mniej w porównaniu z poprzednią dobą - przekazały chińskie władze.

  86 osób z zakażonych przyjechało do Chin z zagranicy. Nikt nie umarł.

 • 5:49

  USA: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa w USA zmarło 1509 osób - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczył 23,5 tysiąca.

  Dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano w Stanach Zjednoczonych 1514 ofiar śmiertelnych.

  Do soboty przez cztery dni z rzędu w USA dziennie umierało ponad 1,9 tys. osób. W piątek z powodu COVID-19 zmarła rekordowa liczba 2108 osób.

 • 5:47

  Dzień dobry,

  Jak Polska, Europa i świat walczą z koronawirusem? Zapraszamy do śledzenia relacji.

Całą dobę w sprawie koronawirusa

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:pp,mjz,tmw/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: