TVN24 | Świat

"Dziękuję, Nowa Zelandio". Premier ogłasza koniec rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju

TVN24 | Świat

Autor:
mart/ks
Źródło:
PAP

Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, ogłosiła w poniedziałek zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju. Wyzdrowiała tam ostatnia z zakażonych osób. W związku z tym Nowa Zelandia planuje zniesienie wszystkich restrykcji oprócz tych, dotyczących ruchu na granicach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Premier Jacinda Ardern poinformowała na konferencji prasowej, że żaden z 40 tysięcy testów przeprowadzonych w ciągu ostatnich 17 dni w Nowej Zelandii na obecność koronawirusa nie dał wyniku pozytywnego. W kraju wyzdrowiała ostatnia z zakażonych osób.

"Potrzebny jest ciągły wysiłek"

- Jesteśmy pewni, że wyeliminowaliśmy transmisję wirusa w Nowej Zelandii na chwilę obecną. Ale eliminacja to nie jest jeden punkt w czasie, potrzebny jest ciągły wysiłek - powiedziała szefowa rządu. Dodała, że jest przekonana, iż "prawie na pewno" nowe przypadki infekcji pojawią się w Nowej Zelandii, ale wówczas kraj będzie bardziej przygotowany na kontrolę rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Premier Jacinda Ardern ogłosiła zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w krajuHagen Hopkins/Getty Images

Rząd w Wellington zdecydował, że od wtorku zniesione zostaną ograniczenia, włącznie z zakazem zgromadzeń publicznych, ale pozostaną restrykcje dotyczące ruchu na granicach.

- Choć nasza praca jeszcze się nie skończyła, z pewnością osiągnęliśmy kamień milowy. A więc mogę zakończyć zwykłym "dziękuję, Nowa Zelandio" - ogłosiła polityk.

Dzięki wczesnemu wprowadzeniu rygorystycznych restrykcji i zamknięciu granic, w Nowej Zelandii udało się powstrzymać epidemię na początkowym etapie. W 5-milionowym kraju zanotowano 1504 przypadki infekcji koronawirusem, a 22 osoby zmarły na COVID-19.

Autor:mart/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hagen Hopkins/Getty Images

Tagi:
Raporty: