"Porozmawiajmy o bólu, cierpieniu i złości". Hołd dla 80 tysięcy zmarłych

TVN24 | Świat

Autor:
pqv
Źródło:
PAP

Chcemy dziś upamiętnić tych, którzy zginęli samotną śmiercią w tych mrocznych czasach - powiedział w niedzielę w Berlinie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości, która odbyła się w celu złożenia hołdu 80 tysiącom ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19 w tym kraju.

Pandemia zadała głębokie rany. Na całym świecie zmarły z powodu koronawirusa ponad trzy mln ludzi, a zakażonych zostało ponad 140 mln osób.

"Trudne, czasem tragiczne decyzje"

- Żałoba łączy nas ponad granicami - podkreślił Steinmeier. Ludziom, którzy opłakują swoich zmarłych bliskich, trzeba powiedzieć: nie jesteście sami w swoim smutku - oznajmił.

- Oprócz żalu, niektórzy ludzie czują także zgorzknienie i złość - powiedział prezydent i zapewnił, że potrafi to zrozumieć. - Politycy musieli podejmować trudne, czasem tragiczne decyzje, aby zapobiec jeszcze większej katastrofie - oświadczył.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Steinmeier oświadczył, że tam, gdzie były błędy i zaniedbania, trzeba się nimi zająć, ale nie w tym dniu.

- Moja dzisiejsza prośba jest taka: porozmawiajmy o bólu, cierpieniu i złości. Ale nie zatraćmy się we wskazywaniu winy, patrząc za siebie, ale raczej zbierzmy siły na dalszą drogę, drogę wyjścia z pandemii, którą chcemy iść i pójdziemy, jeśli pójdziemy razem - powiedział.

W Berlinie upamiętniono ofiary pandemii COVID-19PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

"Będziemy potrzebować dużo czasu"

Wcześniej w berlińskim Gedaechtniskirche w nabożeństwie ekumenicznym, w którym brali udział także duchowni żydowscy i muzułmańscy, przewodniczący katolickiej Konferencji Episkopatu Niemiec biskup Georg Baetzing powiedział: - Choroby, umierania i śmierci nie da się odepchnąć w tym długim roku, wcinają się głęboko w życie wielu ludzi.

Zauważył też, że śmierć i umieranie zbliżyły się do nas bliżej niż wcześniej, dlatego trzeba się zatrzymać i przypomnieć sobie zmarłych.

Przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech biskup Heinrich Bedford-Strohm podkreślił, że "kryzys w czasie pandemii obciąża naszą duszę jak uraz i woła o uzdrowienie". - Będziemy potrzebować dużo czasu, aby go przetworzyć, zwłaszcza nasze dzieci, nasze nastolatki, dla których ten kryzys wydaje się być wiecznością - powiedział.

Instytut Kocha: 79 914 zmarłych na COVID-19 w Niemczech

W uroczystości upamiętniającej, która została zorganizowana przez prezydenta Steinmeiera, wzięli także udział: przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble, przewodniczący Rady Federalnej (Bundesratu) Reiner Haseloff, kanclerz Angela Merkel i prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Stephan Harbarth.

Instytut Roberta Kocha w Berlinie poinformował w niedzielę, że od początku pandemii z powodu SARS-CoV-2 zmarło w Niemczech 79 914 osób.

Autor:pqv

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Raporty: