Niemcy czeka "co najmniej 10 trudnych tygodni" z niedoborem szczepionek

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Niedobór szczepionek przeciw koronawirusowi w Niemczech może potrwać co najmniej dziesięć tygodni - poinformował tamtejszy minister zdrowia Jens Spahn. Dotąd szczepionkę otrzymały blisko 2 miliony Niemców, czyli 2 procent ludności 83-milionowego państwa.

"Produkcji szczepionek nie da się zwiększyć w ciągu czterech tygodni. Jeśli to się uda za kilka miesięcy, będzie to bardzo szybko" - poinformował na Twitterze Jens Spahn. "To po prostu dlatego, że jakość musi być bardzo dobra" - dodał minister zdrowia, podkreślając, że Niemcy czekają "co najmniej 10 trudnych tygodni" z niedoborem szczepionek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Polityk CDU wezwał również do zorganizowania spotkania przedstawicieli władz federalnych, krajów związkowych oraz przemysłu farmaceutycznego. "Na tym szczycie szczepionkowym będziemy rozmawiać o sytuacji, celach, kolejnych krokach, aby Europa również otrzymała należną jej część (szczepionek)" - napisał Spahn.

Niemiecki rząd jest krytykowany za wolne tempo szczepień. Jak dotąd co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymały prawie 2 miliony Niemców, czyli nieco ponad 2 procent ludności.

Zalecenia w sprawie stosowania szczepionki AstraZeneki

W czwartek panel ekspertów do spraw szczepionek działający w ramach ministerstwa zdrowia Niemiec zalecił stosowanie szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 tylko u osób w wieku 19-64 lata. Decyzję uzasadniono niewystarczającą ilością danych na temat działania preparatu u starszych grup pacjentów.

"Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia" - ocenili eksperci w komunikacie ministerstwa zdrowia.

Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie preparatu AstraZeneca spodziewana jest w piątek

Niemieckie MSW poinformowało, że przygotowuje nowe restrykcje dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA w związku z obawami o wykryte w tych krajach warianty koronawirusa.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP