TVN24 | Świat

Lockdown w Niemczech przedłużony do końca stycznia. Dochodzą nowe obostrzenia

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Rząd federalny Niemiec i premierzy krajów związkowych podczas wtorkowych obrad w Berlinie zdecydowali o przedłużeniu do 31 stycznia lockdownu z powodu utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. Zostaną też wprowadzone nowe obostrzenia, między innymi dotyczące zasad kontaktów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych dyskutowali o środkach powstrzymania pandemii COVID-19 w obliczu ciągle bardzo złej sytuacji pandemicznej w kraju. W ubiegłym tygodniu dobowa liczba zachorowań na COVID-19 w Niemczech przekroczyła 30 tysięcy.

Rząd federalny i rządy landów zgodziły się, że w okręgach o dużej liczbie zakażeń koronawirusem zasięg przemieszczania się mieszkańców powinien być ograniczony do 15 kilometrów wokół miejsca zamieszkania. Powinno to dotyczyć regionów, w których w ciągu siedmiu dni występowało ponad 200 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ograniczenia dotyczące kontaktów zostaną rozszerzone. Dotąd spotykać się mogli członkowie jednego gospodarstwa domowego z członkami jednego innego gospodarstwa domowego, maksymalnie pięć osób. Teraz będzie to jedno gospodarstwo domowe plus jedna osoba.

Przedłużenie blokady dotyczy także szkół i przedszkoli. - To wielkie wyzwanie dla wszystkich rodziców i dzieci – powiedziała Merkel po naradzie z premierami. - Czuliśmy się do tego zmuszeni, aby nie stracić z oczu naszego celu – dodała. Celem jest nadal znaczne zmniejszenie liczby zakażeń do średnio 50 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców.

Pracodawcy są "bardzo proszeni" o stworzenie rozległych możliwości pracy zdalnej.

Merkel zapowiada podwójne testowanie dla przybywających do Niemiec z krajów, w których ryzyko infekcji jest szczególnie wysokie

Na konferencji prasowej po zakończonym spotkaniu Merkel zaapelowała także do wszystkich obywateli o ograniczenie kontaktów do absolutnego minimum. - Musimy bardziej rygorystycznie ograniczyć kontakty – powiedziała. Dodała, że "te obostrzenia są uzasadnione, nawet jeśli są dotkliwe".

Ponownie zaostrzone zostały zasady dla podróżnych z zagranicznych obszarów o wysokim wskaźniku zachorowań na koronawirusa. Kanclerz Niemiec przekazała, że przybywający do Niemiec z "regionów ryzyka" będą dwukrotnie testowani na obecność koronawirusa. Merkel wyjaśniała, że nawet jeśli test takiej osoby wyjdzie negatywnie, to i tak ma odbyć pięciodniową kwarantannę, po czym ponownie wykonać test.

Zgodnie z decyzją rządów federalnych i stanowych modelowe rozporządzenie rządu federalnego ma zostać odpowiednio dostosowane, a następnie wdrożone przez kraje związkowe. Rząd federalny zastrzega sobie również prawo do wydania dodatkowych obowiązków testowych dla krajów, w których ryzyko infekcji jest szczególnie wysokie z powodu rozprzestrzeniania się nowej mutacji wirusa.

Rząd federalny uznaje obecnie około 150 z około 200 krajów na świecie jako obszary szczególnego ryzyka i ostrzega przed podróżowaniem do nich. Za zagrożone uznaje się miejsca, w których w ciągu tygodnia zostaje zarejestrowanych ponad 50 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Według tych kryteriów wszystkie 16 niemieckich krajów związkowych jest również obszarami ryzyka.

Kanclerz Merkel zapowiedziała, że następnym razem spotka się z premierami krajów związkowych 25 stycznia. Wtedy zostanie podjęta decyzja, czy po 31 stycznia będzie można poluzować ograniczenia.

Bilans pandemii w Niemczech

We wtorek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 11 897 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 944 kolejne zgony.

Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 1 787 410 przypadków zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarło w tym kraju 35 518 osób. Około 1 424 700 wyzdrowiało.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości