Koreańscy badacze: call center szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
asty//bb
Źródło:
PAP
Koreańczycy przeprowadzają testy na obecność koronawirusa u blisko 20 tysięcy osób dziennieReuters
wideo 2/3
ReutersKoreańczycy przeprowadzają testy na obecność koronawirusa u blisko 20 tysięcy osób dziennie

W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę w tym kraju do 9241 - poinformowały południowokoreańskie Koreańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób. Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w pomieszczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji – podała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, wskazując na wysoką liczbę przypadków infekcji na jednym z pięter seulskiego biurowca.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24 >>>

Do poniedziałku zakażenie koronawirusem potwierdzono u 94 spośród 216 osób, które pracowały w call center na 11. piętrze budynku w Seulu, zanim 9 marca został on zamknięty w ramach kwarantanny – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (KCDC).

Zdaniem KCDC, powodem wysokiego odsetka zakażonych mogła być przedłużona ekspozycja na patogen. "Można to ocenić jako wynik zaraźliwego i wielokrotnego rozprzestrzeniania się wirusa drogą kropelkową, co wiąże się z charakterem pracy w call center" - oceniły KCDC w komunikacie prasowym.

"Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w pomieszczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji" – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Na dziewiątym i dziesiątym piętrze biurowca potwierdzono jak dotąd tylko trzy przypadki. Na innych piętrach budynku nie zarejestrowano żadnego zakażenia. "Sugeruje to, że możliwość szerzenia się wirusa poprzez system klimatyzacji jest bardzo mała (…), a także potwierdza, że możliwość infekcji przez krótkie, codzienne spotkania, takie jak współdzielenie windy czy lobby, jest niewielka" - oceniono.

Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w pomieszczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji
YAHYA ARHAB/PAP/EPA

104 nowe przypadki koronawirusa

W Korei Południowej wykryto w czwartek 104 nowe przypadki koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 9241. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła o pięć osób do 131 - poinformowały południowokoreańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób.

Najwięcej nowych przypadków wykryto, jak w poprzednich dniach, w mieście Daegu na południowym wschodzie kraju, szczególnie dotkniętym przez epidemię.

Od kilkunastu dni liczba nowych zakażeń w Korei Południowej waha się w granicach 100 i jest znacznie niższa w porównaniu ze szczytowym dniem 29 lutego, kiedy wyniosła 909. Rząd w Seulu ostrzega, że w dalszym ciągu istnieje niebezpieczeństwo "importowanych" przypadków, czyli osób zainfekowanych, przybywających z zagranicy, a także powstawania nowych lokalnych ognisk pandemii.

asty//bb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: YAHYA ARHAB/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: