Koronawirus w Korei Północnej. Kim Dzong Un nakazuje wojsku "ustabilizować" dostawy leków

Źródło:
PAP

W ubiegłym tygodniu Korea Północna po raz pierwszy potwierdziła, że zmaga się z epidemią COVID-19. Po tym gdy w kraju pojawiły się problemy z zaopatrzeniem aptek, Kim Dzong Un, który przewodniczył w niedzielę nadzwyczajnemu posiedzeniu Biura Politycznego, nakazał użycie wojska do ustabilizowania dostaw leków w Pjongjangu.

Korea Północna od początku pandemii aż do minionego czwartku utrzymywała, że nie stwierdziła ani jednego przypadku SARS-CoV-2. Od tego czasu do niedzieli potwierdzono tam 296 180 zakażeń i 42 zgony.

Z powodu zakażeń w kraju trwa powszechny lockdown. Według agencji KCNA władze obawiają się, że pandemia może zniszczyć Koreę Północną, która ma mocno niedofinansowany system opieki zdrowotnej, ograniczone możliwości testowania i brak programu szczepień.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Zardzewiałe igły", o maseczkach "można pomarzyć". Jakie szanse ma Korea Północna w starciu z COVID-19

Kim nakazuje wojsku "ustabilizować" dostawy leków

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Biura Politycznego, które odbyło się w niedzielę, Kim skrytykował "nieodpowiedzialne" podejście do pracy oraz zdolności organizacyjne i wykonawcze rządu i sektora ochrony zdrowia publicznego - podała państwowa agencja prasowa KCNA. Kim oświadczył, że leki zakupione przez państwo nie docierają do ludzi na czas.

Według doniesień północnokoreańskich mediów Kim nakazał wysłanie "potężnych sił" wojskowego korpusu medycznego w celu "natychmiastowego ustabilizowania zaopatrzenia medycznego w Pjongjangu".

Północnokoreański lider odwiedził apteki znajdujące się w stolicy, aby dowiedzieć się, jak wygląda zaopatrzenie w leki i ich sprzedaż.

Koronawirus w Korei Północnej

Władze Korei Północnej twierdzą, że "duża część" dotychczasowych zgonów była spowodowana przez ludzi "nieostrożnie zażywających leki z powodu braku wiedzy i zrozumienia choroby zakaźnej wywołanej wirusem oraz prawidłowej metody leczenia".

Władze w Pjongjangu podały w niedzielę, że łącznie zmarły 42 osoby, podczas gdy kraj rozpoczął czwarty dzień blokady, której celem jest powstrzymanie epidemii wirusa. Ogółem ogłoszono 820 620 podejrzanych przypadków, z czego 324 550 jest w trakcie leczenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Korea Północna jest jednym z zaledwie dwóch krajów na świecie, które jeszcze nie rozpoczęły kampanii szczepień przeciwko COVID-19.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP