TVN24 | Świat

Stan wyjątkowy zniesiony, liczba zakażeń w Tokio wzrosła. Zareagowała giełda

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP
Japonia znosi stan nadzwyczajny
Japonia znosi stan nadzwyczajnyTVN24
wideo 2/21
TVN24Japonia znosi stan nadzwyczajny

Wzrosła liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w stolicy Japonii, Tokio. W poniedziałek władze miasta zgłosiły 48 nowych przypadków infekcji, dzień wcześniej - 47. To największe dobowe wzrosty od ponad miesiąca.

Pod koniec maja, po spadku liczby nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia, rząd Japonii zniósł w całym kraju stan wyjątkowy wprowadzony ze względu na pandemię COVID-19. Poszczególne prefektury zaczęły rozluźniać restrykcje. Na niektórych obszarach liczba zakażeń zaczęła jednak ponownie rosnąć – relacjonuje w poniedziałkowej depeszy agencja Kyodo.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez gubernator Tokio Yuriko Koike, miasto stopniowo zbliża się do całkowitego zniesienia ograniczeń działalności gospodarczej. Ponowny wzrost liczby zakażeń w stolicy Japonii wywołuje jednak obawy o możliwość nadejścia drugiej fali epidemii.

W związku z tymi obawami ceny akcji na tokijskiej giełdzie spadły w poniedziałek do najniższego poziomu od prawie trzech tygodni – podała agencja Reutera.

Plany stopniowego łagodzenia restrykcji

Wzrost liczby wykrytych przypadków wynika w części z prowadzonych na szerszą skalę badań przesiewowych. Około 20 spośród 48 potwierdzonych w poniedziałek infekcji to poddawani takim testom pracownicy lokali rozrywkowych w Tokio.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Premier Japonii Shinzo Abe przestrzegł w niedzielę, żeby nie liczyć na to, iż letnie ocieplenie spowolni szerzenie się koronawirusa. Zwrócił uwagę, że patogen rozprzestrzenia się również w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie panują wysokie temperatury.

Według źródeł agencji Kyodo rząd Japonii nie wycofuje się z planów stopniowego łagodzenia restrykcji związanych z podróżami międzynarodowymi. Władze rozmawiają o możliwości wznowienia podróży z rządami Wietnamu, Australii, Nowej Zelandii i Tajlandii. Obecnie do Japonii nie mogą wjeżdżać osoby przybywające ze 111 krajów i regionów, w tym z Europy, USA, Korei Południowej i Chin.

Koronawirus w Japonii

Łącznie w Japonii potwierdzono ponad 18 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło 940 zainfekowanych pacjentów. Według Kyodo najwięcej, prawie 5,6 tysięcy przypadków infekcji, odnotowano w 14-milionowym Tokio.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: