Izrael "widzi promyki światła". W kraju spada współczynnik R

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
Reuters

Współczynnik R koronawirusa w Izraelu spadł poniżej 1 pierwszy raz od momentu, kiedy Izrael rozpoczął szczepienia na masową skalę. Zdaniem izraelskiego rządu może oznaczać to, że pandemia zanika. - Czy widzimy światło? Myślę, że widzimy promyki światła w szczelinach rolet - stwierdził wiceminister zdrowia.

Liczba reprodukcyjna wirusa, czyli tak zwany współczynnik R, powyżej 1 oznacza, że jedna zainfekowana osoba zaraża więcej niż jedną osobę. Eksperci tłumaczą, że spadek poniżej tej liczby prowadzi do ewentualnego zahamowania infekcji. 11 grudnia wskaźnik ten w Izraelu wynosił 1,3, a rząd zmuszony był pod koniec roku do wprowadzenia trzeciego lockdownu.

- Czy widzimy światło? Myślę, że widzimy promyki światła w szczelinach rolet – powiedział wiceminister zdrowia Yoav Kisch w wywiadzie telewizyjnym dla stacji Channel 13 w dniu, kiedy w Izraelu odnotowano liczbę reprodukcyjną R na poziomie 0,99. Wiceminister stwierdził, że wpływ na poprawę sytuacji mają masowe szczepienia w tym kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Liczący 9 milionów osób Izrael zaszczepił już ponad 25 procent obywateli, ale, jak podkreślił wiceminister, "wpływa to na zachorowalność, a niekoniecznie na liczbę osób zakażających". – Spadek byłby bardziej istotny, gdyby nie obecność szczególnie zaraźliwego brytyjskiego wariantu koronawirusa – dodał Kisch.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który przygotowuje się do marcowych wyborów parlamentarnych, powiedział, że szczepionki pozwolą ochronić najsłabszych i otworzyć w następnym miesiącu gospodarkę.

Autor:asty/kab

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: