Ponad 80 ofiar pożaru na szpitalnym oddziale covidowym

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters PAP

Wzrasta liczba ofiar po pożarze, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę w szpitalu w Bagdadzie, stolicy Iraku. Według najnowszych danych zginęły co najmniej 82 osoby, a 110 jest rannych. Na oddziale intensywnej terapii leczeni byli pacjenci zakażeni koronawirusem.

Do pożaru doszło w szpitalu Ibn al-Khatib na południowo-wschodnich obrzeżach Bagdadu. Według irackich mediów spowodowała go eksplozja butli z tlenem, do której doszło po "naruszeniu zasad bezpieczeństwa przy ich przechowywaniu". Szef irackiej obrony cywilnej generał Kadhim Bohan powiedział, że pożar wybuchł na piętrze szpitala przeznaczonym do resuscytacji płucnej.

Według agencji AFP, powołującej się na źródła medyczne, na oddziale intensywnej terapii zarezerwowanym dla najcięższych przypadków COVID-19 w Bagdadzie znajdowało się około 30 pacjentów. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dziesiątki ofiar i rannych

Agencja Reutera - powołując się na iracki resort spraw wewnętrznych - przekazała, że po pożarze co najmniej 82 osoby zmarły, a 110 jest rannych.

Wcześniej iracka obrona cywilna poinformowała, że "udało się uratować 90 ze 120 pacjentów szpitala i ich krewnych", nie podała jednak dokładnej liczby ofiar śmiertelnych i rannych.

Ogień udało się opanować. Premier Iraku Mustafa al-Kadhimi wezwał do natychmiastowego zbadania przyczyn tego pożaru. Gubernator Bagdadu Mohammed Jaber powtórzył apel szefa rządu o przeprowadzenie pilnego dochodzenia w tej sprawie i ustalenie, kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne zaniedbania.

Na zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych widać strażaków gaszących ogień oraz pacjentów i ich krewnych uciekających z płonącego budynku. Na nagraniach słychać także eksplozje, najprawdopodobniej były to wybuchające butle z gazem.

Irackie szpitale na granicy wydolności

Według portalu BBC, iracka ochrona zdrowia, doświadczona przez lata wojny i korupcji, w związku z kolejną falą pandemii jest przeciążona do granic możliwości.

W tym tygodniu łączna liczba odnotowanych w tym kraju przypadków koronawirusa przekroczyła milion. Od początku pandemii zmarło tam ponad 15 tysięcy pacjentów z COVID-19.

W zeszłym miesiącu w Iraku ruszyła kampania szczepień. Kraj otrzymał do tej pory blisko 65 tysięcy dawek, w większości w ramach programu COVAX, mającego na celu zapewnienie szczepionek biedniejszym państwom.

Autorka/Autor:momo, akw/kab

Źródło: BBC, Reuters PAP