TVN24 | Świat

Holandia wprowadza "łagodny" lockdown. Restrykcje wprowadzone na trzy tygodnie

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, Reuters

W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem Holandia od soboty zaostrza restrykcje. Premier kraju Mart Rutte przekazał, że "łagodny" lockdown będzie obowiązywał przez trzy tygodnie. Poinformował między innymi, że gastronomia i część sklepów będą musiały skrócić godziny otwarcia, a imprezy sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w piątek na konferencji, że konieczne jest wprowadzenie zdecydowanych środków w walce z epidemią COVID-19 w kraju, a jako powód podał zanotowaną w czwartek najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem od początku pandemii.

- Nieunikniony jest powrót do obostrzeń, które znamy z wcześniejszych etapów pandemii – powiedział. Rutte przekazał, że od najbliższej soboty przez co najmniej trzy tygodnie w Holandii będzie obowiązywał "łagodny" lockdown. Argumentował, że "wirus jest wszędzie i wszędzie musi być zwalczany".

Imprezy sportowe bez publiczności, sklepy i gastronomia zamkną się wcześniej

Rutte przekazał, że od najbliższej soboty gastronomia będzie funkcjonować od godziny 6 do 20. Zgodnie z wprowadzanymi obostrzeniami, sklepy muszą zostać zamknięte o godzinie 18. Nie dotyczy to m.in. sklepów spożywczych oraz aptek.

Imprezy sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Najbliższy mecz Holandia-Norwegia odbędzie się więc w Rotterdamie przy pustych trybunach. Szkoły, teatry i kina pozostaną otwarte.

Rząd zalecił, by już teraz nie przyjmować w domach więcej niż czterech gości. Mark Rutte apelował też o pracę z domu, jeśli jest taka możliwość.

Przywrócona od soboty zostaje także zasada utrzymywania dystansu 1,5 metra tam, gdzie nie będzie obowiązywała przepustka sanitarna.

W grudniu decyzja o dalszych restrykcjach

Obostrzenia w Holandii będą obowiązywały przez trzy tygodnie. - W piątek 3 grudnia poinformujemy o dalszych decyzjach – przekazał Rutte.

Obostrzenia mają na celu zahamowanie gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Piątek jest drugim dniem z rzędu, w którym liczba infekcji przekroczyła 16 tysięcy. To najwyższe dobowe bilanse odnotowane od początku pandemii. Poprzednio najwięcej zakażeń - około 13 tysięcy - było w grudniu ubiegłego roku.

W Holandii prawie 85 proc. dorosłej populacji zostało w pełni zaszczepionych. Od początku pandemii odnotowano w tym kraju 2,27 miliona przypadków, zmarło 18 695 osób.

Protesty przeciwko decyzjom o obostrzeniach

Policja w Hadze została postawiona w stan wyższej gotowości. W okolicach ministerstwa sprawiedliwości, gdzie odbyła się konferencja premiera, zebrało się około 100 przeciwników rządowej polityki walki z pandemią COVID-19. Jak informuje rozgłośnia "NPO radio 1", aresztowanych zostało kilka osób, które próbowały dostać się do budynku.

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ROB ENGELAAR

Tagi:
Raporty: