TVN24 | Świat

Publiczna krytyka zawróciła z wakacji rodzinę królewską

TVN24 | Świat

Autor:
akw//rzw
Źródło:
BBC, tvn24.pl, PAP

Niderlandzka rodzina królewska przerwała wakacje w Grecji i wróciła do kraju. Podróż, w którą wyruszyli monarcha z małżonką i dziećmi, spotkała się bowiem w kraju z powszechną krytyką w związku z trwającą pandemią COVID-19. W tym tygodniu w Holandii ogłoszono nowe restrykcje.

W Holandii od początku epidemii wykryto ponad 220 tysięcy infekcji koronawirusem. Od środy obowiązują tam nowe restrykcje, zamknięte na cztery tygodnie zostały między innymi bary i lokale gastronomiczne.

Przerwane greckie wakacje rodziny królewskiej

Król Wilhelm-Aleksander i królowa Maxima wylecieli z córkami do Grecji w piątek, wrócili już w sobotni wieczór. Rodzina królewska podróżowała rządowym samolotem i nie złamała żadnych obostrzeń, mimo to jej wyjazd w takim momencie został odebrany jako nietakt i poddany ostrej krytyce.

Po powrocie monarchy z rodziną, późnym wieczorem w sobotę, pałac wydał oświadczenie: "Nie chcemy pozostawiać co do tej kwestii żadnych wątpliwości: aby opanować COVID-19, konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. Dyskusja na temat naszych wakacji się do tego nie przyczynia".

Rodzina królewska w Holandii

Wilhelm-Aleksander został koronowany w 2013 roku. Król nie odgrywa formalnej roli w codziennym rządzeniu Holandią, istnieje natomiast kierowany przez samego premiera Marka Rutte resort, noszący nazwę ministerstwa spraw ogólnych, odpowiadający za to, co oficjalnie mówi i robi rodzina królewska.

To nie pierwszy raz, gdy król i królowa wywołali falę krytyki w związku ze swoim postępowaniem w czasie epidemii. W sierpniu, także podczas pobytu w Grecji, w restauracji złamali zalecenie zachowania dystansu społecznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Król Wilhelm-Aleksander i królowa MaximaShutterstock

Koronawirus w Holandii

Według ogłoszonych w sobotę danych w ciągu doby w Holandii zdiagnozowano 8114 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii. Zmarło 29 zakażonych osób. Od początku pandemii w całym kraju wykryto 220 052 infekcje koronawirusem, z czego 2950 doprowadziło do śmierci pacjentów.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), pod względem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców Holandia (485,49) jest trzecia w Europie - po Czechach (770,54) i Belgii (605,39).

Autor:akw//rzw

Źródło: BBC, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: