TVN24 | Świat

Kobieta w ciąży przyjęła szczepionkę. Lekarze: urodziła dziecko z przeciwciałami

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Lekarze z hiszpańskiego szpitala na Ibizie stwierdzili pierwszy w kraju przypadek narodzin noworodka z przeciwciałami COVID-19. Dziecko miało otrzymać przeciwciała od matki, która zaszczepiła się w okresie prenatalnym. 

Według telewizji TVE dziecko o imieniu Bruno jest pierwszym w Hiszpanii, które zdobyło przeciwciała dzięki zaszczepieniu swojej matki przeciwko koronawirusowi. Kobieta poddała się szczepieniom, gdyż pracuje w balearskiej służbie zdrowia. Jak poinformowały władze szpitala Can Misses na Ibizie, w którym urodził się chłopczyk, jego matka przyjęła dwie dawki szczepionki w okresie ostatnich trzech miesięcy przed porodem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Kolejne potencjalne przypadki przekazywania przeciwciał noworodkom

Według Raquel Gascon, szefowej oddziału położnictwa szpitala Can Misses, przeprowadzone po porodzie badania serologiczne dowiodły wysokiego poziomu przeciwciał zarówno w przypadku noworodka, jak i jego matki. - W najbliższych tygodniach spodziewamy się porodu dwójki innych dzieci, których matki również były szczepione w ostatniej fazie ciąży. Liczymy, że również i w tych przypadkach doszło do przekazania przeciwciał noworodkom - powiedziała Gascon, dodając, że dwie oczekujące na poród ciężarne również pracują w służbie zdrowia.

Komentatorzy przypominają, że Bruno jest drugim dzieckiem, które urodziło się z przeciwciałami COVID-19 w Hiszpanii. Odnotowują, że w październiku w szpitalu w mieście Huesca, na północnym wschodzie, na świat przyszedł noworodek z wysokim poziomem przeciwciał.

Niezwykle rzadkie zjawisko lekarze tłumaczyli wówczas faktem, że podczas ciąży jego matka przebyła COVID-19, co mogło wpłynąć na pojawienie się przeciwciał u malucha.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: