"Musimy przygotować się na nadejście drugiej fali epidemii"

Autor:
lukl/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Władze Hiszpanii wdrażają pierwszy etap "nowej normalności"
Władze Hiszpanii wdrażają pierwszy etap "nowej normalności"TVN24
wideo 2/3
TVN24Władze Hiszpanii wdrażają pierwszy etap "nowej normalności"

Zagrożenie ze strony koronawirusa nie minęło - oświadczył premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Wezwał on w niedzielę obywateli kraju do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w związku ze spodziewanym nawrotem epidemii. Wciąż wysoka dynamika zakażeń notowana jest w Portugalii, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono 227 kolejnych infekcji.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier przekonywał, że obywatele powinni być gotowi na nawrót licznych przypadków infekcji. - Teraz musimy lepiej przygotować się na nadejście drugiej fali epidemii - powiedział Sanchez. Z podanych przez rząd niedzielnych statystyk wynika, że w ciągu tygodnia w Hiszpanii nie nastąpił żaden zgon wskutek COVID-19, a łączna liczba zmarłych wynosi 27 136. Z kolei przypadki zakażenia szacowane są obecnie na 291 tysięcy.

Swobodny ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii ma zostać przywrócony 21 czerwca - poinformowały w niedzielę hiszpańskie media, powołując się na źródła rządowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Według ustaleń rozgłośni Cadena Ser i dziennika "El Pais" Madryt przywróci swobodny ruch turystyczny z państwami strefy Schengen, z wyjątkiem Portugalii, 21 czerwca, czyli w ostatnim dniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.

KORONARIRUS RAPORT - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Portugalia w europejskiej czołówce

Wciąż wysoka dynamika zakażeń notowana jest w Portugalii, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono 227 kolejnych infekcji. Zarówno władze sanitarne, jak i komentatorzy wskazują, że pod względem nowych zakażeń Portugalia należy do europejskiej czołówki. Analitycy uniwersytetu medycznego w Porto przypominają, że od ponad miesiąca w kraju liczba dobowych zakażeń SARS-CoV-2 utrzymuje się na poziomie przekraczającym 200 przypadków.

Ze statystyk ministerstwa zdrowia wynika, że do niedzielnego popołudnia liczba zanotowanych w Portugalii zachorowań na COVID-19 wzrosła do 36 690. W ciągu ostatniej doby portugalskie służby medyczne potwierdziły też pięć kolejnych ofiar wśród pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi już 1517.

Tymczasem według komunikatu kancelarii prezydenta Portugalii granice tego państwa z Hiszpanią zostaną otwarte 1 lipca, a główna uroczystość odbędzie się na przejściu granicznym Caia-Badajoz. W wydarzeniu mają uczestniczyć premierzy obu krajów, a także portugalski prezydent i król Hiszpanii.

Autor:lukl/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości