TVN24 | Świat

Złamał kwarantannę i wziął udział w imprezie, zakaził się koronawirusem. Belgijski książę ukarany przez Hiszpanię

TVN24 | Świat

Autor:
momo/pm
Źródło:
BBC, Reuters

Hiszpania nałożyła karę grzywny w wysokości ponad 10 tysięcy euro na belgijskiego księcia Joachima za złamanie przez niego pod koniec maja obowiązku kwarantanny po przyjeździe do kraju. 28-letni Belg wziął udział w imprezie w mieście Kordoba, a kilka dni później zdiagnozowano u niego koronawirusa.

28-letni książę Joachim, siostrzeniec króla Belgów Filipa I, przyjechał do Hiszpanii na staż 24 maja. Mimo obowiązującej go dwutygodniowej kwarantanny dla podróżnych z zagranicy, dwa dni później wziął udział w imprezie w mieście Kordoba w Andaluzji na południu kraju.

Następnego dnia pojawiły się u niego objawy koronawirusa. Niedługo później książę Joachim, który jest 10. w linii do belgijskiego tronu, uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Belgijski książę Joachim (w środku) Patrick van Katwijk/Getty Images

Kara grzywny za złamanie restrykcji

Za złamanie obowiązujących restrykcji hiszpańskie władze nałożyły na Belga karę grzywny w wysokości 10 400 euro (około 46 500 zł). Jeżeli zapłaci w ciągu 15 dni kwota zostanie zmniejszona o połowę - pisze BBC.

Joachim przeprosił za swoje zachowanie. "Głęboko żałuję moich działań" - wyznał w oficjalnym oświadczeniu po tym, jak informacje o jego udziale w imprezie pojawiły się w hiszpańskich mediach. Dodał że "zaakceptuje wszelkie konsekwencje".

Książę przebywa obecnie na kwarantannie w Andaluzji. Obowiązek dwutygodniowej samoizolacji dla osób przyjeżdżających z zagranicy obowiązuje w Hiszpanii od 15 maja.

Sprawa imprezy pod lupą władz

Jak donosił w zeszłym miesiącu hiszpański dziennik "El Pais", w imprezie, na której obecny był belgijski książę, udział brało 27 osób. W tamtym czasie w Kordobie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 15 osób.

Źródło z otoczenia belgijskiej monarchii, cytowane przez agencję Reutera, podkreśla jednak, że 26 maja Joachim pojawił się na dwóch zgromadzeniach, w których uczestniczyło po 12 i 15 osób.

Sprawa jest obecnie badana przez hiszpańskie władze.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Nowa normalność" w Hiszpanii

We wtorek po południu rząd Hiszpanii zatwierdził dekret o "nowej normalności", określający zasady korzystania z przestrzeni publicznej. Zgodnie z dokumentem w miejscach publicznych konieczne będzie zachowanie między osobami 1,5-metrowego dystansu społecznego, a także noszenie maseczek ochronnych. Lekceważenie przepisów ma być karane grzywną do 100 euro.

Dodatkowo na terenach, na których obowiązuje trzecia faza usuwania obostrzeń, istnieje od poniedziałku także możliwość podróżowania pomiędzy prowincjami wspólnot autonomicznych, a także organizowania wydarzeń z udziałem 20 osób.

Wdrażany od 4 maja przez rząd Pedra Sancheza program przywracania normalności przewiduje, że do 30 czerwca usunięte zostaną restrykcje w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej. Dzień później przywrócony zostanie swobodny ruch turystyczny.

Autor:momo/pm

Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Patrick van Katwijk/Getty Images

Tagi:
Raporty: