Nieczynne instytucje, zdalne nauczanie, ograniczenia w gastronomii. Finlandia się zamyka

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP

Zdalne nauczanie w szkołach ponadpodstawowych, zawieszone zajęcia sportowe dla części dzieci, ograniczenie liczby uczestników wydarzeń i zgromadzeń publicznych - to część restrykcji, które od poniedziałku obowiązują w prawie całej Finlandii, w tym w Helsinkach. Wyłączone spod zaostrzonych ograniczeń są cztery okręgi administracyjne. Częściowy lockdown ma potrwać trzy tygodnie.

W liczącej 5,5 milionów mieszkańców Finlandii od początku marca obowiązuje konstytucyjny stan wyjątkowy, wprowadzony przez władze w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Lockdown, który decyzją rządu obowiązuje od 8 do 28 marca, dotyczy większości kraju. Objęte są nim regiony, w których epidemia COVID-19 jest w "fazie eskalacji" lub zaczyna mieć "charakter powszechny". Łącznie to 15 z 19 okręgów administracyjnych. Wyłączone spod zaostrzonych restrykcji zostały między innymi tereny wschodnie, np. Karelia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nauczanie zdalne w szkołach ponadpodstawowych, zamknięte niektóre instytucje

Obowiązujący od poniedziałku lockdown oznacza, że zamknięte pozostają niektóre publiczne, ogólnodostępne instytucje lub ich działalność jest ograniczona, na przykład w bibliotekach możliwe jest tylko szybkie wypożyczenie książek oraz ich zwrot.

W regionie stołecznym, gdzie notowanych jest najwięcej przypadków zakażeń, w wydarzeniach i zgromadzeniach publicznych, których organizacja jest niezbędna (zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz), uczestniczyć może do sześciu osób. Zawieszono grupowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla uczestników powyżej 12. roku życia. Obostrzenia dotykają także uczniów i nauczycieli w szkołach ponadpodstawowych, którzy przeszli na nauczanie zdalne.

Zgodnie z intencją rządu zamknięte mają być pływalnie, siłownie czy sale sportowe, także prywatne. Jednak w niektórych regionach władze lokalne – w związku z niejednolitą interpretacją wytycznych władz centralnych – dopuszczają przebywanie w tych obiektach do 10 osób.

Finlandia odnotowuje jedne z najwyższych bilansów zakażeńShutterstock

Obostrzenia w branży gastronomicznej od wtorku

W poniedziałek fiński parlament (Eduskunta) przegłosował w tak zwanej szybkiej ścieżce rządową propozycję tymczasowego zamknięcia na czas lockdownu kawiarni, w tym ogródków kawiarnianych, a także restauracji, barów oraz klubów nocnych na czas lockdownu. Dozwolona pozostaje sprzedaż na wynos.

Obostrzenia w branży gastronomicznej wejdą w życie we wtorek. Większość lokali - spodziewając się decyzji władz - zawiesiła swą działalność już wcześniej, ale jeszcze w poniedziałek w niektórych punktach w Helsinkach normalnie obsługiwano klientów.

Władze regionalne planują dodatkowe obostrzenia

Według przedstawicieli lokalnych organów sanitarnych i ochrony zdrowia wprowadzone obecnie na okres trzech tygodni ściślejsze obostrzenia mogą okazać się niewystarczające dla zahamowania wzrostu liczby zakażeń. Część miast planuje kolejne kroki, w tym wprowadzenie limitu pasażerów w środkach komunikacji publicznej.

W Finlandii w ostatnich tygodniach dziennie potwierdza się po 400-800 nowych zakażeń koronawirusem. W tym czasie bilanse infekcji były najwyższe od początku pandemii. Dotychczas w kraju poinformowano o ponad 62 tysiącach zakażeń oraz o ponad 770 zmarłych pacjentach, którzy zmagali się z COVID-19. Zaszczepiono dotąd około 8 procent społeczeństwa.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: