"Times": z powodu wariantu Delta Merkel chce dla Brytyjczyków zakazu wjazdu do Unii Europejskiej

Autor:
pp//rzw
Źródło:
The Times, PAP

Brytyjski dziennik "The Times" twierdzi, że z powodu silnie rozprzestrzeniającego się wariantu Delta koronawirusa SARS-CoV-2 kanclerz Niemiec Angela Merkel wysunęła propozycję, by tymczasowo nie wpuszczać Brytyjczyków na teren Unii Europejskiej. Propozycja kanclerz Niemiec miałaby dotyczyć nawet osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jak stwierdził w swym poniedziałkowym artykule reporter gospodarczy "Timesa" Tom Howard, kanclerz Niemiec Angela Merkel chciałaby uznania Wielkiej Brytanii za "kraj budzący niepokój" ze względu na skalę zakażeń wariantem Delta. Wiązałoby się to z czasowym zakazem wjazdu Brytyjczyków, nawet zaszczepionych, do krajów Unii Europejskiej. Jak zauważa dziennikarz, inicjatywa Merkel następuje w momencie, gdy Portugalia wprowadziła nowe zasady kwarantanny dla brytyjskich podróżnych, gdy w Australii doszło do nowych lockdownów, a Japonia zasugerowała, że w Tokio może zostać ogłoszony kolejny stan zagrożenia. Wszystko to potęguje niepokój w branży lotniczej, hotelarskiej i turystycznej - pisze gazeta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Będzie spotkanie Merkel - Johnson

"The Times" twierdzi, że sugestii ze strony Niemiec sprzeciwiają się przede wszystkim państwa, gdzie turystyka stanowi duże źródło dochodu, czyli Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta i Portugalia. Słowa krytyki napłynęły także ze strony przedstawicieli rządu w Londynie, zdaniem których kanclerz Merkel jest "coraz bardziej izolowana" w UE, a takie kwestie "nie są czymś, co powinno być rozstrzygane w Berlinie".

W piątek Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mają się spotkać w oficjalnej rezydencji szefa rządu brytyjskiego Chequers pod Londynem. - Będzie to okazja do omówienia szeregu kwestii, w tym pogłębienia relacji brytyjsko-niemieckich i globalnej odpowiedzi na pandemię - oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu.

Wariant Delta odpowiada za 95 procent nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii

W miniony czwartek na szczycie UE kanclerz Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron bezskutecznie apelowali do państw, opierających swoją gospodarkę w dużej mierze na turystyce, o wprowadzenie restrykcji zapobiegających rozprzestrzenianiu się wariantu Delta.

Pierwszy raz stwierdzony w Indiach wariant Delta w Wielkiej Brytanii obecnie odpowiada za 95 procent wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. 

Autor:pp//rzw

Źródło: The Times, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości