TVN24 | Świat

Tysiące nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii, najwyższe bilanse w Austrii i Holandii. Wzrost we Włoszech

TVN24 | Świat

Autor:
js,
kab
Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii potwierdzono w czwartek najwyższe dobowe wzrosty zakażeń od początku pandemii COVID-19. Brytyjski rząd poinformował o 17 540 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. We Włoszech odnotowano 4458 infekcji, a to najwięcej od pół roku.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 17 540 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Brytyjski rząd poinformował również o 77 zgonach osób chorych na COVID-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.

Poprzedni najwyższy dobowy bilans zakażeń został odnotowany zaledwie dwa dni wcześniej, gdy liczba zakażeń była o około trzy tysiące niższa. Jeszcze wyższy był bilans podany w niedzielę - prawie 23 tysiące - ale wówczas obejmował on także zaległe przypadki z poprzednich kilku dni.

CZYTAJ: Nie będzie łagodzenia restrykcji w Szwecji

Najwyższą liczbę nowych zakażeń od początku epidemii zanotowano w Anglii (14 952), zaś bilanse ze Szkocji (1027), Irlandii Północnej (923) i Walii (538) są drugimi najwyższymi w historii. Przy czym te ze Szkocji i Irlandii Północnej są zaledwie o kilkanaście przypadków niższe od najwyższych.

W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 561 815, co jest 12. najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie: po Rosji, Hiszpanii i Francji.

Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 42 592, z czego 37 823 osoby zmarły w Anglii, 2538 - w Szkocji, 1644 - w Walii, a 587 - w Irlandii Północnej. Te statystyki obejmują zgony, które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2. Brytyjski rząd zaczął też podawać w statystykach liczbę przypadków, w których w akcie zgonu wpisano koronawirusa jako prawdopodobny czynnik decydujący o śmierci, nawet jeśli nie został przeprowadzony test. Takich przypadków było 57 347.

W Czechach, na Słowacji i Ukrainie najwięcej zakażeń od początku epidemii. W Niemczech od kwietnia

Niezależnie od zastosowanej metodologii, pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Najwyższy wzrost od pół roku we Włoszech

4458 zakażeń koronawirusem odnotowano ostatniej doby we Włoszech. To najwyższy dobowy wzrost od pół roku, gdy był szczyt infekcji. Włoskie MInisterstwo Zdrowia poinformowało, że zmarły kolejne 22 osoby z COVID-19. Ostatniej doby wykonano 128 tysięcy testów. Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 36 083. Do tej pory koronawirusa wykryto we Włoszech u 338 tysięcy osób, z których wyzdrowiało ponad 236 tysięcy. Według oficjalnych danych, obecnie zakażonych jest prawie 66 tysięcy osób. W szpitalach przebywa około czterech tysięcy najciężej chorych na COVID-19, w tym 358 na oddziałach intensywnej terapii. W Kampanii na południu, gdzie od wielu dni notuje się najwięcej zakażeń w kraju, wykryto najwyższą liczbę 757 nowych infekcji. W Lombardii jest ich ponad 680, a w Wenecji Euganejskiej prawie 500.

1209 nowych przypadków w Austrii

Najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii zanotowano w Austrii - 1209 przypadków. Poprzedni najwyższy dobowy bilnas zakażeń odnotowano 26 marca - 1050 przypadków. Austriackie MSW alarmuje, że od końca czerwca liczba nowych infekcji sukcesywnie wzrasta. Według danych resortu w ciągu ostatnich siedmiu dni średnia dobowa liczba zakażeń wynosi 910.

W sumie w Austrii, zamieszkanej przez 8,8 mln ludzi, koronawirusem do tej pory zakaziło się 52 271 osób. Stwierdzono 853 przypadki śmiertelne. Rząd w Wiedniu w zeszłym tygodniu wykluczył wprowadzenie po raz drugi lockdownu i podkreślił, że obecnie tylko pięć procent łóżek na oddziałach intensywnej terapii jest zajętych przez pacjentów z COVID-19.

W Austrii noszenie maseczek jest obowiązkowe w sklepach, poza tym stosowane są różne formy dystansu społecznego. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa na początku października na reprezentatywnej grupie 1000 osób 53 procent mieszkańców Austrii uważa, że rząd dobrze radzi sobie z walką z koronawirusem. Na początku pandemii wskaźnik akceptacji wynosił 91 proc.

Ponad 5800 nowych zakażeń ostatniej doby w Holandii

Z informacji podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia i Środowiska (RIVM) wynika, że w ciągu ostatniej doby w Holandii wykryto 5831 nowych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od początku pandemii. Zmarło 13 zakażonych osób.

Holandia należy obecnie do krajów, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej, a liczba nowych infekcji w przeliczeniu na liczbę ludności należy do najwyższych na świecie. W Europie wyższy współczynnik jest obecnie tylko w Hiszpanii i Czechach.

Dotychczasowy bilans pandemii w Holandii to 155 810 potwierdzonych zakażeń i 6531 zgonów pacjentów z COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 245 osób.

Autor:js, kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości