Brytyjczycy pracują nad uniwersalną szczepionką, Hiszpanie walczą z nielegalnymi imprezami

TVN24 | Świat

Autor:
kk
Źródło:
PAP

Austriacy podróżujący do Włoch będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie i testom na koronawirusa. Brytyjczycy pracują nad uniwersalną szczepionką, która byłaby skuteczna na wszystkie warianty SARS-CoV-2. W Portugalii przeciw COVID-19 zaszczepiono już pół miliona obywateli. Tamtejszy rząd zapowiada, że do kwietnia przekroczona zostanie liczba 1,4 miliona. Z kolei hiszpańskie służby walczą z nielegalnymi imprezami. Jak poszczególne europejskie kraje radzą sobie z pandemią?

Włochy wprowadzają obowiązkowe testy oraz kwarantannę dla osób przybywających do kraju z Austrii. Powodem tej decyzji jest szerzenie się na Półwyspie Apenińskim południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. W sobotę minister zdrowia Roberto Speranza podpisał rozporządzenie w tej sprawie. "Szerzenie się wariantów wirusa nakazuje najwyższą ostrożność" - napisał minister w mediach społecznościowych, informując o swej decyzji. Ponadto Speranza przedłużył zakaz wjazdu do Włoch z Brazylii, z którego wyłączył osoby mieszkające na stałe w Italii i przybywające do kraju z pilnych powodów.

Na tydzień przed pierwszą rocznicą wybuchu epidemii koronawirusa we Włoszech ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zanotowano 311 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 i 13 532 nowych przypadków zakażenia.

Dzienna liczba wykonanych testów wyniosła 290 tysięcy. Do 93 356 wzrósł bilans zmarłych. Koronawirusa stwierdzono dotąd u 2,7 miliona osób, z których wyzdrowiało około 2,2 miliona. Stale zmniejsza się liczba obecnie zakażonych - jest ich około 401 tysięcy. Zaszczepiono prawie trzy miliony osób, a ponad 1,2 miliona otrzymało już dwie dawki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Brytyjscy naukowcy pracują nad uniwersalną szczepionką na koronawirusa

Dziennik "Daily Telegraph" napisał w sobotę, że zdaniem naukowców z Wielkiej Brytanii, uniwersalna szczepionka, która działałaby na wszystkie warianty koronawirusa, celując w jego rdzeń, a nie tylko w białko kolca, mogłaby być dostępna już za rok. Jak informuje gazeta, naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham opracowują "uniwersalną" szczepionkę przeciw COVID-19, która położyłaby kres potrzebie ciągłego dostosowywania istniejących szczepionek w miarę mutowania wirusa.

Obecnie stosowane szczepionki, w tym firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca, celują w białko kolca wirusa, ale istnieją obawy, że ich skuteczność będzie spadać pod wpływem dalszych mutacji tego elementu wirusa. Już teraz istnieją dowody, że preparaty te nie chronią tak dobrze przed wariantami zawierającymi mutację E484K, która występuje zwłaszcza w wariancie południowoafrykańskim i brazylijskim.

Nowe uniwersalne szczepionki mają być ukierunkowane na białka znajdujące się w rdzeniu wirusa, które są znacznie mniej podatne na mutacje, co oznacza, że takie preparaty będą chronić przed wszystkimi obecnymi wariantami i teoretycznie będą miały większą trwałość.

Brytyjska firma Scancell, która specjalizuje się w opracowywaniu szczepionek przeciwnowotworowych, oraz kilka innych firm z Europy i USA już pracują nad szczepionkami odpornymi na warianty i mają nadzieję, że wkrótce udowodnią, iż są one w stanie wytworzyć skuteczną odpowiedź immunologiczną. Wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Nottingham Scancell celuje obok białka kolca także w białko znajdujące się w rdzeniu wirusa, zwane nukleokapsydem lub białkiem "N".

Testy szczepionki na ludziach mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku, po uzyskaniu pozytywnych wyników testów na myszach.

"Niekoniecznie twierdzimy, że będzie to szczepionka 'pankoronawirusowa', ale ma potencjał, aby taką być po prostu ze względu na to, gdzie jest skierowana" - powiedział "Daily Telegraph" główny dyrektor medyczny Scancell, dr Gillies O'Bryan-Tear. Firma potrzebuje jednak dużego partnera farmaceutycznego, który mógłby zainwestować w badania. Jej przedstawiciele twierdzą, że po zdobyciu finansowania i z pozytywnymi wynikami pierwszej i drugiej fazy badań szczepionka mogłaby być opracowania w ciągu roku.

Jak pisze "Daily Telegraph", nad podobnymi szczepionkami pracuje także kilka innych firm biotechnologicznych, w tym myNEO w Belgii i Osivax we Francji. Ta ostatnia właśnie zakończyła II fazę badań klinicznych nad uniwersalną szczepionką przeciwko grypie, która również jest skierowana przeciwko białku "N". Firma myNEO z kolei tworzy modele oceniające, które części wirusa mogą pozostać stabilne najdłużej, co pozwoli na maksymalne wydłużenie czasu działania szczepionki.

Pół miliona zaszczepionych osób w Portugalii

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w sobotę, że mimo obecnych niedoborów szczepionek przeciw COVID-19 podległe rządowi służby medyczne zaszczepią do kwietnia 1,4 miliona obywateli. Jak dodał, dalszym celem rządu będzie zaszczepienie do lata 70 procent ludności kraju.

Szef socjalistycznego gabinetu wyjaśnił, że od początku kampanii szczepień 27 grudnia do soboty rano zaszczepiono w kraju 500 tysięcy osób. Portugalia liczy ponad 10 milionów obywateli. - Naszym kolejnym celem będzie zaszczepienie do lata 70 procent populacji kraju - ogłosił Costa deklarując, że sam nie zna jeszcze daty swojego szczepienia.

W sobotę zanotowano w Portugalii taki sam dobowy bilans zgonów z powodu COVID-19 oraz zakażeń koronawirusem jak w piątek, odpowiednio: 149 i 2,8 tysiąca. Resort zdrowia odnotował, że w sobotę po raz piąty w ciągu ostatniego tygodnia spadła liczba osób hospitalizowanych na skutek infekcji koronawirusem. W szpitalach przebywa obecnie 4,8 tysiąca osób chorych na COVID-19, czyli najmniej od 17 stycznia.

Portugalskie służby ujawniły w sobotę, że w kraju przybywa przypadków zakażenia brazylijskim wariantem koronawirusa, nie podały jednak ich liczby.

Hiszpańskie służby walczą z nielegalnymi imprezami

Hiszpańska policja i żandarmeria zlikwidowały kilkadziesiąt tysięcy nielegalnych zabaw - głównie imprez organizowanych w miejskich parkach. Dane dotyczą okresu od października ubiegłego roku, czyli od momentu przywrócenia stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii. Z danych MSW i władz regionalnych wynika, że wśród wspólnot autonomicznych kraju, w których zlikwidowano najwięcej nielegalnych zabaw, przewodzi aglomeracja Madrytu. Do soboty zanotowano tam blisko 5,3 tysiąca tego typu interwencji przeprowadzonych przez policję i żandarmerię.

W sobotę rano władze wspólnoty autonomicznej Walencji, na wschodzie kraju, ogłosiły, że tylko podczas ostatniej nocy zatrzymano uczestników dziewięciu zakazanych imprez w mieście Alicante.

Z sobotnich danych służb medycznych wynika, że Walencja była podczas minionej doby jednym z dwóch najbardziej doświadczonych przez epidemię regionów Hiszpanii. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło tam 71 pacjentów z COVID-19, a koronawirusem zakaziły się kolejne 2174 osoby.

Pod względem dynamiki zgonów i zakażeń podczas ostatniej doby przeważała Andaluzja, na południu, gdzie zmarło 120 osób z COVID-19, a zakaziło się 2796. W regionie tym, gdzie od wtorku codziennie notowanych jest ponad 100 zgonów, w sobotę ruszyły pierwsze masowe szczepienia na stadionie. Zorganizowano je dla ponad trzech tysięcy osób na obiekcie Nuevo Colombino w Huelvie.

Ze statystyk ministerstwa zdrowia Hiszpanii, które w sobotę nie opublikowało ogólnokrajowego bilansu epidemicznego, wynika, że poziom przypadających na 100 tysięcy obywateli infekcji wynosi obecnie 500. Dotychczas koronawirusem zakaziło się w kraju około trzech milionów osób, a 64,7 tysięcy zmarło na COVID-19.

Autor:kk

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: