TVN24 | Świat

Odizolowane miejscowości, szpitale "w punkcie krytycznym"

TVN24 | Świat

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Niepokojąco wysokie bilanse zakażeń, dodatkowe restrykcje, czerwone strefy i apele władz o przestrzeganie obostrzeń. Europa nadal walczy z koronawirusem SARS-CoV-2. - Niemcy znajdują się "w bardzo poważnej fazie pandemii" - powiedziała kanclerz Angela Merkel.

Na całym świecie potwierdzono już blisko 40 milionów zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a ponad 1,1 miliona zakażonych osób zmarło.

Europa mierzy się z drugą falą koronawirusa, w wielu krajach odnotowuje się najwyższe od początku pandemii bilanse zakażeń.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dobry zarejestrowano 150 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od ponad czterech miesięcy - od 10 czerwca - podał w sobotę po południu brytyjski rząd. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 43 579.

Potwierdzono również 16 171 nowych zakażeń koronawirusem W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 705 428.

Szpitale w Birmingham, drugim pod względem populacji mieście Wielkiej Brytanii, znajdują się w punkcie krytycznym z powodu liczby chorych z koronawirusem i przestaną przyjmować innych pacjentów, jeśli nie są przypadkami pilnymi - ostrzegły tamtejsze władze medyczne.

- Jesteśmy w punkcie krytycznym. Następne tygodnie będą dużym wyzwaniem - powiedział Jonathan Brotherton, dyrektor University Hospitals Birmingham NHS Trust, który zarządza czterema szpitalami w mieście.

Niemcy

Berliński Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował w sobotę, że w Niemczech stwierdzono 7830 nowych infekcji koronawirusem. Zmarły 33 zakażone osoby. Dotychczas w Niemczech potwierdzono infekcję u 361 733 osób, spośród których 9853 zmarły.

Kanclerz Angela Merkel w nagranym na wideo oświadczeniu powiedziała, że Niemcy znajdują się "w bardzo poważnej fazie pandemii". Zauważyła, że wirus rozprzestrzenia się szybciej niż pół roku temu. - Względnie spokojnie skończyło się lato, teraz czekają nas trudne miesiące - oznajmiła. - O tym, jak zimą będą wyglądać nasze święta, zadecydują najbliższe dni i tygodnie - dodała.

- Musimy teraz zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wirus nie rozprzestrzeniał się w sposób niekontrolowany - ostrzegła kanclerz i zaznaczyła, że liczy się każdy dzień. Każda osoba może przyczynić się do ponownego spadku liczby infekcji, przestrzegając minimalnych odległości i zasad higieny, a także stosując ochronę ust i nosa - przypomniała.

- Nauka mówi nam jasno: rozprzestrzenianie się wirusa zależy bezpośrednio od liczby kontaktów i spotkań, które każdy z nas ma - powiedziała Merkel.

Francja

W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 32 427 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii. Zmarło 90 zakażonych osób.

Odnotowano o ponad siedem tysięcy więcej infekcji niż poprzedniej doby. Zarejestrowano jednak o 88 zgonów mniej.

Dotychczas we Francji potwierdzono infekcję u 867 197 osób, spośród których 33 392 zmarły.

Włochy

W ciągu ostatniej doby odnotowano we Włoszech 10 925 nowych zakażeń - najwięcej od początku epidemii. 47 zakażonych osób zmarło. Łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 402 536, a zgonów do 36 474.

W związku z rosnącą liczbą nowych przypadków we Włoszech zdecydowano o wprowadzeniu "czerwonych stref" na 11 obszarach. Znajdują się one na dwóch krańcach kraju: w górach na północy i w trzech regionach na południu.

Na północy odizolowano miejscowości Saint Denis, Verrayes i Chambave, w których mieszka łącznie 2,5 tysiąca osób. Mieszkańcom nie wolno oddalać się stamtąd, zawieszono wszelką działalność z wyjątkiem świadczenia niezbędnych usług. Można wyjść z domu tylko raz dziennie, z każdej rodziny jedna osoba.

W Górnej Adydze czerwonymi strefami ustanowiono miejscowości Sesto i Monguelfo w Val Pusteria z 4,7 tysiąca mieszkańców. Restrykcje są mniej surowe: zamknięte są bary, a restauracje mogą być otwarte do 18.00.

W Kampanii na południu zamknięta została miejscowość Arzano niedaleko Neapolu. Zamknięto wszystkie sklepy i firmy, ale mieszkańcy nie mają zakazu opuszczania granic gminy. W Kalabrii odizolowane zostały miasteczka: Sant'Eufemia d'Aspromonte i Torre di Ruggiero.

Na Sycylii zamknięto miejscowości Galati Mamertino z 2,4 tysiąca mieszkańców, Sambuca di Sicilia z 5,7 tysiąca osób i Mezzojuso, gdzie mieszka 2,8 tysiąca osób. Tam również obowiązują liczne restrykcje, w tym zakaz przemieszczania się bez ważnych przyczyn zawodowych bądź zdrowotnych. Na zakupy można wyjść tylko raz dziennie.

Holandia

W ciągu ostatniej doby w Holandii zdiagnozowano 8114 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - wynika z ogłoszonych w sobotę danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM). Zmarło 29 zakażonych osób.

Od początku pandemii w całym kraju wykryto 220 052 infekcje koronawirusem, z czego 2950 doprowadziło do śmierci pacjentów. Od środy w kraju obowiązują nowe restrykcje. Zamknięte zostały między innymi lokale gastronomiczne.

Irlandia

W Irlandii w trakcie ostatniej doby wykryto 1274 zakażenia koronawirusem, co oznacza kolejną - trzecią w ciągu czterech dni - najwyższą liczbę infekcji w ciągu doby. W ciągu ostatniej doby stwierdzono osiem zgonów z powodu COVID-19 - podało w sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł tym samym do 48 678 zachorowań i 1849 ofiar śmiertelnych.

Portugalia

W Portugalii już czwarty dzień z rzędu dzienna liczba nowych zakażeń utrzymuje się powyżej dwóch tysięcy. Pomiędzy piątkiem a sobotą służby medyczne tego kraju potwierdziły 2153 nowe infekcje. Łączna liczba zakażeń wynosi już 98 055.

W sobotę poinformowano też o śmierci 13 zakażonych osób. Od początku epidemii w całej Portugalii potwierdzono 2162 śmiertelnych ofiar COVID-19.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości