TVN24 | Świat

Nowa mutacja dotarła do Irlandii, najwięcej zakażeń w Wielkiej Brytanii, Francja rozważa lockdowny

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

We Francji trwa debata nad przywróceniem lokalnych lockdownów po 1 stycznia w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Włochy wciąż pozostają państwem z najwyższą liczbą zgonów w Europie, tymczasem Wielka Brytania w środę odnotowała najwyższy bilans zakażeń od początku pandemii.

Od początku pandemii COVID-19 na świecie potwierdzono łącznie ponad 79 milionów zakażeń koronawirusem. Do czwartku odnotowano łącznie ponad 1,7 miliona zgonów spowodowanych SARS-CoV-2. 55,6 miliona osób uznano za zdrowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wielka Brytania z najwyższą liczbą zakażeń od początku pandemii

Minionej doby w Wielkiej Brytanii wykryto najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 39 237. Na COVID-19 zmarło 744 kolejnych chorych - poinformował brytyjski rząd. Łącznie odnotowano do tej pory w Wielkiej Brytanii 2 149 551 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Jest to szósty najwyższy bilans na świecie - więcej przypadków dotyczy tylko USA, Indii, Brazylii, Rosji i Francji. Dotychczas z powodu COVID-19 zmarło w Wielkiej Brytanii 69 051 osób.

We wtorek informowano o zdiagnozowaniu poprzedniej doby 36 804 infekcji i śmierci 691 osób zakażonych koronawirusem.

W bilansach nie jest sprecyzowane, jaką część z tych zakażeń stanowi nowa odmiana koronawirusa, która jak wskazują władze, jest przyczyną dużych wzrostów liczby infekcji w ostatnich dniach w Anglii.

Wcześniej w środę minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował, że od 26 grudnia restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Oznajmił też, że nowy wariant wirusa wykryty w Wielkiej Brytanii przeszedł kolejną mutację i stał się jeszcze bardziej zaraźliwy.

We Francji trwa debata nad przywróceniem lokalnych lockdownów

We Francji ostatniej doby zarejestrowano 14 929 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 276 chorych na COVID-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Od początku pandemii w kraju zakaziło się 2 505 875 osób, a zmarło 61 978.

W ciągu ostatniej doby przyjęto do szpitali 1421 zakażonych koronawirusem, łącznie hospitalizowanych jest 24 884 pacjentów. Na oddziały intensywnej terapii przyjęto 200 osób, w sumie leczonych jest tam 2710 pacjentów. Liczba ta nieznacznie spadła – o 18 osób - w porównaniu z dniem poprzednim liczba hospitalizacji pozostaje natomiast mniej więcej stała - podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Liczba zakażeń jest daleka od celu wyznaczonego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, czyli 5 tysięcy na dobę. Limit ten był warunkiem zniesienia lockdownu i zakazu przemieszczania się między departamentami. We Francji trwa debata nad przywróceniem lokalnych lockdownów w poszczególnych regionach czy departamentach w nowym roku w przypadku pogorszenia się sytuacji sanitarnej.

Włochy z najwyższą liczbą zgonów w Europie

We Włoszech minionej doby zmarły 553 osoby z COVID-19, potwierdzono także 14 522 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę włoskie ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów od początku pandemii przekroczyła w tym kraju 70 tysięcy i pozostaje najwyższa w Europie. Wykonanych zostało w ciągu jednego dnia ponad 175 tysięcy testów. Około 8 procent z nich dało wynik pozytywny.

Od lutego, czyli od początku pandemii we Włoszech, zanotowano 70 395 zgonów. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w kraju wynosi prawie 2 miliony. Wyleczonych jest około 1,3 miliona osób. Obecnie zakażonych jest co najmniej 598 tysięcy.

W regionie Lacjum po dwóch miesiącach dzienna liczba zakażeń po raz pierwszy spadła poniżej tysiąca. Najwięcej przypadków nadal notuje się w Wenecji Euganejskiej. Władze tego regionu na północy poinformowały o 3,3 tysiąca nowych infekcji. Komentując informacje z tej części kraju, premier Giuseppe Conte powiedział, że panująca tam sytuacja jest "dziwna". - Zakażenia tam rosną, musimy zrozumieć dlaczego - dodał w wywiadzie telewizyjnym.

Środa była we Włoszech ostatnim dniem przed częściowym lockdownem, który będzie trwać do 27 grudnia, a następnie od 31 grudnia do 3 stycznia oraz 5 i 6 stycznia.

W Irlandii pojawiła się odmiana koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii

Irlandzki zespół specjalny ds. zdrowia publicznego (NPHET) poinformował w środę, że według wstępnych danych w Irlandii pojawił się nowy, bardziej zakaźny typ koronawirusa wykryty w Wielkiej Brytanii. Zastrzeżono jednocześnie, że nie tylko nowy wariant wirusa odpowiada za wzrost zakażeń.

Informację o możliwym pojawieniu się w Irlandii nowego szczepu koronawirusa podano na postawie analizy próbek pobranych w miniony weekend. Wskaźnik zakażeń, zwany też wskaźnikiem reprodukcji wirusa, wzrósł ostatnio w Irlandii z 1,5 do 1,8, czyli do najwyższego poziomu od marca.

We wtorek irlandzki rząd wprowadził bardziej surowe restrykcje epidemiczne, według Reutersa NPHET przekazał w środę instrukcje dotyczące kolejnych obostrzeń, nie podano jednak żadnych szczegółów.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl