TVN24 | Świat

Szczepionki dotarły do wszystkich krajów UE. Pierwsi zaszczepieni w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji

TVN24 | Świat

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Pierwsze dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dotarły do państw w całej Unii Europejskiej. Większość krajów przygotowuje się do podania pierwszych dawek osobom z grup ryzyka i medykom w niedzielę, ale Niemcy, Węgry i Słowacja rozpoczęły szczepienia już w sobotę. Z kolei Rosja zezwoliła na szczepienie osób powyżej 60. roku życia szczepionką Sputnik V.

Szczepionki opracowane przez niemiecką firmę BioNTech i amerykańskiego producenta leków Pfizer zostały wysłane z miejsca produkcji w Belgii jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i dotarły ciężarówkami do magazynów na całym kontynencie w piątek i w sobotę rano. Pierwsze dostawy ograniczone są do około 10 tysięcy dawek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Na Węgrzech pierwsza dostawa 9750 dawek przybyła ciężarówką wcześnie w sobotę i została przewieziona do Centrum Szpitalnego Południowego Pesztu w stolicy. Pierwsi zaszczepieni to lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia. Rząd zapowiedział, że cztery inne szpitale, dwa w Budapeszcie i dwa w miastach Debreczyn i Nyiregyhaza, również otrzymają szczepionki z tej samej dostawy.

W sobotę szczepionki trafiły do 27 miejsc w Niemczech, a stamtąd zostaną wysłane do ośrodków szczepień i zespołów mobilnych. Jako pierwsza osoba została już w sobotę zaszczepiona mieszkanka domu spokojnej starości, 101-letnia Edith Kwoizalla z Halberstadt w Saksonii-Anhalt wraz z innymi mieszkańcami i personelem pielęgniarskim, co odbyło się przed oficjalnym rozpoczęciem szczepień planowanym na niedzielę. W Niemczech szczepienia rozpoczną się od osób powyżej 80. roku życia i tych, którzy pracują z ludźmi z grup ryzyka.

W większości krajów zaczną od medyków

Pierwsza partia szczepionek dotarła w sobotę rano do Francji i dostawę przyjęto po godzinie 7 w centralnej aptece szpitalnej na przedmieściach Paryża. Pierwsze osoby zostaną zaszczepione w niedzielę w dwóch ośrodkach spokojnej starości: w Sevran w departamencie Sekwana-Saint-Denis oraz w Dijon w Burgundii. Początkowy etap szczepień obejmie personel medyczny i osoby starsze bądź obciążone poważnymi chorobami.

W Szwecji pierwsze szczepienia mają odbyć się w niedzielę w domach opieki. Procedura jest objęta ochroną danych, w związku z tym do publicznej wiadomości nie podano szczegółów, kto i gdzie zostanie zaszczepiony jako pierwszy. Transport szczepionek jest ochraniany przez policję, a ich miejsce magazynowania utrzymywane w tajemnicy.

Do Bułgarii pierwsza partia 9750 dawek dotarła w sobotę nad ranem i została podzielona na trzy części. Jedna partia została w Sofii, dwie pozostałe wysłano do Płowdiwu i Burgas. Pierwszą zaszczepioną osobą ma być minister zdrowia Kostadin Angełow, następnie szczepieni będą pracownicy medyczni. Resort zapowiedział też aktywną kampanię promującą korzyści płynące ze szczepień.

W Chorwacji, gdzie pierwsza partia 9750 dawek dotarła wcześnie w sobotę, jako pierwszy ma otrzymać szczepionkę w niedzielę rano mieszkaniec domu opieki w Zagrzebiu. Również w tym kraju władze uruchomią kampanię propagującą szczepienia: z udziałem celebrytów i innych osób publicznych, które zostaną zaszczepione przed kamerami.

Tymczasem w Czechach do praskiego szpitala w Motolu trafiło w sobotę rano 9750 pierwszych dawek z konwoju eskortowanego przez żandarmerię wojskową. Szczepienia powinny rozpocząć się w niedzielę w czterech szpitalach w Pradze i dwóch w Brnie. W pierwszej kolejności mają być szczepieni przedstawiciele ochrony zdrowia oraz seniorzy, którzy są obecnie hospitalizowani lub przebywają w placówkach opiekuńczych. Wśród pierwszych zaszczepionych mają być także premier Andrej Babisz oraz minister zdrowia Jan Blatny.

Według agencji AP w 27 państwach członkowskich UE odnotowano co najmniej 16 milionów przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 336 tys. zgonów z tego powodu.

Ekspert chorób zakaźnych jako pierwszy zaszczepiony na Słowacji

Również Słowacja otrzymała w sobotę około 10 tysięcy dawek szczepionki i tego samego dnia wieczorem jako pierwszą osobę zaszczepiono 60-letniego eksperta chorób zakaźnych Vladimira Krcmeriego w szpitalu w Nitrze. Po nim w tym samym szpitalu zaszczepiono kilkoro członków Komisji Pandemicznej, doradców ministra zdrowia i rządu. W dalszej kolejności szczepieniom poddany zostanie personel medyczny szpitali w Bratysławie, Nitrze, Bańskiej Bystrzycy i Koszycach.

Akcja szczepień będzie kontynuowana w niedzielę. Według mediów ma zostać między innymi zaszczepiona prezydent Zuzana Czaputova, a także pracownicy służby zdrowia i domów pomocy społecznej, policjanci, żołnierze oraz osoby zatrudnione w strategicznych działach gospodarki na przykład w energetyce jądrowej.

Licząca niespełna 5 milionów mieszkańców Słowacja zamówiła około 18 milionów dawek.

Na Słowacji pierwszą zaszczepioną osobą jest ekspert chorób zakaźnych Vladimir KrcmerySTRINGER, EPA

Hiszpańskie siły zbrojne pomogą dostarczyć szczepionki na Baleary

W Hiszpanii pierwszy ładunek szczepionek znajduje się już w magazynie firmy Pfizer w mieście Guadalajara w środkowej części kraju, skąd zostanie rozwieziony do wszystkich wspólnot autonomicznych kraju.

"Aby dostarczyć szczepionki na Wyspy Kanaryjskie, archipelag Balearów, a także do północnoafrykańskich enklaw: Ceuty i Melilli ministerstwo zdrowia skorzysta z pomocy logistycznej sił zbrojnych" - ustalił dziennik "El Pais". Tymczasem jak wyjaśniła w komunikacie hiszpańska armia, plan wsparcia logistycznego ze strony wojska był już wcześniej skoordynowany z resortem zdrowia w ramach prowadzonej przez siły zbrojne operacji Baluarte. Polega ona na włączeniu żołnierzy do pomocy w walce z epidemią.

Smsy z informacji zachęcającymi do poddania się szczepieniom

W sobotę pierwszy ładunek szczepionek dotarł również do Portugalii, gdzie do wieczora zostanie przetransportowany do szpitali aglomeracji Lizbony, Porto oraz Coimbry. W niedzielę rozpocznie się ogólnokrajowy program szczepień, którym w pierwszej kolejności zostaną poddani pracownicy służby zdrowia. Wczesnym popołudniem portugalski rząd rozesłał smsy z informacją zachęcającą obywateli do poddawania się bezpłatnym szczepieniom. Poproszono ich, aby oczekiwali na kontakt ze strony służb medycznych w sprawie ustalenia daty szczepienia.

W sobotę resort zdrowia Portugalii ogłosił, że w ciągu ostatniej doby zanotowano najniższy poziom zakażeń koronawirusem od czasu nadejścia drugiej fali epidemii - 1214 przypadków. W poprzednich dniach liczba infekcji wynosiła średnio ponad 4 tys.

We Włoszech pierwszą dawkę otrzyma pielęgniarka opiekująca się starszymi osobami

Z kolei we Włoszech szczepionki zostały w sobotę przywiezione do rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani, który od końca stycznia jest na pierwszej linii walki z koronawirusem. W niedzielę rano zostanie podana tam pierwsza dawka młodej pielęgniarce, zajmującej się też osobami starszymi w ich domach.

Większość preparatu z pierwszej partii trafi do bazy wojskowej w Pratica di Mare koło stolicy, gdzie urządzono centrum ich składowania i dystrybucji. Z tamtejszego lotniska wystartują samoloty wojskowe, które zawiozą szczepionki do najbardziej odległych regionów Włoch. Pozostałe szczepionki będą rozwiezione 60 pojazdami włoskiej armii do 300 punktów szczepień.

Bilans zmarłych od początku pandemii we Włoszech wzrósł do 71 620. Liczba potwierdzonych przypadków wirusa w całym kraju wynosi ponad 2 miliony. We Włoszech wykryto też kolejne przypadki tzw. brytyjskiej odmiany koronawirusa - między innymi w Apulii i Kampanii na południu oraz w Lombardii i Wenecji Euganejskiej na północy.

MSW poinformowało, że w pierwszy dzień świąt siły porządkowe skontrolowały ponad 55 tysięcy osób. Około 820 zostało ukaranych za naruszenie przepisów o walce z pandemią.

W Rosji osoby powyżej 60. roku życia jednak będą mogły zostać zaszczepione

Ministerstwo zdrowia Rosji zezwoliło na szczepienie osób powyżej 60. roku życia szczepionką na koronawirusa Sputnik V - poinformował w sobotę szef resortu Michaił Muraszko. "Stosowanie szczepionki Sputnik V jest teraz dozwolone wśród osób w wieku powyżej 18 lat i tym samym obywatele w wieku powyżej 60 lat będą mogli poddać się szczepieniu na koronawirusa" - powiedział Muraszko w programie telewizyjnym. Jak dodał, badania wykazały, iż preparat jest bezpieczny dla osób w wieku starszym.

Od początku grudnia, gdy w Rosji rozpoczęto stosowanie Sputnika V, poddać się szczepieniu mogły osoby w wieku od 18 do 60 lat. Szef ośrodka im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, Aleksandr Gincburg mówił, że badania preparatu wśród osób w wieku powyżej 60 lat zakończą się w połowie przyszłego roku.

W połowie grudnia prezydent Władimir Putin powiedział na konferencji prasowej, że nie szczepił się na koronawirusa i powołał się na swój wiek - 68 lat.

Prace nad szczepionką Sputnik V finansował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. W sobotę fundusz oznajmił, że preparat wykazał skuteczność ponad 90 proc. wśród osób powyżej 60. roku życia.

Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: STRINGER, EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości