TVN24 | Świat

Ponad pięć tysięcy nowych zakażonych na Słowacji po weekendowym powszechnym testowaniu w kraju

TVN24 | Świat

Autor:
kz,
kab
Źródło:
PAP

Przeprowadzone w weekend powszechne testy antygenowe z udziałem co najmniej 137 tysięcy mieszkańców czterech powiatów Słowacji ujawniły ponad pięć tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem - podał w niedzielę resort obrony. W pozostałej części kraju testy PCR wykazały ponad 3 tysiące infekcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Testy PCR przeprowadzane są wśród osób, które miały kontakt z chorymi lub mają wyraźne oznaki choroby. Liczba pozytywnych wyników spośród 16 tysięcy przeprowadzonych takich testów po raz pierwszy od wybuchu epidemii przekroczyła granicę 3 tysięcy. "To absolutny słowacki rekord z nadzwyczajną dynamiką wzrostu wynoszącego 94 procent wobec soboty" - napisał premier Igor Matovicz na Facebooku. Premier ocenił także, że obowiązujące ograniczenia, w tym wprowadzony w sobotę zakaz wychodzenia z domów, poza między innymi przemieszczaniem się do pracy i po zakupy lub pomoc medyczną, mogą nie wystarczyć przy obecnym tempie szerzenia się infekcji. Jego zdaniem może być potrzebny jeszcze bardziej restrykcyjny lockdown.

Testy od piątku do niedzieli

Łącznie od początku marca, gdy na Słowacji pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa, zanotowano 43 843 zakażenia. Aktualnie w kraju są 33 724 aktywne przypadki. W szpitalach jest 1117 pacjentów z COVID-19, w tym 82 na oddziałach intensywnej opieki medycznej, do respiratorów podłączonych jest 76. Wieczorem w niedzielę poinformowano o kolejnych sześciu zgonach w związku z COVID-19. Tym samym na Słowacji na tę chorobę zmarło dotąd 165 osób. Powszechne testy, które trwały od piątku do niedzieli, zakończyły się w czterech powiatach i będą kontynuowane w dwa kolejne weekendy (piątek-niedziela) w całym kraju. Według ministra zdrowia Marka Krajcziego do przeprowadzania testów zgłosiło się ponad 28 tysięcy pracowników medycznych.

Na co najmniej 137 tysięcy mieszkańców czterech powiatów Słowacji ujawniły ponad pięć tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem - podał w niedzielę resort obrony.

Minister obrony Jaroslav Nad uznał, że podobnie bez problemów, jak testy w Dolnym Kubinie, Namiestowie i Twardoszynie na Orawie oraz Bardejowie, przebiegną te w pozostałej części kraju. Mają one zweryfikować obecność wirusa wśród osób, które nie mają objawów zakażenia.

Autor:kz, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: