Hydraulik oferuje naprawę, opiekunka zajęcie się dzieckiem. Rośnie popyt na usługi zdalne w Rosji

Autor:
mart/b
Źródło:
PAP

W Rosji coraz popularniejsze stają się usługi świadczone zdalnie. Konsultacje online proponują styliści, hydraulicy uczą przez internet napraw, a opiekunowie oferują zabawę z dzieckiem przez łącze wideo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Czytaj raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Jak podał dziennik "Izwiestija", zapotrzebowanie na pracowników gotowych świadczyć usługi zdalnie w Rosji wzrosło o 20-30 proc. Jednocześnie w pierwszej połowie kwietnia u jednego z pośredników trzykrotnie wzrosła liczba aplikacji, w których szukający pracy proponują jej świadczenie zdalnie.

Naprawa przez internet, stylizacje online

Po wprowadzeniu wymogów samoizolacji z powodu pandemii COVID-19 pierwsi zaczęli pracować na odległość nauczyciele i korepetytorzy. Gdy zamknięte zostały kluby fitness, ich instruktorzy zaczęli prowadzić treningi przez internet. Teraz praca zdalna dociera - jak zauważa gazeta - nawet do tych zajęć, które wcześniej wydawały się niemożliwe bez bezpośredniego kontaktu.

Konsultacje online proponują na przykład hydraulicy, elektrycy, specjaliści naprawiający sprzęt domowy i montujący meble. Styliści gotowi są pomóc w dobraniu odpowiedniej garderoby, udzielając porad przez internet. Jako zupełnie nową dziennik określa usługę opiekuna do dzieci online: to osoba, która w trybie wideospotkania poprowadzi z dzieckiem zajęcia czy zajmie je zabawą w czasie, gdy rodzice zajęci są innymi sprawami.

Przedstawiciel agencji eventowej Stanisław Rublow powiedział dziennikowi, że w tej branży perspektywiczne mogą okazać się imprezy online, na których można zebrać jednocześnie wielu gości z różnych miejsc świata.

Pandemia zmienia rynek pracy

- Niewykluczone, że obecne przymusowe ograniczenia sprawią, że sfera usług zmieni styl pracy i format konsultacji online okaże się przyszłościowy. Przyspieszona cyfryzacja potrzebna jest w wielu sferach, na przykład w pracy urzędów czy notariuszy - powiedziała "Izwiestijom" przedstawicielka organizacji Diełowaja Rossija (Rosja Biznesu) Nonna Kagramanjan.

Inny ekspert Iwan Pietuchowski widzi miejsce w przyszłości dla nowych zawodów głównie w biznesie: konsultantów online, asystentów planujących spotkania i delegacje, finansistów i księgowych. Jak zauważa, świat stopniowo zmierza do tego, że część usług będzie świadczona na odległość.

Autor:mart/b

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty: