Najwyższy dobowy wzrost zakażeń we Francji, przepełnione szpitale w Madrycie

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

We Francji i Hiszpanii odnotowywane są kolejne wzrosty liczby zakażeń koronawirusem. Główny epidemiolog Hiszpanii poinformował, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić, czy wznowienie zajęć w placówkach oświatowych mogło mieć wpływ na wysoką dynamikę zakażeń.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 9843 zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. To najwyższy dobowy wzrost liczby infekcji od początku pandemii w tym kraju. Rekordowym dniem był dotąd 4 września, gdy stwierdzono 8975 nowych zakażeń.

Liczba osób zmarłych we Francji z powodu Covid-19 wzrosła o 19, do 30 813. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wynosi obecnie 353 944. Liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 wzrosła w czwartek o 93, do 5096.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przepełnione szpitale w Madrycie

Władze regionu Madrytu przyznały, że ze względu na przepełnienie części szpitali chorzy z COVID-19 są przewożeni do innych placówek w tym regionie Hiszpanii. Nie podano liczby przewiezionych pacjentów. Wicedyrektor departamentu zdrowia publicznego Antonio Zapatero, cytowany w środę przez dziennik "La Vanguardia", uspokajał, że "są to konkretne przypadki, gdyż presja szpitalna w stolicy jest asymetryczna".

Zapatero nie poinformował o liczbie przewiezionych pacjentów, nie powiedział też, które ośrodki zdrowia są przepełnione. - Tylko 10 procent zakażonych w Madrycie przewozi się do szpitali, a sytuacja epidemiologiczna ulega pewnej stabilizacji, co nie oznacza, że jesteśmy spokojni - powiedział. - W marcu umieszczano w szpitalach (średnio) 1650 osób dziennie, a obecnie – 235, z czego ok. 60 proc. potwierdzonych przypadków infekcji to osoby asymptomatyczne, które obecnie powodują największą liczbę nowych zakażeń – podkreślił.

Jednak zdaniem "La Vanguardii" madrycki system sanitarny "w niektórych miejscach" zaczyna mieć problemy w związku z gwałtownym wzrostem liczby chorych. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia wskazało w komunikacie, że od środy liczba nowych zakażeń wzrosła w kraju o 10 764, do 554 143. Liczba zgonów z powodu koronawirusa zwiększyła się o 71, do 29 699.

Główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej, że rozpoczęty w poniedziałek rok szkolny trwa jeszcze zbyt krótko, aby ocenić, czy wznowienie zajęć w placówkach oświatowych mogło mieć wpływ na wysoką dynamikę zakażeń.

W Portugalii w ciągu ostatniej doby zanotowano 585 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Resort przypomniał, że dobę wcześniej stwierdzono 646 nowych przypadków infekcji, czyli najwięcej od kwietnia. Jak poinformowały służby medyczne, dotąd potwierdzono w kraju 62 126 zakażeń SARS-CoV-2. Pomiędzy środą a czwartkiem w Portugalii zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 1852.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: