Masowe testy, przedłużone zakazy podróży i poważna reinfekcja nowym wariantem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

We Francji odnotowano pierwszy przypadek poważnej reinfekcji wariantem południowoafrykańskim koronawirusa. We Włoszech coraz bardziej zaczyna dominować wariant brytyjski. Z kolei portugalski rząd zapowiada masowe testy na koronawirusa. Oto jak Europa walczy z koronawirusem.

We Francji odnotowano pierwszy przypadek poważnej reinfekcji wariantem południowoafrykańskim koronawirusa – poinformowała w piątek grupa paryskich szpitali AP-HP. Chodzi o 58-letniego mężczyznę, który we wrześniu 2020 roku przeszedł lekko zakażenie koronawirusem, natomiast w styczniu zakaził się wariantem wykrytym po raz pierwszy w RPA i trafił do jednego z podparyskich szpitali z powodu trudności w oddychaniu. Po tygodniu mężczyznę skierowano na oddział intensywnej terapii, gdzie przebywa obecnie w stanie krytycznym.

Na początku hospitalizacji testy serologiczne wykryły u mężczyzny obecność przeciwciał świadczących o przebytym zakażeniu. "Odporność rozwinięta po pierwszej infekcji nie zapobiegła ponownej infekcji wariantem południowoafrykańskim" – podał AP-HP w komunikacie prasowym. Przypadki reinfekcji wariantem brytyjskim, południowoafrykańskim czy brazylijskim zostały już udokumentowane w literaturze naukowej, ale najczęściej druga infekcja była mniej dotkliwa niż pierwsza – informują lekarze.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Medycy przypuszczają, że przypadki reinfekcji są prawdopodobnie liczniejsze niż te zidentyfikowane i opisane w czasopismach medycznych. W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 20 701 osób, na COVID-19 zmarło w szpitalach 317 chorych, natomiast w domach opieki od wtorku odnotowano łącznie 328 zgonów. Tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 645 – podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

W ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia do szpitali trafiło 1405 chorych, 264 na oddziały intensywnej terapii. Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 zmniejszyła się o 539 i wynosi obecnie 26 424. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 3298 chorych, czyli o 29 mniej niż w czwartek.

"Nie wskazaliśmy jasno, że na początku nie będzie wystarczającej liczby szczepionek"

Niemcy w kwietniu będą miały trudności z wykorzystaniem wszystkich dostępnych szczepionek przeciw COVID-19 – powiedziała w piątek kanclerz Angela Merkel w wywiadzie dla stacji ZDF. Jak dodała, żałuje, że wahała się przed wprowadzeniem drugiego lockdownu. Przyznała, że powolny start szczepień wywołał w kraju rozczarowanie, ale podkreśliła, że zaskakujące było, iż zaledwie rok po odkryciu wirusa dostępna jest szczepionka. - To ogromne osiągnięcie, którego nikt nie mógł się spodziewać – powiedziała. - A potem nie wskazaliśmy wystarczająco jasno, że na początku nie będzie wystarczającej liczby szczepionek dla wszystkich – dodała.

Rząd zapowiedział, że dostawy trzech zatwierdzonych szczepionek zostaną zwiększone w nadchodzących tygodniach, a do Wielkanocy wszystkie osoby z grupy o najwyższym priorytecie będą mogły otrzymać preparat. - Te centra szczepień będą pełne pod koniec marca, kwietnia – powiedziała Merkel i dodała, że wtedy problemem będzie wykorzystanie wszystkich szczepionek. - Ale w pierwszych tygodniach jest ich za mało, a niektórzy ludzie mogli spodziewać się, że będzie inaczej – dodała.

W rozmowie z ZDF Merkel powiedziała, że żałuje, iż zbyt ostrożnie podchodziła do wprowadzenia wymogu noszenia maseczek na początku pandemii, a później wahała się przed wprowadzeniem drugiego lockdownu. Kanclerz podkreśliła, że gdy liczba zakażeń spadnie poniżej poziomu 35 na 100 tys. osób w ciągu siedmiu dni, będzie można znosić kolejne obostrzenia. - Na kolejnym, po sprzedaży detalicznej, etapie otwierania gospodarki musimy uważać, aby utrzymać stabilny poziom poniżej 35 – powiedziała Merkel.

Podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji epidemicznej w Niemczech szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler poinformował, że siedmiodniowa zapadalność spada. W piątek wynosi 62,2 na 100 tys. mieszkańców.

Spada liczba zakażeń, zmarłych i hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii liczba zakażeń koronawirusem, które wykryto od początku epidemii, przekroczyła w piątek 4 miliony, ale wszystkie dane coraz wyraźniej wskazują, że jej tempo słabnie. Szybciej od wykrywanych zakażeń spada liczba zgonów. W ciągu ostatnich siedmiu dni zmarły 5023 zainfekowane koronawirusem osoby, co przekłada się na dobową średnią wynoszącą 717, ale jest to spadek aż o 27,1 procenta w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami.

Wyraźnie zmniejsza się też liczba pacjentów z COVID-19, którzy przebywają w szpitalach. W czwartek było to niespełna 23,5 tys. – o 6 tys. mniej niż tydzień wcześniej i o ponad 15,5 tys. mniej niż 18 stycznia, gdy zanotowano rekord.

Po raz pierwszy od końca lipca górny szacunek wskaźnika R jest poniżej granicznego poziomu 1,0, którego przekroczenie oznacza, że epidemia się rozprzestrzenia. Jak podano w piątek, obecnie jest on szacowany na 0,7-0,9, podczas gdy tydzień temu było to 0,7-1,0, a na początku stycznia 1,0-1,4. Na dodatek najniższe szacunki R są obecnie w Londynie i w południowo-wschodniej Anglii, czyli tych częściach, gdzie pojawił się i szybko zaczął się rozprzestrzeniać nowy, bardziej zakaźny wariant wirusa.

Portugalia przeprowadzi masowe testy

Rząd Portugalii ogłosił w piątek regularne, masowe testy na COVID-19 w rejonach kraju najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Obejmą one od poniedziałku między innymi zakłady pracy, szkoły i więzienia. Testy będą bezpłatne. Jak poinformowało w komunikacie ministerstwo zdrowia Portugalii, przeprowadzanymi regularnie co 14 dni masowymi testami objęte będą powiaty, w których na 100 tysięcy mieszkańców przypada co najmniej 480 zakażeń.

“Wśród miejsc, w których przeprowadzone będą w tych powiatach regularne i masowe testy, będą między innymi fabryki, place budowy, placówki oświatowe oraz zakłady karne” – poinformował resort zdrowia. W piątek minister zdrowia Marta Temido wskazała, że jej resort umożliwił już przeprowadzanie testów w aptekach. Dodała, że aktualnie rozważana jest opcja włączenia farmacji do procesu szczepień przeciw COVID-19. Potwierdziła też piątkową deklarację służb medycznych Niemiec, że skierowani na początku lutego do Lizbony medycy z RFN pozostaną w Portugalii do kwietnia.

W piątek łączna liczba zmarłych na COVID-19 w Portugalii przekroczyła 15 tys. Podczas ostatniej doby nasilił się spadek zgonów – zanotowano 149 ofiar śmiertelnych. Maleje też dynamika zakażeń. Od czwartku potwierdzono 2,8 tys. nowych infekcji, co oznacza, że ich łączna liczba wynosi już 781,2 tys.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Włochy przedłużają zakaz podróży między regionami

Rząd Włoch przedłużył do 25 lutego zakaz podróży między regionami bez uzasadnionego powodu – poinformowano po piątkowym posiedzeniu. Eksperci mówią, że obecnie krążące warianty wirusa nie pozwalają na łagodzenie obostrzeń. Obowiązujący obecnie zakaz podróży między regionami wygasa 15 lutego. Decyzja o jego przedłużeniu jest jedną z ostatnich, jakie podjął ustępujący rząd Giuseppe Contego. Zbliżająca się data wygaśnięcia dekretu Rady Ministrów zbiega się w czasie z pracami nad powołaniem nowego gabinetu, na czele którego ma stanąć Mario Draghi.

Dyrektor departamentu ds. profilaktyki w ministerstwie zdrowia Gianni Rezza oświadczył na konferencji prasowej, że obecnie w związku z krążeniem różnych wariantów koronawirusa nie można łagodzić przepisów o walce z pandemią.

Szef Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro powiedział zaś, że "za 5-6 tygodni wariant brytyjski może zastąpić teraz krążącego wirusa". Według danych Instytutu wariantem wykrytym pierwotnie w Wielkiej Brytanii zakażona jest we Włoszech jedna piąta osób, u których stwierdzono koronawirusa.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że na COVID-19 zmarło kolejne 316 osób i stwierdzono 13 908 nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu doby wykonano 305 tysięcy testów. 4,5 procent z nich dało wynik pozytywny. Bilans zgonów wzrósł do 93 045.

Liczba potwierdzonych w kraju przypadków zakażeń wynosi prawie 2,7 miliona. Ozdrowieńców jest ponad 2,2 miliona. Stale spada liczba aktywnych zakażeń; obecnie ich liczba wynosi 402 tysiące. Do tej pory zaszczepiono 2,8 miliona osób, z których ponad 1,2 mln dostało już dwie dawki preparatu.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: