"Jesteśmy na ostatniej prostej". Rządy poszczególnych państw zapowiadają luzowanie obostrzeń

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

We Włoszech luzowanie obostrzeń ma następować od 26 kwietnia, na Węgrzech od soboty otwierają się kościoły, a od poniedziałku dzieci wracają do szkół i przedszkoli. O luzowaniu restrykcji epidemicznych mówi się także w Czechach i Austrii.

Włoski rząd w związku z poprawą sytuacji epidemicznej zdecydował o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia. - Można patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i ufnością - oświadczył premier Mario Draghi, otwierając spotkanie z dziennikarzami. Zaznaczył, że rząd podejmuje to "uzasadnione ryzyko" z powodu poprawy sytuacji, choć nie jest ona jeszcze znaczna. Szef rządu podkreślił, że zdecydowano się na to przy założeniu, że nowe reguły będą "skrupulatnie przestrzegane", że noszone będą maseczki ochronne i będzie zachowywany dystans społeczny.

Wszystkie szkoły będą otwarte w strefach żółtych i pomarańczowych - ogłosił Draghi. W strefach czerwonych kontynuowane będzie nauczanie w normalnym trybie w szkołach podstawowych i w pierwszej klasie gimnazjum. Nastąpi częściowe otwarcie kraju - dozwolone będą od 26 kwietnia podróże między "żółtymi" regionami.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Od tego dnia restauracje będą obsługiwać gości także wieczorem, ale tylko przy stolikach na zewnątrz. Kolejna decyzja to otwarcie kin i teatrów. Możliwa będzie organizacja widowisk i seansów filmowych pod gołym niebem; w przypadku sal zamkniętych wyznaczane będą limity liczby widzów.

Również za 10 dni możliwe będzie uprawianie dyscyplin sportowych na zewnątrz. Od 15 maja czynne będą otwarte baseny i plaże. Od 1 czerwca zostanie przywrócona działalność klubów sportowych i siłowni, a od 1 lipca można będzie organizować targi.

Premier Włoch wyjaśnił, że otwieranie kraju jest odpowiedzią na trudności przeżywane przez różne kategorie zawodowe, a także przez dzieci i młodzież. Decyzje te, wskazał, "przyniosą więcej spokoju w kraju i stworzą podstawę do ożywienia gospodarki". - Oczekuję, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli bardzo mocne odbicie gospodarcze, a potem musimy wejść na ścieżkę wzrostu - oznajmił Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Szczepienia we Włoszech

Ponad trzy czwarte osób w wieku ponad 80 lat we Włoszech otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki - podano w cotygodniowym raporcie na temat przebiegu kampanii. Około 45 procent seniorów jest już po drugiej dawce. Łącznie zaszczepiono ponad 14 milionów osób.

W grupie wiekowej 70-79 lat blisko jedna trzecia Włochów dostała przynajmniej jedną dawkę preparatu, a dwie dawki - ponad 3 procent. Zaszczepiono też 75 procent pracowników szkół - 1 procent dwiema dawkami. Ponad 10 milionów osób we Włoszech jest po pierwszej dawce - po dwóch 4,2 miliona.

Brak wzrostu zakażeń w Czechach po Wielkanocy

Minister zdrowia Czech Petr Arenberger przyznał, że eksperci bali się Wielkanocy i związanej ze świętami mobilności obywateli, ale dane nie potwierdziły tych obaw. Zwrócił uwagę, że liczby publikowane przez resort zdrowia wciąż nie są idealne. - Magiczna granica to 100 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców, a u nas jest trzy razy więcej - powiedział Arenberger, podkreślając, że jednak liczba nowo zakażonych spada.

Ostatnie dane resortu zdrowia wskazują, że w czwartek w Czechach przybyło 3238 przypadków zakażeń, najmniej od 5 października 2020 roku. Przed tygodniem było ich 5281. W szpitalach jest 4651 pacjentów. W ciężkim stanie 1016 osób.

Minister jest zdania, że z ewentualnym odchodzeniem od restrykcji należy postępować ostrożnie. Priorytetem powinien być pełny powrót uczniów do szkół. Wykluczył możliwość zmian w ograniczeniach w najbliższych dniach. Podkreślił, że najpewniejszą drogą do powrotu do normalności są szczepienia.

W czwartek zaszczepiono ponad 68 tys. osób co jest rekordową liczbą. Arenberger powiedział, że wkrótce będzie możliwe podawanie 100 tysięcy dawek dziennie.

Koronawirus wśród hiszpańskich wojskowych

Z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii zmarło 27 żołnierzy, podała w piątek minister obrony tego kraju Margarita Robles. Przypomniała, że wojskowi zaangażowali się w dwie ogólnokrajowe operacje służące walce z epidemią koronawirusa.

Wprawdzie Robles nie podała łącznej liczby zakażonych dotychczas członków armii, ale media twierdzą, że na COVID-19 zachorowało już kilkadziesiąt tysięcy hiszpańskich wojskowych. Dodatkowo, według szacunków ministerstwa obrony, dotychczas potwierdzono też ponad 100 zakażeń żołnierzy z Hiszpanii uczestniczących w zagranicznych misjach. Największe ognisko infekcji wystąpiło w kontyngencie w Libanie, gdzie potwierdzono w sumie 73 zachorowania na COVID-19.

Portal "Economia Digital" przypomina, że w ostatnim czasie kilka organizacji reprezentujących żołnierzy skarżyło się na opóźnienia w kierowaniu szczepionek do hiszpańskich oddziałów stacjonujących poza krajem.

Otwierane kościoły na Węgrzech, dzieci wracają do szkół

Od soboty ponownie można odprawiać publicznie msze święte we wszystkich diecezjach na Węgrzech - wynika z rozporządzeń biskupów, o których poinformował w piątek katolicki portal Magyar Kurir. Do tej pory decyzją biskupów diecezjalnych zawieszone było publiczne odprawianie mszy w pięciu diecezjach, w tym archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej.

Biskupi diecezjalni podkreślają jednak, że wierni nadal zwolnieni są z obowiązku uczestniczenia w niedzielnych mszach. Apelują też do duchowieństwa i wiernych o przestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych, w tym o noszenie maseczek ochronnych, dezynfekowanie rąk, utrzymywanie bezpiecznej odległości i udzielanie komunii przez podawanie hostii do ręki.

Decyzją rządu od poniedziałku otwarte zostaną przedszkola i niższe klasy szkół podstawowych. Wznowione zostaną także egzaminy na prawo jazdy, a w czterech budapeszteńskich termach osoby ze skierowaniem będą mogły ponownie korzystać z masaży i innych zabiegów leczniczych. Już wcześniej zezwolono na otwarcie wszystkich sklepów przy obowiązku wpuszczania najwyżej jednego klienta na 10 metrów kwadratowych, a także na otwarcie punktów usługowych takich jak salony kosmetyczne czy fryzjerskie.

Austria "na ostatniej prostej"

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział w piątek w Wiedniu, że już w maju możliwe będzie łagodzenie związanych z pandemią koronawirusa obostrzeń we wszystkich dziedzinach, od kultury przez sport, gastronomię po turystykę. Szczegółowy plan otwarcia zostanie przedstawiony do końca przyszłego tygodnia - informuje portal Vienna.at.

Maseczki, testy i planowany Zielony Paszport dla osób zaszczepionych, przebadanych i wyleczonych mają odgrywać ważną rolę w ostrożnych krokach otwierających. Sebastian Kurz podkreślił ogromną rolę codziennych testów, które są podstawą do opanowania sytuacji pandemicznej. - Jeśli teraz nie popadniemy w zarozumiałość, to mamy szansę dać wszystkim branżom perspektywę - powiedział Kurz. Obiecał jasne zasady i realne ścieżki dla wszystkich branż. - Są powody do optymizmu - powiedział kanclerz Austrii. - Jesteśmy na ostatniej prostej - dodał.

"Wielu, zbyt wielu z nas straciło bezpowrotnie skarb"

Prezydent federalny Alexander Van der Bellen, kanclerz Sebastian Kurz oraz krewni ofiar pandemii, przedstawiciele zawodów medycznych i wspólnot religijnych uczcili w piątek w Wiedniu pamięć ponad 9,5 tysiąca osób, które zmarły w Austrii z powodu koronawirusa - informuje portal ORF.at.

- Wielu, zbyt wielu z nas straciło bezpowrotnie skarb - powiedział w piątek w Auli Nauk w Wiedniu prezydent federalny Alexander Van der Bellen. Szczególnie przygnębiające jest to, że "niektórzy zmarli w samotności. Umarli bez ostatniego słowa pociechy, bez ostatniego dotyku bliskich. Chyba te niedokończone pożegnania bolą najbardziej" - mówił prezydent.

W imieniu Republiki Austrii złożył najgłębsze kondolencje wszystkim, którzy stracili ukochane osoby. - Nie jesteście sami, wszyscy płaczemy razem z wami - powiedział Van der Bellen.

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: