Litwa ogłasza trzytygodniowy lockdown. "Ograniczenia są wyważone"

TVN24 | Świat

Autor:
mart,
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Rząd Litwy ogłosił w środę trzytygodniowy lockdown od 7 listopada. Władze chcą spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na czas kwarantanny ograniczona zostanie praca restauracji, w uroczystościach rodzinnych będzie mogło wziąć udział maksymalnie 10 osób, a wspólnotom religijnym zaleca się zawieszenie obrzędów.

Kwarantanna zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do północy 29 listopada. - Jestem przekonany, że przeniesie to efekty i pozwoli ustabilizować sytuację - powiedział premier Saulius Skvernelis. Jego zdaniem "wprowadzane ograniczenia są wyważone, a ich powodzenie zależy od tego, jak się będzie zachowywało społeczeństwo".

Sprzedaż w restauracjach tylko na wynos, nieczynne placówki kultury, maksymalnie 10 osób na uroczystościach

Na czas kwarantanny ograniczona zostanie praca placówek żywieniowych. Restauracje, kawiarnie, bary będą mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sklepy i apteki będą otwarte pod warunkiem, że zostaną zapewnione niezbędne środki higieny i dystans społeczny – 10 metrów kwadratowych na jedną osobę. W uroczystościach weselnych i pogrzebowych będzie mogła uczestniczyć tylko najbliższa rodzina – maksymalnie 10 osób.

Od soboty nie będą czynne kluby sportowe, muzea, kina, teatry, biblioteki. Zakazane zostanie organizowanie przedsięwzięć w zamkniętej i otwartej przestrzeni. Zawody sportowe będą się odbywały, ale bez kibiców. W transporcie publicznym będzie ograniczana liczba pasażerów.

Dezynfekcja autobusu w WilnieShutterstock

Częściowe nauczanie zdalne, zabronione przekraczanie granicy, zalecane zawieszanie obrzędów religijnych

Praca w instytucjach państwowych i prywatnych w miarę możliwości przejdzie na tryb zdalny. Nauczanie w szkołach i na uczelniach wyższych również będzie odbywało się zdalnie za wyjątkiem nauczania w szkołach podstawowych. Przedszkola i klasy podstawowe będą otwarte. Decyzja o tym, czy dziecko będzie uczęszczało tu na zajęcia, pozostawiana jest rodzicom.

W czasie kwarantanny zabronione będzie przekraczanie granicy państwowej za wyjątkiem przewidzianych przypadków. Dozwolony będzie przejazd przez kraj tranzytem.

Wzrost zakażeń koronawirusem na Litwie Shutterstock

Ograniczone zostaną odwiedziny chorych w szpitalach i pacjentów placówek opieki społecznej, ale placówki opieki zdrowotnej będą świadczyły usługi przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa.

Wspólnotom religijnym na czas kwarantanny zaleca się zawieszenie obrzędów.

Bilans pandemii na Litwie

Na Litwie w ostatnich dniach nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń. W środę zgłoszono 639 nowych przypadków. To trzy razy więcej niż 205 przypadków dziennych zgłoszonych 20 października.

W kraju odnotowano łącznie 18 092 zgłoszone przypadki i 182 zgony.

Autor:mart, pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: