Czeski rząd ma dosyć "służbowych" wyjazdów obywateli, Wielka Brytania rozszerza "czerwoną listę"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Premier Danii ogłosiła przedłużenie surowych restrykcji do końca lutego. Wielka Brytania rozszerza "czerwoną listę" państw, z których zakazany jest wjazd na jej terytorium. Rząd Czech chce ukrócić "służbowe" wyjazdy obywateli. Na Łotwie zabronione są prywatne spotkania. Jak Europa walczy z pandemią COVID-19?

Na świecie wykryto już ponad 102 miliony przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarły ponad dwa miliony chorych na COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Niemcy

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 14 022 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 839 kolejnych zgonów.

W Niemczech co najmniej do 14 lutego utrzymane zostaną obowiązujące już wcześniej ograniczenia, między innymi zamknięcie sklepów niesprzedających podstawowego asortymentu, zakładów usługowych, placówek kultury, barów i restauracji czy nauka zdalna dla większości uczniów. W całych Niemczech w komunikacji miejskiej i w sklepach trzeba używać maseczek medycznych lub maseczek z filtrem.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 2 miliony zakażeń, zmarło niemal 56 tysięcy osób.

Dania

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w czwartek przedłużenie surowych restrykcji przeciwepidemicznych do końca lutego. Jak wyjaśniła, eksperci duńskiej agencji do spraw chorób zakaźnych ocenili, że nowa mutacja koronawirusa rozprzestrzenia się nawet przy restrykcjach, jakie zostały wprowadzone. - Nie możemy zatrzymać rozwoju epidemii, ale możemy ją spowolnić - powiedziała premier.

Jednocześnie szefowa duńskiego rządu zastrzegła, że wiosną nie dojdzie do szybkiego łagodzenia obostrzeń, jak to miało miejsce po pierwszej fali epidemii w 2020 roku. - Wiemy z doświadczenia innych krajów, przede wszystkim Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, jak szybko zmutowany koronawirus może wymknąć się spod kontroli. Musimy postępować ostrożnie, nawet jeśli jesteśmy już częściowo zaszczepieni - podkreśliła.

Od połowy grudnia rząd Danii właściwie zamknął kraj. Nieczynne są centra handlowe, a nauczanie w szkołach odbywa się w sposób zdalny. Limit zgromadzeń został ograniczony do pięciu osób. Na granicach wymagany jest negatywny test na COVID-19.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 197 tysięcy przypadków zakażenia, zmarły ponad 2 tysiące osób.

Czechy

Czeski rząd ogłosił w czwartek nowe restrykcje dotyczące podróżowania.

Władze postanowiły ukrócić praktykę wyjazdów przedstawianych jako służbowe i wprowadziły od soboty obowiązek posiadania stosownego zaświadczenia od pracodawców lub od firm, które zamawiają usługę od konkretnej osoby. Właściciele hoteli i pensjonatów mają obowiązek weryfikować te dokumenty.

Zapowiedziano, że niestosowanie się do tego nakazu będzie karane nie tylko rutynowymi mandatami, ale także pozbawieniem praw do rządowych programów kompensacyjnych.

Ograniczenia wprowadzono także w kurortach narciarskich, w których dotąd wyciągi i kolejki linowe musiały być zamknięte dla narciarzy alpejskich, ale korzystali z nich piesi, saneczkarze, narciarze biegowi lub turyści. Od soboty z kolejek i wyciągów mogą korzystać wyłącznie pracownicy stacji meteorologicznych, konserwatorzy urządzeń czy leśnicy.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 964 tysiące przypadków zakażenia, zmarło niemal 16 tysięcy osób.

Wielka Brytania

Wielka Brytania rozszerzyła w czwartek "czerwoną listę" państw, z których zakazany jest wjazd na jej terytorium o trzy kolejne: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rwandę i Burundi. To oznacza, że od piątkowego popołudnia lista będzie obejmować 33 terytoria.

Zakaz wjazdu nie dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz rezydentów brytyjskich, ale oni będą kierowani po przyjeździe na 10-dniową, obowiązkową kwarantannę w miejscach zakwaterowania zapewnianych przez rząd.

Na brytyjskiej "czerwonej liście" będzie od piątku 13 państw z Ameryki Południowej, 17 z Afryki, głównie południowej i wschodniej, a ponadto Portugalia, Panama i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zakazy te wprowadzono w celu zminimalizowania przedostania się do Wielkiej Brytanii brazylijskiego i południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 3,7 miliona przypadków zakażenia, zmarło ponad milion osób.

Hotelowa kwarantanna w Wielkiej BrytaniiTVN24 BiS

Węgry

Rząd Węgier ogłosił w czwartek przedłużenie obowiązujących restrykcji epidemicznych do 1 marca.

W całym kraju między godzinami 20 a 5 obowiązuje godzina policyjna, zamknięte są miejsca rozrywki i obiekty sportowe, restauracje sprzedają posiłki tylko na wynos, hotele przyjmują wyłącznie gości odbywających podróże służbowe. Otwarte pozostają przedszkola i szkoły podstawowe, a w szkołach średnich i na uczelniach wyższych nauka prowadzona jest zdalnie.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 363 tysiące przypadków zakażenia, zmarło ponad 12 tysięcy osób.

Portugalia

W Portugalii, w której epidemia szerzy się najszybciej w Europie, zamknięte są szkoły i uczelnie.

Wychodzić z domu można tylko w uzasadnionych sytuacjach, takich jak zakupy czy praca. Wszędzie gdzie jest to możliwe, należy pracować zdalnie. Od niedzieli 24 stycznia portugalski episkopat zawiesił odprawianie w kościołach mszy świętych, nabożeństw i uroczystości, z wyjątkiem pogrzebów.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 685 tysięcy przypadków zakażenia, zmarło ponad 11 tysięcy osób.

Holandia

W Holandii między godzinami 21 a 4.30 obowiązuje godzina policyjna, wprowadzona w tym kraju po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Mieszkanie można opuścić w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, na przykład idąc do pracy. Można też wyprowadzać psy na smyczy. Rząd zaleca pracę zdalną, jeśli tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży w kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie. Zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z towarami innymi niż najpotrzebniejsze.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 966 tysięcy przypadków zakażenia, zmarło niemal 14 tysięcy osób.

Słowacja

Od środy w Słowacji dom można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. By pójść do pracy, uprawiać sport na otwartej przestrzeni, pójść do urzędu lub czynnego jeszcze punktu usługowego jak stacja benzynowa, poczta, bank czy biblioteka, trzeba mieć negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. 

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 243 tysiące przypadków zakażenia, zmarły ponad 4 tysiące osób.

Litwa

Na Litwie obejmująca cały kraj kwarantanna została w środę przedłużona do końca lutego. Z domu można wychodzić tylko do pracy, po niezbędne zakupy, do lekarza, na spacer czy do bliskich potrzebujących pomocy. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą przyjmować wizyty tylko jednej innej osoby, której mogą towarzyszyć dzieci. Na świeżym powietrzu można się spotykać tylko z jedną osobą, z którą się nie mieszka.

W kraju potwierdzono do tej pory ponad 180 tysięcy przypadków zakażenia, zmarło ponad 2,7 tysiąca osób.

Łotwa

Do 7 lutego przedłużona została kwarantanna na Łotwie. W kraju w weekendy obowiązuje godzina policyjna między godzinami 22 a 5. Poza miejscem zamieszkania można wówczas przebywać jedynie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak powrót z pracy czy konieczność udania się po pomoc medyczną. Cel wyjścia z domu trzeba opisać wraz ze swoimi danymi w specjalnym formularzu. Zabronione są prywatne spotkania.

W kraju potwierdzono do tej pory niemal 64 tysiące przypadków zakażenia, zmarło ponad tysiąc osób.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: