Tysiące zakażonych w Europie. Nowe informacje z największych krajów

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo,kb/pm/b
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24
Brytyjski minister biznesu Alok Sharma poddał się testowi na koronawirusa. Wynik jest negatywny Reuters
wideo 2/70
Koronawirus w Europie

We wszystkich europejskich krajach, w których pojawił się koronawirus, potwierdzono w sobotę kolejne zakażenia. Najwięcej jest ich we Włoszech, Francji i Hiszpanii. W wielu krajach zanotowano w sobotę rekordowy wzrost liczby zgonów. Na świecie potwierdzono już ponad 300 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. Prawie 13 tysięcy osób zmarło, a prawie 100 tysięcy wyleczono. Jak świat walczy z nowym patogenem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>> 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:47

  Turcja: W Turcji liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrosła o 12, w sumie zmarło 21 osób. Stwierdzono 277 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba osób zakażonych ogólnie wynosi 947 - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca.

 • 21:36

  Nowy Jork: Liczba przypadków koronawirusa w stanie Nowy Jork wzrosła w sobotę do ponad 10 tysięcy. W samym mieście odnotowano ich 6211, o 1800 więcej niż poprzedniego dnia. Zmarło łącznie co najmniej 43 osób. Poinformował o tym gubernator Andrew Cuomo.

 • 21:33

  Irlandia: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Irlandii zwiększyła się o 102 i wynosi obecnie 785 - podało w sobotę wieczorem Ministerstwo Zdrowia tego kraju.

 • 21:18

  Erytrea: Minister informacji Erytrei Yemane Gebremeskel poinformował w sobotę na Twitterze, że w kraju zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa u osoby, która przyleciała z Norwegii.

 • 21:04

  Francja: W ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 112, do 562 - poinformował francuski resort zdrowia w sobotę wieczorem. Liczba zakażonych wynosi ponad 12,6 tys. z czego 6172 pacjentów jest leczonych szpitalnie.

  Dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon powiedział, że stan 1525 chorych jest bardzo ciężki. Wymagają oni podtrzymywania funkcji życiowych. Zaapelował o pełne respektowanie wytycznych rządowych mających ograniczyć rozwój epidemii.

  Połowa ciężkich przypadków choroby to osoby poniżej 60. roku życia. Dziennie we Francji przeprowadza się cztery tysiące testów na koronawirusa.

 • 20:28

  Włochy: Lekarze z włoskiego Piemontu zaapelowali do rządu Giuseppe Contego o wsparcie i interwencję w związku z epidemią koronawirusa.

  Stowarzyszenie tamtejszych lekarzy w liście do rządu Giuseppe Contego podkreśliło: "Prosimy o pilną interwencję i wsparcie, byśmy mogli stawić czoła epidemii Covid-19, która w naszych miastach szerzy się w ogromny sposób". Lekarze zaapelowali o stworzenie im warunków do wykonywania ich pracy oraz dostawy niezbędnych środków ochronnych, by mogli leczyć pacjentów "bez narażania życia".

  "Jesteśmy u kresu. Zaczyna brakować łóżek szpitalnych na reanimacji i innych oddziałach, niektórzy koledzy są zdesperowani"- głosi list lekarzy wysłany z Turynu.

 • 20:25

  Wielka Brytania: Brytyjski rząd ponownie zaapelował w sobotę do ludzi, by mimo epidemii koronawirusa robili zakupy w sposób odpowiedzialny i nie gromadzili zapasów, ponieważ w ten sposób inne osoby, w tym pracownicy służby zdrowia, mogą mieć problem z nabyciem niezbędnych produktów.

  "Jest więcej niż wystarczająco dużo żywności, a nasz łańcuch dostaw jest w stanie zwiększyć produkcję, aby sprostać zwiększonemu popytowi" - powiedział minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.

 • 20:17

  Sri Lanka: Rząd Sri Lanki przedłuża wprowadzoną w piątek godzinę policyjną w ramach walki z pandemią Covid-19.

 • 20:06

  Tajlandia: 89 nowych zakażeń koronawirusem w sobotę. To największy dzienny przyrost zachorowań w tym kraju od początku epidemii.

 • 20:02
 • 20:00

  Wielka Brytania: Kolejne 56 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 233 - podało w sobotę późnym popołudniem brytyjskie ministerstwo zdrowia. To kolejny w ostatnich dniach rekordowy wzrost liczby zgonów.

  Spośród 56 osób, które zmarły w ciągu ostatniej doby, 53 zgony miały miejsce w Anglii, dwa w Walii, jeden w Szkocji.

  Ministerstwo zdrowia podało również, że liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się do 5018, co również oznacza rekordowy wzrost w ciągu doby. Piątkowy bilans wynosił 3983. Dotychczas testom na obecność koronawirusa poddano ponad 72,8 tys. osób.

 • 19:36

  Hiszpania: Z powodu kryzysu spowodowanego rozszerzającą się epidemią koronawirusa w Hiszpanii do końca 2020 r. może zniknąć 300 tysięcy miejsc pracy, oszacowała w swoim studium organizacja Cepyme. Reprezentuje ona małe i średnie firmy działające w tym kraju.

 • 19:31

  Niemcy: Rząd Niemiec ma zamiar przeznaczyć 822 miliardów euro na ratowanie gospodarki, by złagodzić skutki pandemii Covid-19. Środki mają wesprzeć przedsiębiorstwa i pracowników - poinformowała w sobotę agencja AFP. Gabinet kanclerz Angeli Merkel ma formalnie ogłosić wdrożenie tego planu w poniedziałek.

 • 19:28

  Portugalia: Rząd Portugalii szacuje, że szczyt zachorowań na koronawirusa w tym kraju nastąpi do 14 kwietnia - poinformowała podczas sobotniej konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Marta Temido.

  Minister dodała, że spośród blisko 1,3 tys. zakażeń koronawirusem w Portugalii zanotowano tylko pięć przypadków wyleczenia pacjentów.

  Pomiędzy piątkowym a sobotnim popołudniem liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się w Portugalii o blisko 300 nowych przypadków. Zmarło 12 osób.

 • 19:22

  USA: Zakażonych koronawirusem w USA jest ponad 21 tysięcy osób. Co najmniej 267 osób z Covid-19 nie żyje - informuje w sobotę portal CNN.

 • 18:48
 • 18:38

  Armenia: W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Armenii od niedzieli do 14 kwietnia będą zamknięte wszystkie sklepy oprócz spożywczych i monopolowych - zapowiedział w sobotę wicepremier tego kraju Tigran Awinjan. W Armenii potwierdzono 160 przypadków zakażenia koronawirusem.

  W poniedziałek w kraju ogłoszono stan wyjątkowy, który ma trwać do 14 kwietnia. Trzy dni wcześniej zamknięto wszystkie szkoły. Nie działają też bary, kina, kluby, stadiony, obiekty sportowe i kasyna.

 • 18:36

  Hiszpania: Wzrost zakażeń Covid-19 w Madrycie doprowadził w sobotę do braku łóżek dla chorych w wielu stołecznych szpitalach. Część zakażonych koronawirusem trafia do hoteli, szpitali polowych oraz placówek medycznych działających poza hiszpańską stolicą.

  Część zakażonych, których przyjęcia odmówiły w sobotę madryckie szpitale zostało przetransportowanych przez wojsko do placówek medycznych zlokalizowanych poza stolicą. Transport odbywa się autobusami użyczonymi armii przez władze Madrytu.

 • 18:28

  Bośnia i Hercegowina: W sobotę zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformował menedżer szpitala w położonym na północnym zachodzie Bośni mieście Bihać. Liczba zdiagnozowanych do tej pory infekcji Covid-19 wynosi 90.

 • 18:25
 • 18:25

  Włochy: 546 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu jednej doby w Lombardii na północy Włoch - taki bilans podał w sobotę przedstawiciel władz regionu Giulio Gallera. Obecnie zakażonych jest tam ponad 25 tysięcy ludzi.

 • 18:18

  W czwartek 26 marca będzie miał miejsce jedyny lot z Algieru do Warszawy w ramach akcji "LOT do Domu" - poinformowała na Twitterze polska ambasada w Algierii. Osoby zainteresowane lotem są proszone o kontakt mailowy na adres: algier.amb.wk@msz.gov.pl.

 • 18:16

  Polska: Potwierdzono loty z Cebu i Manili na Filipinach, z Hanoi w Wietnamie oraz z Sydney w Australii. Odbędą się w najbliższym możliwym terminie, czyli w sobotę - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 • 18:14
 • 18:07

  Minister zdrowia: onkologii nie będziemy w żaden sposób ograniczali

 • 18:06

  Minister zdrowia: Kupujemy respiratory, gdzie tylko można na całym świecie. Myślimy, żeby ograniczyć zabiegi planowe, ale nie w takich przypadkach jak onkologia

 • 18:05

  Minister zdrowia: w tej chwili nie możemy mówić jak przebiegnie epidemia

 • 18:04

  Łukasz Szumowski: te wszystkie testy można zastosować u osób, które chorują co najmniej 7 dni albo więcej

 • 18:03

  Łukasz Szumowski: w Polsce robimy około 340 testów na milion mieszkańców

 • 18:02

  Łukasz Szumowski: Wiemy, że będzie więcej przypadków. W najbliższym czasie liczba przypadków będzie rosła znacznie

 • 18:01

  Łukasz Szumowski w 36,6 na antenie TVN i w player.pl

 • 17:46

  Szwecja: Do soboty w Szwecji zmarło 20 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie potwierdzono 1746 przypadków zachorowań. Z powodu niewystarczającej liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii powstaną tymczasowe obiekty szpitalne.

  "Oceniamy, że w związku z pandemią w szpitalach zabraknie miejsc na intensywnej terapii, dlatego zwróciliśmy się do władz regionów o poszukiwanie alternatywnych rozwiązań" - powiedziała dyrektor generalna Zarządu Opieki Zdrowotnej Olivia Wigzell.

  Najbardziej dotknięty pandemią (661 osób zakażonych) jest region Sztokholm, który posiada obecnie jedynie 90 miejsc intensywnej terapii. Teraz planuje przystosowanie na potrzeby chorych zamkniętej dla publiczności hali targów w dzielnicy Aelvsjoe. Jak oszacowano, w obiekcie może być leczonych 200 pacjentów w ciężkim stanie.

 • 17:34

  W sobotę o godzinie 18:00 na antenie TVN i w player.pl specjalny odcinek programu 36,6°C na żywo o tym, jak dbać o zdrowie w czasie pandemii. Jednym z gości Ewy Drzyzgi będzie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Po zakończeniu odcinka w player.pl dalszy ciąg rozmowy na żywo z ekspertami.

  OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

 • 17:04

  Nigeria: Nigeria zamknie dwa główne międzynarodowe lotniska w miastach Lagos i Abudża od poniedziałkowej nocy. Liczba przypadków koronawirusa w tym kraju prawie się podwoiła - wzrosła z 12 do 22.

  Lotniska będą zamknięte na miesiąc - oświadczył Urząd Lotnictwa Cywilnego w Nigerii.

 • 16:53

  Węgry: Władze Węgier uruchomiły linię telefoniczną, poprzez którą można wpłacać datki, a także stronę internetową dla osób chcących pomóc podczas pandemii koronawirusa, przekazując sprzęt lub podejmując pracę w charakterze wolontariuszy - podał szef rządowej grupy do spraw wolontariatu Mariusz Revesz.

  Na Węgrzech stwierdzono dotąd 103 przypadki zakażenia koronawirusem. Cztery osoby zmarły, a siedem uznano za wyleczone.

 • 16:37
 • 16:36

  Szwajcaria: Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła od piątku o 13, do 56, a zainfekowanych zostało już 6,1 tys. osób.

  Władze zabroniły też w piątek organizowania spotkań z udziałem ponad pięciu osób i zagroziły karami za nie zastosowanie się do tych wytycznych.

 • 16:33

  Rosja: Wszczęto pierwsze sprawy sądowe wobec osób, które naruszyły kwarantannę. Jedną z nich jest lekarka ze Stawropola, która - według policji - zataiła, że była niedawno w Madrycie. Lekarka pracuje jako specjalistka do spraw chorób zakaźnych w regionalnym resorcie zdrowia. Kobieta jest w szpitalu, rozwinęło się u niej zapalenie płuc.

  W Petersburgu, gdzie potwierdzono dotąd 14 przypadków koronawirusa, władze zaangażowały policję i 40 tysięcy kamer monitoringu do kontroli osób pozostających w izolacji. Gubernator miasta Aleksandr Biegłow zapewnił, że uda się wyśledzić osoby, które mimo obowiązku odosobnienia wychodzą na zewnątrz, nawet wtedy, gdy będą się one poruszać samochodem.

 • 16:32

  Rosja: Do 306 osób wrosła w Rosji liczba przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto 53 nowe zakażenia. Wszyscy chorzy odwiedzali w ostatnich dwóch tygodniach kraje, gdzie trwa epidemia.

 • 16:20

  Holandia: W sobotę minister obrony Ank Bijleveld poinformowała na Twitterze, że wojsko pomoże transportować ciężko chorych z najbardziej dotkniętych epidemią regionów, jak Brabancja na południu kraju, do mniej obciążonych szpitali, w których są miejsca na oddziałach intensywnej terapii.

 • 16:14

  Holandia: Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła w ciągu doby o 30, do 136 osób. Przybyło 637 przypadków zakażeń. W sumie zainfekowanych koronawirusem zostało 3631 osób - poinformowały w sobotę holenderskie władze. Osoby zmarłe z powodu epidemii miały od 63 do 97 lat.

 • 16:06

  Belgia: Epidemia koronawirusa potrwa łącznie około 10 tygodni - ocenił belgijski wirusolog Marc Van Ranst, który dokonał tego oszacowania na podstawie danych zebranych z Chin.

  Marc Van Ranst jednocześnie ostrzegł, że liczba zakażonych i pacjentów szpitali gwałtownie wzrośnie w najbliższych dniach.

 • 16:05
 • 16:04

  Amerykańscy lekkoatleci dołączyli do pływaków, którzy wcześniej także wystosowali taką prośbę. O przełożeniu igrzysk na inny termin wspominały też komitety olimpijskie - Francji, Słowenii i Kolumbii.

 • 15:55

  "Mamy świadomość tego, jaka będzie konsekwencja naszej prośby oraz jak bardzo zostanie utrudniona logistyka przełożonych igrzysk. Jak trudno będzie dopiąć harmonogramy wszystkich sportowców, federacji, kluczowych partnerów i mediów. Ale w obliczu globalnej sytuacji, jaka ma obecnie miejsce, jest to jedyne rozwiązanie, jakkolwiek trudna by to nie była decyzja" - napisał w liście szef Amerykańskiego Związku Lekkiej Atletyki (USATF) Max Siegel.

 • 15:51

  Tokio: Władze Amerykańskiego Związku Lekkiej Atletyki wystosowały specjalne pismo do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z prośbą o przełożenie zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk w Tokio.

 • 15:42

  Portugalia: Pomiędzy piątkowym a sobotnim popołudniem w Portugalii liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła dwukrotnie - do 12 śmiertelnych przypadków. Liczba osób zainfekowanych wzrosła o blisko 300 przypadków - do 1280 pacjentów - poinformowały władze sanitarne kraju.

 • 15:39

  Finlandia: Zmarłym pacjentem była osoba w zaawansowanym wieku. Zmarła w piątek.

  "Pierwsza śmierć z powodu koronawirusa w Finlandii to smutny fakt, ale nie niespodziewany" - podano w komentarzu Fińskiego Instytutu Zdrowia, jednostki zajmującej się monitorowaniem rozwoju epidemii i wydawaniem wytycznych w tym zakresie.

 • 15:34

  Finlandia: Zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem - poinformował w sobotę stołeczny oddział służby zdrowia.

 • 15:28

  Bułgaria: Dwoje wyleczonych pacjentów przebywało w szpitalu w Plewenie w środkowej Bułgarii, a jeden w Sofii. U wszystkich stwierdzono Covid-19. Leczono ich preparatami stosowanymi przy zapaleniu płuc. Cała trójka zostanie teraz objęta 30-dniową kwarantanną w domu.

 • 15:26

  Bułgaria: Trzech pierwszych bułgarskich pacjentów zostało wyleczonych z koronawirusa i opuściło w sobotę szpitale - poinformował szef Krajowego Sztabu Operacyjnego profesor Wencisław Mutafczijski.

 • 14:15

  Gruzja: W związku z zagrożeniem wywołanym przez COVID19 od soboty do 21 kwietnia obowiązywać będzie stan wyjątkowy - ogłosił gruziński premier Giorgi Gacharia. W tym zakaukaskim kraju potwierdzono 48 przypadków zakażenia koronawirusem.

 • 14:13
 • 14:08
 • 13:29

  Polska: potwierdzono 13 nowych zakażeń koronawirusem. Łączna liczba zainfekowanych to obecnie 452.

 • 13:20

  Singapur: 47 nowych zakażonych, większość to osoby, które przyjechały zza granicy. Bilans zainfekowanych wzrósł tym samym w tym kraju do 432.

 • 13:15

  Belgia: 558 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Zmarło 16 kolejnych osób. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 odnotowany od początku epidemii.

 • 13:12

  Białoruś: Ministerstwo zdrowia zdementowało informację krajowych mediów o tym, że w piątek na Białorusi zmarła pierwsza osoba zakażona SARS-CoV-2.

 • 12:58
 • 12:20
 • 12:18

  Wietnam: Od soboty wszystkie osoby wjeżdżające do Wietnamu będą musiały przejść obowiązkową kwarantannę w przygotowanych do tego ośrodkach. Premier Nguyen Xuan Phuc poinformował też o nieprzyjmowaniu rejsów do portów lotniczych w tym kraju.

  Do soboty w Wietnamie zarejestrowano 92 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano dotąd żadnych ofiar śmiertelnych.

 • 11:36

  Litwa: Pierwsza ofiara śmiertelna epidemii koronawirusa na Litwie. W kraju stwierdzono 69 przypadków zakażenia SARS-CoV-19.

 • 11:36

  W Chinach, gdzie od trzech dni jedyne potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą 41 osób, które powróciły ostatnio do Chin z zagranicy, narastają obawy przed drugą falą epidemii, której źródłem mogliby stać się chińscy studenci przyjeżdżający z krajów UE i USA.

 • 11:32

  Indonezja: 81 nowych zakażeń. Łącznie 450 przypadków koronawirusa

 • 9:35

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę rano o 14 nowych przypadkach koronawirusa. Łącznie w Polsce potwierdzono 439 zakażeń. Pięć osób zmarło.

  CZYTAJ RAPORT: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>


 • 9:33
 • 9:10

  Włochy: Ksiądz, rodzice dziecka, ojciec chrzestny i fotograf zostali ukarani koło Neapolu za zorganizowanie chrztu w parafii, mimo zakazu uroczystości religijnych we Włoszech z powodu epidemii koronawirusa. Na ceremonię natknęli się karabinierzy podczas kontroli.

  Za złamanie zakazu wszelkich uroczystości, także religijnych, grozi we Włoszech grzywna w wysokości 206 euro lub trzy miesiące aresztu.

 • 9:07
 • 9:02

  Paragwaj: Pierwsza ofiara śmiertelna zakażenia koronawirusem. W Paragwaju do tej pory wykryto 18 przypadków infekcji.

 • 9:01
 • 8:49
 • 8:36
Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo

Autor:momo,kb/pm/b

Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Raporty: