TVN24 | Świat

Holandia rozważa częściową blokadę kraju, wzrosty zakażeń we Włoszech, Niemczech i Portugalii

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Holenderski zespół do spraw zarządzania epidemią doradza rządowi wprowadzenie na dwa tygodnie częściowej blokady kraju. W Niemczech Instytut Roberta Kocha odnotowuje znaczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. We Włoszech w ciągu ostatniego tygodnia liczba nowych infekcji wzrosła o ponad 37 procent. Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii potwierdzono blisko 1500 infekcji koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednej doby od początku września.

Holenderski Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) zanotował 16 364 pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa. To najwięcej od marca 2020 roku. Rosnąca liczba zakażeń skłoniła ekspertów do rekomendacji wprowadzenia zasady, iż przepustkę sanitarną mogłaby otrzymać tylko osoba, która jest zaszczepiona lub wyzdrowiała. Doradza rządowi wprowadzenie na dwa tygodnie częściowej blokady kraju.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Sam negatywny wynik testu nie powinien uprawniać do otrzymania kodu QR, który umożliwiałby na przykład wejście do restauracji lub na siłownię, uważają członkowie zespołu. Szef RIVM Jaap van Dissel spotyka się w czwartek z ministrem zdrowia Hugo de Jonge'em i przedstawi mu propozycje zespołu. W piątek premier Mark Rutte ma przedstawić decyzję gabinetu w sprawie ewentualnego wprowadzenia nowych obostrzeń.

Scholz zapowiada zmiany w ustawie o ochronie przed infekcjami

W Niemczech w ciągu jednego dnia zarejestrowano 50 196 nowych zakażeń koronawirusem, zachorowalność w ciągu siedmiu dni na 100 tysięcy mieszkańców wzrosła do poziomu 249,1 - informują w czwartek niemieckie media. Poprzedniego dnia było 39 676 zakażeń, a dokładnie tydzień temu liczba ta wynosiła 33 949 zakażeń. Siedmiodniowa zachorowalność wynosiła w środę 232,1, a przed tygodniem 154,5 pkt. (miesiąc temu 66,5).

Według nowych danych w całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 235 zgonów. Tydzień temu było 165 ofiar śmiertelnych. Liczba osób, które zmarły z powodu potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2, wzrosła do 97 198.

W przyszłym tygodniu szefowie rządu federalnego i krajów związkowych mają się spotkać na kolejnej konferencji premierów, aby przedyskutować sytuację pandemiczną - poinformował w czwartek w Bundestagu wicekanclerz (i prawdopodobnie przyszły kanclerz Niemiec) Olaf Scholz. W swoim wystąpieniu Scholz zapowiedział, że planowane zmiany w ustawie o ochronie przed infekcjami powinny dać krajom wszelkie kompetencje, aby mogły podejmować decyzje w oparciu o sytuację w poszczególnych obszarach.

Ewentualni przyszli koalicjanci rządowi, SPD, Zieloni i FDP, zgadzają się, że ogólnokrajowy stan epidemii powinien zakończyć się 25 listopada. Nie oznacza to jednak zakończenia stosowania wszelkich środków ochronnych w walce z COVID-19. Plany potencjalnych koalicjantów przewidują regulacje przejściowe mające trwać do wiosny.

Wzrost liczby zakażeń we Włoszech

We Włoszech w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 37 procent wzrosła liczba zakażeń koronawirusem - podała w czwartek medyczna fundacja Gimbe. O prawie 15 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem zwiększyła się liczba chorych na COVID-19 w szpitalach.

W kolejnym raporcie z monitoringu epidemii w kraju odnotowano, że liczba nowych przypadków rośnie trzeci tydzień z rzędu. W minionym tygodniu odnotowano ich 41 tysięcy, podczas gdy w poprzednim prawie 30 tysięcy. Liczba zmarłych wzrosła z 257 w tygodniu na przełomie października i listopada do 330 w minionych siedmiu dniach.

Rośnie liczba chorych w szpitalach, w tym na oddziałach intensywnej opieki medycznej - z 385 do 421. W skali kraju wskaźnik zajętych łóżek pozostaje jednak na niskim poziomie - podkreśla fundacja. W analizie wzrostu zachorowań podany został również przykład z 15 października, gdy stwierdzono około 2450 przypadków infekcji - 9 listopada było ich prawie 5900.

Zakażenia w ostatnich siedmiu dniach wzrosły we wszystkich włoskich regionach. Najwyższy jest wzrost w autonomicznej prowincji Bolzano o 75 procent. Minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył w czwartek, że dane napływające z różnych krajów w Europie wymagają wielkiej czujności. - Trzeba nadal przekonywać osoby, które do tej pory nie zaszczepiły się pierwszą dawką szczepionki i musimy z jeszcze większym zdecydowaniem otworzyć fazę podawania trzeciej dawki - podkreślił.

Najwięcej zakażeń od września w Portugalii

Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii potwierdzono blisko 1500 infekcji koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednej doby od początku września - podał w czwartek resort zdrowia w Lizbonie, wskazując na pojawiające się ogniska zakażenia we wszystkich regionach kraju.

Według służb medycznych Portugalii w kraju jest obecnie ponad 35,2 tys. osób chorych na COVID-19. Podobna liczba notowana była wcześniej na początku września. Wskazują one, że liczba zainfekowanych rośnie we wszystkich dystryktach kraju. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że rejonami kraju o największej liczbie infekcji są obecnie aglomeracje Lizbony oraz Porto.

Komentatorzy wskazują, że liczba zakażeń w Portugalii jest zdecydowanie niższa w porównaniu z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Twierdzą, że mniejsza liczba zakażeń w Portugalii to efekt masowego szczepienia przeciwko COVID-19.

Autor:asty//now

Źródło: PAP