TVN24 | Świat

Czesi zamykają sklepy. Kwarantanna dla wracających z krajów wysokiego ryzyka

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Od godziny 6 rano w sobotę wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów z żywnością, z kosmetykami oraz aptek będą zamknięte przez dziesięć dni, nieczynne mają być też restauracje - poinformowały władze Republiki Czeskiej w komunikacie w nocy z piątku na sobotę.

W związku z decyzją czeskich władz zamknięte będą wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów z żywnością, z kosmetykami oraz apteki. Otwarte będą też wszystkie stacje benzynowe - wskazano w komunikacie rządowym.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

To kolejne posunięcia władz w Pradze w ramach walki z epidemią. W piątek czeski rząd zadecydował, że ze względu na koronawirusa od poniedziałku obywatele Czech i mieszkający w tym państwie cudzoziemcy z prawem stałego pobytu nie będą mogli wyjeżdżać za granicę. Zakaz ten nie dotyczy osób pracujących w strefie przygranicznej.

Również od poniedziałku cudzoziemcom nie będzie wolno odwiedzać Czech z wyjątkiem obcokrajowców, którzy mają tam prawo stałego pobytu lub ich przyjazd leży w interesie państwa. Cudzoziemcy mogą swobodnie opuszczać Czechy.

W Czechach zarejestrowano dotąd 116 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie stwierdzono przypadków śmiertelnych. Od piątku w południe rozszerzono też obowiązek dwutygodniowej kwarantanny na wszystkich obywateli powracających z krajów wysokiego ryzyka. Za zlekceważenie tego obowiązku grozi grzywna do 3 milionów koron (równowartość 503 tysięcy złotych).

15 wspomnianych krajów to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja. Według operatorów telefonii komórkowej w państwach tych przebywa obecnie 205 tysięcy Czechów, z czego 196 tysięcy w Europie.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: