"Osiągnięcie 200 tysięcy testów jest krokiem milowym na drodze do kontroli rozprzestrzeniania się wirusa"

TVN24 | Świat

Autor:
kz/kab
Źródło:
PAP

Wielka Brytania osiągnęła w sobotę, czyli dzień przed terminem, cel jakim była zdolność do przeprowadzania dziennie 200 tysięcy testów na obecność koronawirusa - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. - Osiągnięcie naszego celu 200 tysięcy testów jest krokiem milowym na naszej drodze do kontroli rozprzestrzeniania się wirusa, ratowania życia i stopniowego znoszenia blokady - oświadczył minister zdrowia Matt Hancock.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Osiągnięcie naszego celu 200 tysięcy testów jest krokiem milowym na naszej drodze do kontroli rozprzestrzeniania się wirusa, ratowania życia i stopniowego znoszenia blokady - oświadczył minister zdrowia Matt Hancock.

- Dzięki szybkiemu zwiększeniu naszych możliwości testowania, udało nam się wprowadzić NHS Test and Trace (system namierzania kontaktów zakażonych - red.), a umożliwienie wykonania testu tym, którzy mają symptomy koronawirusa, jest ważną częścią programu - dodał.

Cel do końca miesiąca

Jak poinformowano, w sobotę wydajność laboratoriów osiągnęła 205 634 testów. Jednak, jak twierdzą eksperci, ta liczba obejmuje 40 tysięcy testów na obecność przeciwciał, które nie wykazują, czy ktoś obecnie jest zakażony koronawirusem, lecz to, czy miał go w przeszłości.

Ponadto, gdy premier Boris Johnson mówił 6 maja, że celem jest 200 tysięcy testów dziennie do końca miesiąca, dawał do zrozumienia, iż ma na myśli liczbę faktycznie przeprowadzonych testów, a nie przepustowość laboratoriów. Dopiero później urzędnicy rządowi zaczęli wyjaśniać, że chodzi o to drugie.

Wielka Brytania tylko raz zbliżyła się do poziomu 200 tysięcy przeprowadzonych testów - 20 maja informowano, że poprzedniej doby wykonano ich 177 tysięcy. W ostatnich dniach ta liczba oscylowała na poziomie 120-130 tysięcy, co i tak jest sporym wzrostem. Jeszcze na początku kwietnia wykonywano około 10 tysięcy testów dziennie.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 4,2 miliona testów na obecność koronawirusa. Potwierdzono zakażenie u 274 762 osób. 38 489 spośród nich zmarło.

Autor:kz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: