TVN24 | Świat

Dania otwiera granice dla sąsiadów. Szwecja musi poczekać

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Rząd Danii ogłosił, że przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią COVID-19, otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii. Mieszkańcy innych państw, w tym pobliska Szwecja, muszą czekać do końca lata. Dzień wcześniej norweski rząd poinformował o otwarciu granic od 1 czerwca dla wszystkich krajów nordyckich. Wtedy chciał otworzyć je także dla Szwecji.

Dania była drugim krajem w Europie, po Włoszech, który już 11 marca zareagował na rozprzestrzenianie się koronawirusa, wprowadzając duże ograniczenia. Spowodowało to stosunkowo niski poziom zachorowań na COVID-19 i przełożyło się na stosunkowo niską umieralność. Pierwszy przypadek śmiertelny zanotowano tu 27 lutego - u turysty z północnych Włoch. Zamknięto szkoły, muzea, kina, biura i prywatne firmy. - Granice z Niemcami, Norwegią i Islandią zostaną otwarte 15 czerwca, lecz "z ograniczeniami" - powiedziała premier Danii Mette Frederiksen na internetowej konferencji prasowej. Dodała, że nie będzie pobytów turystycznych w stolicy kraju, Kopenhadze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Wizyty, spacery w stolicy są w porządku, ale nie będzie można tu nocować - powiedział z kolei minister zdrowia Magnus Heunicke. W pozostałej części Danii odwiedzający będą musieli udokumentować, że zostaną na co najmniej sześć nocy - dodał minister sprawiedliwości Nick Haekkerup.

Dania otwiera granice dla sąsiadów. Szwecja musi czekać do końca lata

- Jak dotąd radziliśmy sobie dobrze jako kraj - powiedziała Frederiksen. - W całym kraju odczuwamy optymizm. A także niecierpliwość, która jest całkowicie zrozumiała. Jednak musimy podkreślić, że nie przezwyciężyliśmy całkowicie koronawirusa - dodała. Szefowa duńskiego rządu ostrzegła obywateli, że nie będą mogli szybko powrócić do czasów sprzed epidemii. - Tak długo, jak istnieje globalna pandemia, istnieje ryzyko, że będziemy musieli wprowadzić znów pewne ograniczenia - powiedziała.

W ciągu ostatnich dni w Norwegii trwały dyskusje wokół tego, czy kraj powinien zamknąć granice dla przybywających ze Szwecji – kraju, który w porównaniu do innych państw nordyckich odnotowuje znacznie więcej przypadków zakażeń koronawirusem i zgonów. Ostatecznie ustalono w Norwegii, że zasady otwarcia granic będą ujednolicone dla wszystkich krajów.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Decyzja Danii o ponownym otwarciu granicy dla mieszkańców Szwecji została przełożona na lato - poinformowała Frederiksen. Podobnie będzie z innymi krajami należącymi do strefy Schengen. Według oficjalnych danych w 5,8-milionowej Danii testy na obecność koronawirusa były pozytywne u 11 400 osób, a około 600 osób zmarło.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: