TVN24 | Świat

Wicepremier Czech zakażony, w kraju najwięcej przypadków SARS-CoV-2 w ciągu doby

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach
wideo 2/20
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach

Jan Hamaczek - wicepremier i minister spraw wewnętrznych Czech - uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa – przekazał w środę na Twitterze. Polityk przebywa na kwarantannie domowej. Hamaczek jest szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), która współtworzy rząd Andreja Babisza.

Jan Hamaczek na co dzień przewodniczy pracom Centralnego Sztabu Kryzysowego zajmującego się przede wszystkim logistyką działania władz w czasie pandemii. Testowi poddał się po naradzie kierownictwa CSSD, w której w czwartek uczestniczył minister rolnictwa Miroslav Toman. Minister rolnictwa miał pozytywny wynik testu po powrocie z unijnego spotkania w Luksemburgu.

Pozostali uczestnicy spotkania mieli testy negatywne. Na swoim profilu na Twitterze Hamaczek poinformował, że jest w domu na kwarantannie i pracuje zdalnie. Dotyczy to także posiedzeń rządu – napisał.

OGLADAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Koronawirus w Czechach

W Czechach we wtorek odnotowano 11 984 zakażenia koronawirusem i jest to najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Rośnie także liczba osób hospitalizowanych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 4 tysiące pacjentów z COVID-19, w tym 634 w ciężkim stanie.

Odnotowano również wzrost odsetka zakażonych osób w ogólnej liczbie przebadanych. Od 9 do 19 października testy na obecność koronawirusa z wynikiem pozytywnym przekraczały, z wyjątkiem jednego dnia, 25 procent.

Wicepremier Czech Jan HamaczekSchutterstock

Ministerstwo zdrowia zaktualizowało informacje dotyczące zgonów. Ostatecznie w poniedziałek zanotowano ich 97, co jest najwyższą liczbą jeśli chodzi o jedną dobę w Czechach. Łącznie od początku pandemii zmarło w kraju 1619 chorych na COVID-19.

SARS-CoV-2 najszybciej szerzy się w rejonie miasta Zlin na wschodzie Republiki Czeskiej, gdzie w ciągu tygodnia odnotowano 881 nowych przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Drugi najbardziej znaczący wzrost zakażeń zanotowano w rejonie miasta Prościejów na Morawach.

Od środy w Czechach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek ochronnych także poza zamkniętymi pomieszczeniami. Nie dotyczy on osób uprawiających sport. Jeżeli kierowca nie podróżuje sam i wiezie osoby spoza swojej rodziny, maseczki także są obowiązkowe.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock

Tagi:
Raporty: