TVN24 | Świat

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup? Czeski resort pracuje nad rozporządzeniem

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Czeskie ministerstwo zdrowia pracuje nad rozporządzeniem o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19 dla wybranych grup. Szef resortu Adam Vojtiech oświadczył, że ewentualne odejście od rozporządzenia leży w kompetencjach nowego gabinetu Petra Fiali.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował w piątek, że resort przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19 dla wybranych grup.

Dokument zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. Założenia rozporządzenia przewidują, że obowiązkowe szczepienia ruszą od marca 2022 roku. Nowy gabinet może od takiej formuły szczepień całkowicie odstąpić.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Vojtiech, który w piątek rozmawiał z kandydatem na nowego szefa resortu zdrowia Vlastimilem Valkiem i grupą jego ekspertów, oświadczył, że ewentualne odejście od rozporządzenia leży w kompetencjach nowego gabinetu.

Czeski resort zdrowia przygotowuje decyzję o obowiązkowych szczepieniach

Vojtiech zapowiedział, że obowiązek szczepień będzie dotyczyć seniorów powyżej 60 lat, pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, strażników miejskich oraz strażaków ochotników. Projekt, którym dysponuje agencja CTK, wymienia także studentów akademii medycznych i uczniów szkół o profilu medycznym, jak również tych, w których uczą się przyszli pracownicy Domów Opieki Społecznej.

Obowiązkowe szczepienia mają dotyczyć rezerwistów i personelu stacji sanitarno-epidemicznych. Vojtiech powiedział, że odchodzący rząd jest zdania, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla niektórych grup w Czechach jest krokiem w dobrym kierunku.

Rządowego planu w odniesieniu do grupy wiekowej 60+ nie popierają eksperci z Towarzystwa Wakcynologii, ale zgadzają się na szczepienia w grupach zawodowych. Szef Towarzystwa Roman Chlibek, który jest jednocześnie głównym ekspertem nowego rządu, stwierdził, że ważniejsze jest podanie trzeciej, wzmacniającej dawki szczepionki.

Autor:asty

Źródło: PAP