Czwarty dzień z najwyższym bilansem zakażeń w Czechach

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach
wideo 2/34
Sytuacja epidemiologiczna w Czechach

W ciągu jednego dnia w Czechach potwierdzono 8618 zakażeń, o czym poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Jest to czwarty dzień z rzędu, gdy w Czechach odnotowano najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń. W kraju odnotowano w sumie 109 374 zakażenia oraz 55 tysięcy aktywnych przypadków.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w swym sobotnim komunikacie, że od piątku do soboty w Czechach z powodu COVID-19 zmarło 25 osób. Łącznie od początku epidemii w tym kraju zarejestrowano 905 zgonów. Ministerstwo przekazało także informację o 8618 nowych zakażeniach koronawirusem. Jest to najwyższy dobowy wynik od początku epidemii w tym kraju, a zarazem czwarty dzień z najwyższym bilansem infekcji. Do tej pory - jak podały władze - wyzdrowiały 53 173 osoby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Trudna sytuacja szpitali

Według danych przedstawionych przez czeski resort zdrowia w sobotę w szpitalach przebywa 1893 pacjentów z COVID-19, z czego 412 jest w stanie ciężkim.

Chociaż u większości zakażonych infekcja ma łagodny przebieg lub rozwija się bezobjawowo, znacząco wzrosła liczba hospitalizacji oraz przypadków wymagających specjalistycznej pomocy lekarskiej. Istnieją obawy co do wyczerpania się rezerw w służbie zdrowia. Szpitale są zmuszone do przekładania na późniejszy termin większości zabiegów. Przed tygodniem na czeskich oddziałach intensywnej opieki medycznej znajdowało się 274 pacjentów, obecnie - ponad 400.

W Czechach stan wyjątkowy

U południowych sąsiadów Polski obowiązuje stan wyjątkowy i ograniczenia lub całkowity zakaz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych. Część restrykcji wejdzie w życie w poniedziałek. - Jeżeli sytuacja się nie poprawi, a ludzie nie będą respektować ograniczeń, możliwe jest ogłoszenie blokady podobnej do lockdownu wprowadzonego wiosną - zapowiedział w piątek premier Andrej Babisz.

Tempo rozprzestrzenia się koronawirusa jest w Czechach coraz większe. We wrześniu zarejestrowano 43 tysiące nowych zakażeń, a od początku października - 38 tysięcy. Największy przyrost infekcji odnotowano w okolicach miasta Uherske Hradisztie na Morawach. W ciągu ostatnich siedmiu dni na 100 tysięcy mieszkańców przypadało tam średnio 500 nowo wykrytych infekcji.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: