Po dwóch miesiącach od zamknięcia miasta, w Wuhanie wrócił transport publiczny

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

W chińskim mieście Wuhan, pierwotnym ognisku pandemii koronawirusa, część autobusów miejskich wznowiła w środę działalność po dziewięciu tygodniach od wprowadzenia bezprecedensowej blokady i kwarantanny miasta – podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Zanotowano ponowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa. Wszystkie wykryto u osób, które powróciły z zagranicy - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24 >>>

Kursować zaczęły pojazdy 117 linii, co odpowiada około 30 procentom całego taboru miejskich autobusów – przekazał wydział transportu w urzędzie miasta. Od soboty działalność ma stopniowo wznawiać również wuhańskie metro.

Dla bezpieczeństwa wszyscy pasażerowie muszą przedstawić kod zdrowia na telefonie komórkowym lub specjalne zaświadczenie z osiedla, na którym mieszkają, zarejestrować się, używając prawdziwego imienia i nazwiska, przejść pomiar temperatury, nosić maseczki ochronne i zajmować w autobusie miejsca w odpowiednich odstępach. Władze odradzają korzystanie z transportu publicznego osobom po 65. roku życia - podała Xinhua.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wciąż wykrywane nowe przypadki bezobjawowe

Według danych oficjalnych w Wuhanie potwierdzono w ciągu ostatniego tygodnia tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. Władze ogłosiły, że 8 kwietnia zniosą całkowity zakaz wyjazdu z miasta.

Powoli łagodzone są również restrykcje dotyczące przemieszczania się, w tym zakaz wychodzenia z domów. Przepisy wciąż są jednak surowe. Według miejscowych mediów na obszarach uznanych za wolne od epidemii każda rodzina może wyznaczyć jedną osobę, której wolno będzie opuścić osiedle na dwie godziny dziennie.

Blokadę 11-milionowego Wuhanu wprowadzono 23 stycznia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa po kraju. Wówczas wstrzymano komunikację publiczną oraz transport do i z miasta. Wkrótce podobne środki wprowadzono również w innych miastach prowincji Hubei. Do środy zniesiono jednak zakazy wjazdu i wyjazdu z wszystkich terenów poza Wuhanem.

Choć oficjalnie w Wuhanie potwierdzonych infekcji nie przybywa, portal Caixin podał niedawno, że w mieście wciąż wykrywane są nowe przypadki bezobjawowe. Osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby, nie zalicza się w Chinach do „potwierdzonych przypadków” i nie upublicznia się ich liczby.

Wzrost liczby nowych przypadków. Wszystkie "z importu"

Według opublikowanego komunikatu w środę do końca dnia wykryto 67 nowych przypadków, w porównaniu z 47 dzień wcześniej. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 81 285. Liczba zgonów wzrosła w tym samym okresie do końca dnia w środę o 6 do 3287.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości