Niemal trzy miliony zakażonych w Brazylii

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Od początku epidemii COVID-19 w Brazylii potwierdzono blisko 3 miliony zakażeń koronawirusem – podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarło już niemal sto tysięcy osób.

Jak podało w piątek ministerstwo zdrowia Brazylii od początku epidemii potwierdzono 2 962 442 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Podczas ostatniej doby oficjalna liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wzrosła do 99 572. W dobowym raporcie ministerstwo zdrowia odnotowało 50 230 nowych przypadków koronawirusa i 1079 zgonów osób chorych na COVID-19. Jeśli liczba zakażeń i zgonów się utrzyma, najprawdopodobniej w sobotę Brazylia przekroczy 3 miliony zakażeń i 100 tysięcy zgonów związanych z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Po Stanach Zjednoczonych Brazylia jest krajem najpoważniej dotkniętym skutkami epidemii. Mimo zapewnień ekspertów rządowych, że w sierpniu kraj będzie mieć najgorsze za sobą, liczba zakażeń w Brazylii wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Nie można przy tym wykluczyć, iż ich rzeczywista liczba jest czterokrotnie wyższa. Trudno to jednak zweryfikować, bo przeprowadza się tam zbyt mało testów na obecność SARS-CoV-2.

Brazylijskie władze stoją na stanowisku, że dopiero szczepionka byłaby skutecznym narzędziem w walce z koronawirusem. W czwartek prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wydał dekret, zgodnie z którym kraj przeznaczy 1,9 mld reali (1,3 mld zł) na zakup szczepionki, nad którą pracuje laboratorium AstraZeneca PLC przy udziale naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Pełniący obowiązki ministra zdrowia Eduardo Pazuello ocenił w czwartek, że szczepionka ta stwarza największe szanse na pokonanie epidemii w tym kraju. Brazylia byłaby też zainteresowania uruchomieniem miejscowej produkcji szczepionki – podkreślił Eduardo Pazuello.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości