"Straciliśmy poczucie czasu". Prezydent Austrii złamał zakaz i przeprosił

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
BBC

Alexander Van der Bellen przeprosił rodaków za złamanie zakazu wprowadzonego w ramach walki z pandemią COVID-19 - podała BBC. 76-letni prezydent Austrii wyznał, że "stracił poczucie czasu", kiedy przebywał w jednej z restauracji w centrum Wiednia. Zgodnie z najnowszymi przepisami, restauracje i kawiarnie, które zostały otwarte ponownie w zeszłym tygodniu, muszą być zamykane nie później niż o godzinie 23.

Jak podała BBC, prezydent złamał zakaz, kiedy przebywał we włoskiej restauracji w centrum Wiednia, gdzie wybrał się wspólnie z żoną i przyjaciółmi.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Van der Bellen został zauważony przez policję na zewnątrz restauracji krótko po północy w niedzielę - podała BBC, powołując się na doniesienia lokalnych mediów.

Zgodnie z najnowszymi przepisami wprowadzonymi przez rząd Austrii, restauracje i kawiarnie, które w ramach łagodzenia restrykcji wprowadzonych w walce z pandemią zostały otwarte ponownie w zeszłym tygodniu, muszą zostać zamknięte nie później niż o godzinie 23.

Van der Bellen wyznał, że "stracił poczucie czasu podczas rozmowy z przyjaciółmi". Przeprosił za to na Twitterze. "Szczerze przepraszam. To był błąd" - napisał prezydent. "Wyszedłem po raz pierwszy od czasu blokady z dwoma przyjaciółmi i moją żoną do restauracji. Potem rozmawialiśmy i niestety straciliśmy poczucie czasu. Jest mi naprawdę przykro" - dodał.

Jak podała BBC, włoska restauracja może zostać ukarana grzywną za naruszenie przepisów, ale Van der Bellen zapowiedział, że "weźmie na siebie odpowiedzialność", jeśli właściciel poniesie jakiekolwiek straty w wyniku incydentu.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

"Austria była jednym z pierwszych krajów w Europie, który, podążając za Włochami, wprowadził ścisłą blokadę w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Była również jednym z pierwszych krajów, które zaczęły łagodzić swoje ograniczenia. Od początku maja w Austrii dozwolone są spotkania do 10 osób, a od zeszłego miesiąca otwarte są parki, sklepy i centra ogrodnicze" - podała BBC.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Austrii to 16,5 tysiąca. Zmarło 640 osób.

Autor:tas/kab

Źródło: BBC