TVN24 | Świat

Austria planuje lockdown dla osób niezaszczepionych

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Austria planuje wprowadzenie lockdownu dla osób niezaszczepionych. W czwartek kanclerz Alexander Schallenberg przedstawił harmonogram działań, a ostateczne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w niedzielę. W Austrii liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach. Przed szpitalami ustawiają się kolejki chętnych do szczepień.

Schallenberg zapowiedział też konieczność omówienia obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych, szczególnie w sektorze zdrowia. Ze względu na złą sytuację pandemiczną w Austrii, niemiecki rząd w piątek zaklasyfikował ten kraj jako obszar wysokiego ryzyka, co będzie obowiązywać już od niedzieli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W związku z tym osoby niezaszczepione, powracające do Niemiec, będą poddawane kwarantannie.

Ten ruch ze strony Niemiec został odebrany jako zła wiadomość m.in. w austriackiej branży hotelarskiej. "To posunięcie mocno w nas uderza" - skomentowała Susanne Kraus-Winkler ze stowarzyszenia hotelarskiego Austriackiej Izby Gospodarczej (WKOe).

Wzrost liczby infekcji w Austrii

Liczba infekcji w Austrii wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Najwięcej zachorowań notuje Górna Austria, gdzie zapadalność w ciągu ostatniego tygodnia jest na poziomie blisko 1, 2 tys. nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców. Dodatkowo Austria ma niski wskaźnik szczepień na tle innych krajów Europy – obecnie w pełni zaszczepionych jest około 65 procent populacji – podkreślił "Die Welt".

Walka z pandemią COVID-19 w WiedniuJ. Adam / Shutterstock

Od końca października widać przyrost chętnych do szczepień. Na terenie Górnej Austrii, gdzie notuje się najwięcej w skali kraju zachorowań, od wczoraj można szczepić się w szpitalach. "Liczba chętnych już od pierwszego dnia była ogromna" - poinformował portal Nachrichten. "Zdecydowana większość szczepień dotyczyła przyjęcia dawki przypominającej. Oczywiście te szczepienia są potrzebne, ale wolelibyśmy więcej pierwszych szczepień" – skomentowała na łamach Nachrichten Jutta Oberweger, rzeczniczka sieci szpitali Górnej Austrii.

Niektórzy z lekarzy nieoficjalnie krytykują pomysł otwierania punktów szczepień na terenie klinik i szpitali. "Szpitale, które już i tak ledwo zipią, teraz muszą zająć się dodatkowo szczepieniami. To bezczelność" – cytuje Nachrichten anonimowego lekarza.

Górna Austria jako kraj związkowy zapowiedziała kolejną duża kampanię szczepień również na nadchodzący weekend. Chce skupić się przede wszystkim na pierwszych szczepieniach. Dodatkowe punkty szczepień ma czasowo uruchomić także Czerwony Krzyż.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: J. Adam / Shutterstock

Tagi:
Raporty: