TVN24 | Świat

"Piętnowanie powracających emigrantów". Maduro: celowo roznoszą koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Panamerykańska Komisja Praw Człowieka wyraziła w środę poważne zaniepokojenie sytuacją Wenezuelczyków, którzy wobec pandemii COVID-19 na kontynencie postanowili powrócić do kraju. Zdaniem prezydenta Nicolasa Maduro celowo "roznoszą koronawirusa po całej Wenezueli".

Przedstawicielka Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka, Esmeralda Arosemena powiedziała w środę, że sytuacja w Wenezueli budzi wielkie obawy ze względu na stosunek władz kraju do wenezuelskich emigrantów powracających z zagranicy w związku z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się wobec epidemii COVID-19 w Ameryce Południowej. Spotkali się bowiem jej zdaniem "z postawą odrzucenia" ze strony władz wenezuelskich. Wenezuelskie instytucje, jak podkreśliła, odnoszą się do nich nieufnie, określając ich jako "zdrajców".

Nicolas Maduro - przypomniała Esmeralda Arosemena oficjalną wypowiedź urzędującego szefa państwa - oświadczył, że powracający imigranci "roznoszą koronawirusa po całej Wenezueli, ponieważ została zaplanowana taka właśnie operacja". Maduro określił ją wręcz jako "plan prezydenta [Kolumbii - przyp. red.] Ivana Duque", zmierzający do tego, aby legalnie roznosić koronawirusa po całym terytorium Wenezueli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Piętnowanie powracających emigrantów"

Kolumbijski dziennik "El Tiempo" w artykule na temat losu emigrantów powracających do kraju cytuje wypowiedź przedstawiciela wenezuelskiej organizacji obywatelskiej PROVEA (Program edukacji i działania na rzecz praw człowieka) Mariano Alvarado. Opozycyjny działacz wzywa wenezuelskie władze, aby zaprzestały "piętnowania powracających emigrantów, jakby to oni byli odpowiedzialni za pojawienie się koronawirusa w Wenezueli".

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Dotąd, według kolumbijskiego stołecznego dziennika "El Tiempo", przez punkty kontroli sanitarnej na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej przeszło ponad 60 000 powracających do kraju obywateli wenezuelskich spośród 1 miliona 788 tysięcy, którzy legalnie bądź nielegalnie przybyli w ostatniej dekadzie do Kolumbii.

Według ostatnich, ogłoszonych w środę danych oficjalnych, w Wenezueli zachorowało dotąd na koronawirusa 16 571 osób, a zmarło 151 chorych. Ciro Ugarte, odpowiedzialny za sytuacje nadzwyczajne w Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia oświadczył niedawno, że sytuacja w Wenezueli "stanowi przedmiot zaniepokojenia, ponieważ w istocie nie jest znana dokładna liczba przypadków koronawirusa".

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: