Narażone na przemoc, wykorzystywanie i głód. Skutki pandemii uderzą w dzieci

Autor:
pp/kab
Źródło:
UNICEF

Kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią COVID-19 może spowodować, że pod koniec roku liczba dzieci żyjących w ubóstwie zwiększy się o 86 milionów, czyli o 15 procent. Niemal dwie trzecie z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Oznacza to, że pod koniec roku nawet 672 miliony dzieci na świecie może żyć w ubóstwie. Miażdżącą analizę przygotowały UNICEF i organizacja Save the Children.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Pandemia wywołała bezprecedensowy kryzys społeczno-gospodarczy, który powoduje, że wyczerpują się zasoby finansowe rodzin na całym świecie - powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF Henrietta Fore. - Skala trudności finansowych jest tak duża, że grozi zaprzepaszczeniem osiągnięć w ograniczaniu ubóstwa wśród dzieci. Najuboższe rodziny mogą stanąć w obliczu niedostatku, którego nie obserwowano od dziesięcioleci - dodała Fore.

UNICEF i Save the Children ostrzegają, że wpływ globalnego kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią i wprowadzona polityka ograniczająca przemieszczanie się, mają dwojaki skutek. Natychmiastowa utrata dochodów oznacza, że rodziny nie są w stanie pozwolić sobie na podstawowe wydatki, w tym na żywność i wodę. Rzadziej mają dostęp do opieki zdrowotnej lub edukacji.

Jak wynika z analizy, w dłuższej perspektywie dzieci są narażone na wczesne małżeństwa, przemoc i wykorzystanie. Dla najuboższych rodzin brak dostępu do opieki społecznej lub środków rekompensujących straty finansowe dodatkowo ogranicza ich zdolność do utrzymania dystansu społecznego.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

"Skutki ubóstwa wywołanego pandemią COVID-19 mocno uderzą w dzieci"

- Skutki ubóstwa wywołanego pandemią COVID-19 mocno uderzą w dzieci. Nawet krótki okres głodu może bardzo negatywnie wpłynąć na dzieci. Skutki niedożywienia odcisną piętno na całym ich życiu - powiedziała dyrektor Save the Children Inger Ashing.

Jeszcze przed pandemią dwie trzecie dzieci na świecie nie miało dostępu do jakiejkolwiek formy opieki społecznej. Teraz, kiedy rodziny stawiają czoła trudnościom finansowym, może utrwalić się błędne koło ubóstwa. Tylko 16 procent dzieci w Afryce jest objętych opieką socjalną. Setki milionów dotyka wielowymiarowe ubóstwo, co znaczy, że nie mają dostępu do opieki medycznej, edukacji, odpowiedniego żywienia lub miejsca zamieszkania. Często jest to efekt niewystarczających inwestycji rządowych w opiekę społeczną - czytamy w analizie.

Najgorsza jest sytuacja w krajach ogarniętych konfliktem i przemocą. Pandemia jeszcze bardziej zwiększa tam ryzyko ubóstwa i niestabilności. Kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej są domem dla największej liczby dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej. 

Apel o pomoc

UNICEF i Save the Children apelują o natychmiastowe zwiększenie skali pomocy dla najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin. Rządy państw powinny zainwestować w opiekę społeczną, politykę fiskalną i rynek pracy. Kluczowe jest inwestowanie w rodziny i ich wsparcie finansowe.

UNICEF w Polsce prowadzi akcję "Walka z koronawirusem", aby wesprzeć najbardziej potrzebujące dzieci i ochronić je przed skutkami pandemii.

Autor:pp/kab

Źródło: UNICEF

Pozostałe wiadomości