"Przypadki" zamienili na "pacjentów". Turcja od dwóch miesięcy zaniża dane o epidemii w kraju

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca w środę przyznał, że rząd nie informował o pełnej liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a tylko o tych osobach, u których występowały objawy.

Jak podała agencja Reutera, oficjalna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Turcji przez kilka tygodni rosła, w ostatnich dniach zaczęła jednak spadać. Politycy i lekarze wyrażali wątpliwości co do danych prezentowanych przez rząd. Twierdzili, że liczba przypadków jest w rzeczywistości znacznie wyższa.

Podczas cotygodniowej konferencji prasowej w środę szef tureckiego resortu zdrowia Fahrettin Koca powiedział, że liczba nowych "pacjentów" z COVID-19, których zdefiniował jako osoby z objawami choroby, jest ważniejsza niż liczba nowych "przypadków", do której zaliczane są osoby niewykazujące symptomów. - Nie wszystkie przypadki to pacjenci, ponieważ są tacy, którzy nie wykazują żadnych objawów, mimo że wyniki testów są pozytywne. Oni stanowią zdecydowaną większość - powiedział.

Tureckie ministerstwo zdrowia w lipcu zmieniło brzmienie komunikatów z udostępnianymi codziennie danymi. Od 29 lipca odnotowywano dzienną liczbę nowych "pacjentów", podczas gdy wcześniej była mowa o dziennej liczbie nowych "przypadków".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ujawnienie dokumentu o faktycznej liczbie zakażeń

Dokument udostępniony we wtorek przez parlamentarzystę opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Murata Emira ma wykazywać, że liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem 10 września wyniosła 29 377, podczas gdy ministerstwo zdrowia tego dnia informowało o 1512 nowych pacjentach. Emir powiedział, że dokument był zrzutem ekranu z oficjalnego portalu ministerstwa zdrowia z wynikami z laboratoriów, niedostępnego dla opinii publicznej.

Koca powiedział, że ministerstwo nie ma takiego interfejsu, dokument pokazuje niewłaściwą liczbę testów przeprowadzonych tego dnia i nie ma na nim daty. - Chcę powiedzieć, że wszystkie podane przez nas informacje są poprawne - dodał minister. Odrzucił przy tym twierdzenie, jakoby liczba przypadków zakażenia była blisko 20 razy wyższa, niż wynika to z oficjalnych danych. Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Turcji wyniosła w środę 8195 osób.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości