MSZ: Trzech Polaków na pokładzie wycieczkowca Diamond Princess. Planowane są powtórne badania diagnostyczne

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
TVN24, PAP

Na pokładzie japońskiego wycieczkowca Diamond Princess znajduje się trzech Polaków. Nie są zakażeni koronawirusem - przekazał portalowi tvn24.pl Andrzej Fąfara z Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Planowane jest powtórne wykonanie badań diagnostycznych u wszystkich pasażerów i członków załogi statku - dodał.

Trzech Polaków - jeden członek załogi oraz dwóch turystów - którzy znajdują się na pokładzie japońskiego wycieczkowca Diamond Princess, nie jest zakażonych koronawirusem - powiedział w rozmowie z portalem tvn24.pl Andrzej Fąfara z Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodał, na obecnym etapie Polacy nie zgłaszają służbom konsularnym żadnych problemów czy potrzeb.

Fąfara poinformował, że wszystkie osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, opuściły pokład statku i zostały przewiezione do wyznaczonych japońskich szpitali, gdzie są pod specjalistyczną opieką.

- Planowane jest powtórne wykonanie badań diagnostycznych u wszystkich pasażerów i członków załogi statku. Wszyscy pasażerowie są cały czas pod specjalistyczną opieką służb japońskich - dodał przedstawiciel MSZ.

61 zakażonych na wycieczkowcu

Wycieczkowiec Diamond Princess należący do korporacji Carnival Japan, japońskiej filii amerykańsko-brytyjskiego operatora wycieczkowców, wypłynął z Jokohamy 20 stycznia z 2666 pasażerami z ponad 50 krajów świata na pokładzie i wrócił 3 lutego.

Pierwszą osobą na statku, u której wykryto koronawirusa, jest 80-letni obywatel Chin. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym. W Hongkongu armator postanowił skierować statek do portu w Jokohamie i zorganizował badania lekarskie pasażerów oraz załogi.

W poniedziałek wieczorem, po powrocie do portu, dziesięć osób, u których wykryto koronawirusa, przetransportowano z wycieczkowca do szpitali w Jokohamie. W środę z taką samą diagnozą przewieziono do szpitali kolejne dziesięć osób.

Ponad 200 osób, które miały lub mogły mieć kontakt z Chińczykiem pozostawionym na leczenie w Hongkongu, objęto na pokładzie dodatkowymi badaniami lekarskimi. Testy wykazały obecność patogenu u 41 kolejnych osób, w związku z tym liczba zainfekowanych wzrosła do 61.

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że badania u 171 innych osób dały wyniki negatywne. Pozostali pasażerowie i członkowie załogi odbędą pod opieką lekarzy dwutygodniową kwarantannę na pokładzie Diamond Princess. Pasażerowie mają zakaz opuszczania swoich kajut.

PAP/Adam Ziemienowicz

Rząd Japonii polecił marynarce wojennej zorganizowanie dostaw żywności na wycieczkowiec oraz wsparcie techniczne i materiałowe załogi.

638 ofiar, ponad 31 tysięcy zakażonych

Epidemia koronawirusa wybuchła przed Nowym Rokiem w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Najnowsze informacje o nowym koronawirusie z Chin >>>

O tym trzeba pamiętać. Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin? >>>

Bilans ofiar śmiertelnych - według stanu na piątek 7 lutego - wynosi 638 osób, a zakażonych jest ponad 31 tysięcy ludzi, głównie w Chinach kontynentalnych. Przypadki zakażeń wykryto także w 26 innych krajach.

pp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Tagi:
Raporty: