Trzeba ośmiu tysięcy jumbo jetów, by dostarczyć szczepionkę. "Największe wyzwanie w historii"

Źródło:
BBC
Szef GIS: szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna prawdopodobnie w tym roku (mat. archiwalny)
Szef GIS: szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna prawdopodobnie w tym roku (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/22
Szef GIS: szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna prawdopodobnie w tym rokuTVN24

Dostarczenie szczepionki na COVID-19 do wszystkich regionów świata będzie "największym wyznaniem transportowym w historii" - uważa Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). "Nie uda się tego osiągnąć bez starannego, zaawansowanego planowania. Teraz jest na to czas" - napisano w komunikacie.

Na świecie na wstępnym poziomie rozwijanych jest obecnie około 140 szczepionek. Około 20 jest już testowanych na ludziach. Mimo że żadna z nich nie jest jeszcze gotowa, by zostać wprowadzoną do powszechnego użytku, Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych już rozpoczęło współpracę z liniami lotniczymi, lotniskami, międzynarodowymi organizacjami ochrony zdrowia oraz firmami farmaceutycznymi w celu planowania przyszłych operacji powietrznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Bezpieczne dostarczenie szczepionki na COVID-19 będzie misją stulecia dla światowego przemysłu lotnictwa transportowego. Nie uda się tego osiągnąć bez starannego i zaawansowanego planowania. Teraz jest na to czas" - napisano w komunikacie IATA.

Dostarczenie szczepionki "największym wyzwaniem transportowym w historii". Shutterstock

"Największe wyzwanie transportowe w historii"

Jak jednak zwrócono uwagę, "największe wyzwanie transportowe w historii" będzie wymagało olbrzymiego zaangażowania. "Dostarczenie jedynie pojedynczej dozy leku dla 7,8 miliarda ludzi na Ziemi będzie wymagało przestrzeni ładunkowej równej tej, którą posiada 8 tysięcy Boeingów 747" - zauważyło zrzeszenie, cytowane przez brytyjskiego nadawcę BBC. Średnia ładowność jumbo jeta to około 113 ton.

Zdaniem Glyna Hughesa, dyrektora IATA ds. rejsów towarowych, loty do niektórych rejonów świata, jak na przykład w pewne części Azji Południowo-Wschodniej, będą kluczowe ze względu na brak własnych możliwości produkcji szczepionki przez państwa regionu. Z kolei dystrybucja leku w całej Afryce na ten moment wydaje się "niemożliwa", ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury czy wielkość kontynentu.

IATA wezwała rządy na świecie, żeby rozpoczęły planowanie, które zapewni państwom pełne przygotowanie do dystrybucji szczepionki, gdy taka zostanie ostatecznie zatwierdzona i skierowana do powszechnego użytku.

"Nacjonalizm szczepionkowy przedłuży pandemię"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Jednak pewne kraje zapewniły sobie własne dostawy szczepionek dzięki umowom dwustronnym - zauważyła Agencja Reutera.

- Nacjonalizm szczepionkowy przedłuży pandemię – zauważył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który już wielokrotnie wzywał wszystkie państwa, by we własnym interesie przyjęły globalne podejście do walki z COVID-19.

Główna doradczyni naukowa WHO Soumya Swaminathan powiedziała, że żadna szczepionka na koronawirusa nie może zostać dopuszczona do globalnego obrotu bez wystarczających badań, które dowiodą jej skuteczności i bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: