Ruch turystyczny spadł o 97 procent. Branża liczy straty

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie poinformowała, że ruch turystyczny na świecie z powodu pandemii COVID-19 zmniejszył się w kwietniu o 97 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku. Także włoskie media donoszą o poważnym kryzysie branży turystycznej na Sycylii, która jest uznawana za najpopularniejsze miejsce wakacyjne w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według Światowej Organizacji Turystyki z powodu pandemii COVID-19 w okresie styczeń-kwiecień 2020 roku zanotowano o 180 milionów turystów mniej podróżujących po świecie niż w takim samym okresie 2019 roku.

Łącznie pomiędzy styczniem a kwietniem bieżącego roku zanotowano 44-procentowy spadek podróży, co oznacza zmniejszenie obrotów sektora o około 195 miliardów dolarów (767 miliardów złotych - red.). "Najbardziej doświadczonym pandemią regionem świata w tym okresie była Azja i Oceania, gdzie liczba podróży spadła o 51 procent" - odnotowała UNWTO.

Światowa Organizacja Turystyki poinformowała, że w samym kwietniu ruch turystyczny na świecie z powodu pandemii COVID-19 zmniejszył się o 97 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku.

Możliwe scenariusze dla branży turystycznej

W poniedziałkowym komunikacie władze organizacji przypomniały o majowym dokumencie UNWTO przewidującym trzy możliwe scenariusze dla światowej branży turystycznej w 2020 roku. Są one uzależnione od eliminowania przez poszczególne kraje obostrzeń związanych z pandemią.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Najbardziej optymistyczna prognoza UNWTO zakłada spadek liczby odbywanych na świecie podróży o 58 procent. Według najgorszego scenariusza zmniejszy się ona o 78 procent.

Eksperci UNWTO wskazali w majowym raporcie, że w konsekwencji ograniczenia ruchu turystycznego wskutek pandemii, liczba osób odbywających zagraniczne podróże w całym 2020 roku spadnie o 0,85-1,1 miliarda. W rezultacie miałoby się to przełożyć na utratę wpływów w branży na poziomie 0,91-1,2 biliona dolarów (3,59-4,73 biliona złotych). 

"Turystyka na Sycylii nie wystartowała"

O poważnym kryzysie branży turystycznej na Sycylii donoszą włoskie media i to mimo że - jak wynika z sondaży - ta wyspa jest najczęściej wskazywana przez Włochów jako miejsce wakacji w dobie pandemii. "Turystyka na Sycylii nie wystartowała" - tak media obrazowo opisują sytuację na włoskiej wyspie, analizując dane zawarte w raporcie banku centralnego przedstawionym w poniedziałek w Palermo.

Jako podstawową przyczynę tego stanu wymienia się nieobecność zagranicznych turystów, od których tamtejszy sektor jest w dużym stopniu uzależniony. Także sami Włosi potrzebują więcej czasu na to, by odnaleźć w sobie wolę do podróżowania na wyspę.

Dodatkowym finansowym obciążeniem dla branży usług turystycznych i gastronomicznych są koszty zapewnienia zasad reżimu sanitarnego, czyli przede wszystkim środków do częstej dezynfekcji oraz reguł dystansu społecznego. To zaś na Sycylii, słynącej z tłumów w szczycie sezonu, przyniosłoby znacznie niższe wpływy na granicy opłacalności - wynika z analiz.

Turystyka na Sycylii została mocno dotknięta przez pandemię COVID-19

"To tylko powiększy trudności sektora w okresie letnim, w którym przebywa tam 60 procent wszystkich turystów" - zaznaczono w raporcie banku centralnego.

Władze Sycylii deklarowały wcześniej zamiar jej otwarcia dla zagranicznych turystów począwszy od 1 lipca.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości