Pierwsza ofiara koronawirusa poza Chinami

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/adso
Źródło:
PAP

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach to już 304 osoby - poinformowała w niedzielę rano czasu lokalnego komisja zdrowia chińskiej prowincji Hubei, będącej centrum rozprzestrzeniania się wirusa. Tego dnia nad ranem zmarła też pierwsza osoba poza Chinami.

Dane z niedzieli rano, podane przez chińską komisję zdrowia, wykazały wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 45 w porównaniu do soboty.

O ponad 2500 wzrosła w tym samym czasie liczba osób zakażonych wirusem. W Chinach kontynentalnych jest ich już ponad 14 300, z czego ponad 9000 w prowincji Hubei, będącej centrum rozprzestrzeniania się wirusa.

O tym trzeba pamiętać. Jak się chronić przed koronawirusem?

Pierwsza ofiara poza Chinami

W niedzielę nad ranem czasu polskiego zmarła też pierwsza osoba poza Chinami zakażona koronawirusem. To 44-letni mężczyzna przebywający w szpitalu w stolicy Filipin, Manili.

RAPORT tvn24.pl: Koronawirus z Chin

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało w sumie o dwóch przypadkach infekcji koronawirusem. Ofiara śmiertelna to Chińczyk, który przyleciał z Wuhan, centrum epidemii. Jego stan radykalnie się pogorszył już w szpitalu. Wystąpiło silne zapalenie płuc. Mężczyzna zmarł ostatniej nocy.

Rząd Filipin podjął decyzję o rozszerzeniu zakazu podróżowania o Hongkong i Makau. Wcześniej zakaz obejmował tylko podróżujących z chińskiej prowincji Hubei.

TVN Meteo

Wirus dotarł do Europy

Wirus przedostał się już do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do ponad 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji, Finlandii, Włoch i Hiszpanii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi między innymi o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 milonów mieszkańców Wuhan i szereg okolicznych miast w prowincji Hubei, zakazując opuszczania zamkniętych obszarów.

Autor:pqv/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: