TVN24 | Świat

Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Niemiec. Zakażona osoba przybyła z Londynu

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Profesor Fal w sprawie nowej mutacji: spowodowała lawinowy wzrost zakażeń, ale nie ma żadnych danych, że spowoduje cięższy przebieg choroby
TVN24Profesor Fal w sprawie nowej mutacji: spowodowała lawinowy wzrost zakażeń, ale nie ma żadnych danych, że spowoduje cięższy przebieg choroby

W Niemczech potwierdzono w czwartek pierwszy przypadek nowej mutacji koronawirusa. Odkryto go w landzie Badenia-Wirtembergia. Zakażoną okazała się osoba, która cztery dni temu przyleciała do Frankfurtu nad Menem z Londynu.

Zainfekowana nową mutacją koronawirusa osoba przyleciała z Londynu do Frankfurtu 20 grudnia, by odwiedzić krewnych. Po przylocie została poddana testowi, który dał wynik pozytywny. Jak przekazało ministerstwo zdrowia landu Badenia-Wirtembergia, dalsza analiza genetyczna próbki w laboratorium w Berlinie potwierdziła, że to nowa mutacja koronawirusa.

"Jest to pierwszy znany przypadek w Niemczech" - przekazał resort.

Dodano, że u zakażonego występują łagodne objawy. "Został odebrany z lotniska samochodem przez członków rodziny i od tego czasu jest odizolowany w domu w Badenii-Wirtembergii" - poinformowano. Podkreślono, że trzy osoby, które były w bliskim kontakcie z tą osobą, również poddały się kwarantannie.

Nie podano bliższych informacji o zakażonym.

Nowa mutacja wirusa

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2 14 grudnia.

W środę przekazano, że w Wielkiej Brytanii wykryto kolejną mutację koronawirusa u osób, które kontaktowały się z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki. - Ten nowy wariant jest bardzo niepokojący, ponieważ jest jeszcze bardziej zdolny do przenoszenia i wydaje się, że zmutował bardziej niż nowy wariant wykryty w Wielkiej Brytanii - mówił minister Matt Hancock.

Uważa się, że nowa mutacja SARS-CoV-2 może się łatwiej rozprzestrzeniać. Brytyjski rząd - na podstawie badań ekspertów - ostrzegł, że może on być do 70 procent bardziej zakaźny. Naukowcy uspokajają, że na razie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie będzie działać w przypadku nowej mutacji koronawirusa, o czym poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke.

Po ogłoszeniu informacji o nowej mutacji wiele krajów zawiesiło ruch lotniczy z Wielką Brytanią. Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych między innymi na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wcześniej do Polski przyleciały ostatnie samoloty z tego kierunku.

Autor:pp

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: